Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/17 16:11 #153854

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Moje zwyklaczki






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, takasobie, Krzysia, Danusia, ewacz, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/17 21:44 #153920

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Marzenko, eksibicjonizm ogrodniczy jest bardzo miło widziany na ZZ. clap
Ja też mogę napisać, że ciemierniki to rośliny , które zawładnęły moim sercem. Dlatego też uważam, że nie ma 'zwyklaczków' - każdy jest na swój sposób piękny, szczególnie, kiedy w kępie jest mnogośc kwiatów.

Ciemiernik, który podejrzewam o bycie odmianą 'First Dance' z serii 'Wedding Party'



Moja siewka o wiatraczkowatych, tępo zakończonych płatkach. kolor najpierw ecru, potem zołtozielony z kropeczkami na płatkach



Kupiony bez nazwy, pełny, ale środek nigdy się nie rozwija do końca



'Black Night'



Dwa niby podobne, kropkowane na płatkach, ale centrum pierwszego z nich jest pomarańczowe (moja siewka o żółtawym odcieniu liści) , drugiego bordowe




fot.17.03.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/03/17 22:21 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, tabaaza, takasobie, Asia2, Danusia, ewacz, wojtek, Maggie


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/19 17:15 #154184

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :P
Orszulko , zjawisko pod tytułem ciemiernik zwykły w przyrodzie nie występuje. Popieram ciemiernicze ( a może ciemiernikowe ) opinie Poll, każdy nowy ciemiernik w ogrodzie to przygoda, zwłaszcza kiedy zaczynają się siać a potem na nowych roślinach pojawiają się kwiaty, czasem całkiem inszej urody niż to co u człowieka do tej pory na ciemiernikach kwitło. Ja na ten przykład mam nówki długo trzymające "czarny malwowy" kolor, a żadna roślina rodzicielska takowej cechy nie miała. Przyuważyłam też jednego z różowym nalotem pośrodku płatków, stawiam że mieszaniec czarnego z orientalnym. Mam nadzieję że jakaś siewka odziedziczy cechy po moim daliowym i będę miała ciemierniki w typie 'Tutu'. Chciałabym też żeby potomstwo budyniowego objawiło cechy rodziciela. A nowych siewków jak mrówków, tylko wyczekiwać na kwitnienia. :woohoo:

Na zdjątkach ciemiernik daliowy i "Budyń".





Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, takasobie, Krzysia, basik, Danusia, ewacz, wojtek, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/19 18:56 #154213

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Tabciu, u mnie nawet z siewk jakoś tylko białe, bo te moje to wszystko siewki z nasion zebranych w Niemczech.
Cieszę się, że przynajmniej pierwotne nasiona przejęly cech swoich rodziców i wyszło chyba 4 czy 5 gatunków tych siewek.
A wysiewają się na potęgę! Szczególnie te

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, tabaaza, takasobie, Krzysia, basik, Danusia, ewacz, wojtek, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/21 19:51 #154414

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :P
Orszulko grunt że się sieją. Są tacy nieszczęśliwcy którzy co roku kupują ciemierniki w nadziei że jednak jakiś się przyjmie a nawet wysieje. Glebę wymieniają, z dolomitem skaczą a tu nic, posadzony złośliwie wypuszcza tylko liście ( często zdarza się to wypędzonym sadzonkom z marketów ), czasem jeszcze bardziej złośliwie zamiera, o wysiewaniu z przyczyn oczywistych nie ma mowy. A u Ciebie ciemierniki wyraźnie czują się dobrze. wink-3









Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, edyta, takasobie, Krzysia, basik, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/21 20:13 #154422

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666










i taki dziwak... od kilku tygodni nie chce się rozwinąć think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Orszulka, edyta, Efkaraj, takasobie, Krzysia, jugo, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/21 21:10 #154429

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16349
  • Otrzymane podziękowania: 54880
Zdaje się potrzeba czasu na zadomowienie ciemierników. U mnie ładnie przyrastały i kwitły, ale się nie wysiewały......a tej wiosny 'łany' siewek hu_rra :kocham



pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Efkaraj, takasobie, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/22 00:12 #154446

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Asiu, ale piękny ten z granatowymi cieniami na płatkach :mniam

Basiu, też tak uważam, ciemierniki lubią być zostawione w spokoju a latem, nawet zapomniane. Oczywiście, muszą korzystać z dobrodziejstwa wody, ale skoro i tak się podlewa rośliny rosnące obok?. Ja, gdy przesadzam ciemierniki, biorę najszerszy szpadel, by nawet nie odczuły, że zmieniają miejsce. :nie_wiem

W końcu zaczęły się podnosić z ziemi ciężkie pąki ciemiernika mieszańcowego (Helleborus x) 'White Beauty' . Czasem nazywany jest Helleborus nigercors, gdyż jest hybrydą międzygatunkową ciemiernika białego (Helleborus niger ) i korsykańskiego (Hellebrorus corsicus/Helleborus argutifolius). W moim ogrodzie jest ciemiernikiem najpóźniej rozpoczynającym kwitnienie.





Helleborus x ericsmithii 'HGC Champion' z opatentowanej, Złotej Kolekcji Ciemierników (Helleborus Gold Collection® ) przekwitając,zmienia kolor kwiatów na oranżowoczerwone





Nadal oczywiście kwitną odmiany wschodnie - np ciemiernik Double Ellen Spotted White



... czy 'Harvington Shades of the Night']


fot.21.03.2019r.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Krzysia, Asia2, jugo, basik, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/22 07:05 #154455

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1522
  • Otrzymane podziękowania: 3852
to dla pokazania różnicy między Polską zachodnią a środkowowschodnią wstawię parę moich - zdjęcia ze środy, nie sprzed miesiąca 2smiech




tybetański - przyjechał z jednym liściem jesienią 2017 z Sadzawki, ale jest postęp 2smiech , liście będą już dwa! (drugi wychodzi pod tym widocznym).



korsykański, który, jak widać, :nie 2018 ledwo przezipał pod naparstnicami
Ostatnio zmieniany: 2019/03/22 07:17 przez janka.p.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Krzysia, jugo, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/22 11:24 #154488

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16349
  • Otrzymane podziękowania: 54880
Znalazłam w ogrodzie jeszcze taki kwitnący :) Oznacznik zaginął, ale to i tak nie ma większego znaczenia, bo żadna z zakupionych (zapisanych w notatniku) odmian nie pasuje do niego. Przy okazji natknęłam się na odmianę 'Pretty Ellen Red Spotted'. Kwiat bardzo podobny, ale pewno mój pozostanie NN :nie_wiem

Zdj.20.03.2019







pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Orszulka, edyta, Krzysia, jugo, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/23 18:16 #154588

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Najciemniejszy u mnie


i rożowy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Krzysia, edulkot, jugo, basik, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/23 18:53 #154591

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43397
Mój wypłosz przesadzany zimą

I mój jedyny podwójny
Ostatnio zmieniany: 2019/03/23 18:53 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Krzysia, edulkot, jugo, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/23 19:59 #154611

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
U mnie dokwitły jeszcze takie,pojedynczymi kwiatami.







Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, Krzysia, edulkot, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/25 06:37 #154818

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, dodad, Kalmia, tabaaza, takasobie, Krzysia, edulkot, Danusia, ewacz, Borislava.Kirilova

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/26 19:48 #155081

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Kupiłam jeden ciemiernik z serii 'Prince', ale sadzonka taka, że z 2 lata poczekam na kwiaty :blink: Ciekawa jestem, czy osiągną faktycznie takie spore rozmiary, o jakich się pisze (7-10 cm).

Ja tymczasem zajęłam się w niedzielę rozsadzaniem zbyt zagęszczonych siewek ciemierników i takich, które wysiały się np na ścieżkach. Przekopuje je ze sporą bryłą ziemi, aby jak najmniej odczuły przenosiny. Wszystkie ciemierniki lekko podsypałam dolomitem.







Tymczasem ciemiernik Silver Dollar ( Helleborus × sternii ) mimo lekkiej zimy, wyszedł tylko jednym liściem. Dałam mu bardzo osłoniete stanowisko i nie wiem, co więcej moge zrobic, by zechciał troszkę podrosnąć. O kwitnieniu nawet nie wspominam :blink:



Wśród siewek jest najwięcej takich burasków, ale i one wygladają ciekawie, gdy się zagęszczaja i mają mnóstwo kwiatów





Ciemiernik cuchnący - moja najwieksza kepa, która jest moją siewką. Roślina mateczna cofneła się nieco w rozwoju, choć wydała całe łany potomstwa


fot.23.03.2019r
.
Ostatnio zmieniany: 2020/03/18 21:39 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, takasobie, Krzysia, edulkot, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/26 19:57 #155085

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
U mnie odmianowych brak ale siewek rozmaitych dostatek. Mimo kwaśnej gliny radzą sobie dobrze i nieźle się sieją :)

Poletko



i indywidualnie
















i biały



pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2019/03/26 19:57 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Kalmia, takasobie, Krzysia, edulkot, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/26 20:24 #155101

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39494
Ciemierników nie mam jakiś specjalnych, ale tego bordowego uprawiam już ze dwadzieścia lat :silly: ... jest niezawodny i cały czas mi się podoba.
Sieje się dość mocno, a poszczególne egzemplarze różnią się trochę odcieniem ... te najjaśniejsze, bledziutkie eliminuję
Próbowałem sadzić bardziej wyszukane odmiany ale jakoś były z nimi problemy, może ziemia za kwaśna think:









Ostatnio zmieniany: 2019/03/26 20:26 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Kalmia, piku, takasobie, Krzysia, edulkot, Franusiowa, basik ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/26 22:27 #155133

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16349
  • Otrzymane podziękowania: 54880
Kwitnie mój ciemiernik biały :)





i takie NN







pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, tabaaza, piku, takasobie, Krzysia, edulkot, Gosia1704, Franusiowa, Danusia, ewacz ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/28 18:46 #155367

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13571
Piękny vishenka vishenka ciekawe gdzie takie można nabyć?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/29 20:24 #155517

  • magdala
  • magdala Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 453
  • Otrzymane podziękowania: 797
Moje ciemierniki bez nazw niestety.
Ten pierwszy najciemniejszy :





Ostatnio zmieniany: 2019/03/29 20:25 przez magdala.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Kalmia, tabaaza, takasobie, edulkot, Danusia, ewacz, wojtek
Czas generowania strony: 0.228 s.