Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Funkia (Hosta) Old Faithful

Funkia (Hosta) Old Faithful 2019/01/31 18:35 #147446

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3345
  • Otrzymane podziękowania: 10439
Old Faithful


hybryda Hosta plantaginea x 'Regal Rhubarb' , (rejestracja Bill Brincka i Olga Petryszyn z Indiany (USA) , 1991 r )

Rozmiar L (wysokość 60-65 cm)
Liście -zielone , błyszczące i faliste , dobrze widoczne czerwone ogonki liściowe
Kwiaty - jasno -lawendowe ,duże i pachnące
Stanowisko - słońce , półcień
Wzrost - średni

16 czerwca


3 sierpnia




Beata
Ostatnio zmieniany: 2019/01/31 19:34 przez Poll. Powód: zamknięcie linku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, nelu-pelu, ewacz

Funkia (Hosta) Old Faithful 2019/02/14 10:32 #149374

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Old Faitful, to jedna z host wyhodowanych przez Olgę Petryszyn i nazwana według klucza American Series. Nosi więc nazwę sławnego amerykańskiego gejzeru znajdującego się w Parku Narodowym Yellowstone, który przez wiele lat stanowił zagadkę dla naukowców, jako gejzer...znoszący jaja. :lol:

Sama hosta jest potężna gdy dojrzeje, bo choć jej wysokość wynosi około 60 cm, to pojedyncze liście mają rozmiar 30x20 cm i rozkładają się dość szeroko. Trzeba jej więc rozważnie wybrać stanowisko, bo lubi mieć stale wilgotno pod stopami a ziemia powinna być żyzna. W innym wypadku roślina nie pokaże pełni swojego piękna. :nie_wiem Zauważyłam, że nieźle znosi większą dawke słońca, baaa... Nie może rosnąć w głebokim cieniu (ma geny Hosta plantaginea i jak ona nie przepada za zbyt ciemnymi miejscami). Nie jest to odmiana ciesząca się wielkim powodzeniem, bo należy do czystozielonych sałat, ja kupiłam ja oczywiście ze względu na hybrydyzera, czyli Olge Petryszyn.

Przez 3 lata po kupnie rosła na dośc słonecznym i suchym miejscu, więc wyglądała , jak nieopierzony kurczak (foto: maj 2015 r.)...



... a w czwartym roku uprawy trafiła na zasobniejsze stanowisko . Obecnie rośnie wraz z innymi hostami Petryszyn, ale foto z 2017 roku



Obok tej odmiany rosła Regal Rhubarb, która jest 'tatą' Old Faithfull. Obie hosty sa dośc podobne do siebie, ale OF ma nieco bardziej błyszczące liście i mniej czerwone ogonki liściowe.
Ostatnio zmieniany: 2019/02/14 11:19 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg, ewacz, Karin, a.nia


--=reklama=--

 

Funkia (Hosta) Old Faithful 2019/04/07 22:37 #156610

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Kły hosty Old Faithful sa ciemnozielone, mocne...Widac, że wyrośnie z nich niemała roślina.


fot.07.04.2019r
.
Ostatnio zmieniany: 2019/04/08 00:24 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Funkia (Hosta) Old Faithful 2019/06/01 00:29 #165242

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Old Faithful troszkę oberwała id orzymrozków, ale uszkodzone są tylko koń :kibic cówki niektórych liści a reszta rozwija się normalnie


fot.31.05.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/06/01 00:29 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.158 s.