Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/12/27 14:49 #184995

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3281
  • Otrzymane podziękowania: 7382
Moje także szykują się do kwitnienia






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, edulkot, VERA, zanetatacz, Danusia, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/01 19:53 #185406

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
Uwielbiam czas, gdy ciemierniki zawiązują pąki, bo to znak, że można rozpocząć odliczanie do wiosny. hu_rra Najbardziej wyrywne są ciemierniki cuchnące, nawet młode. W ubiegłym sezonie Ola i Vercia wysadziły mi na dolnej , wilgotniejszej części Jędrzejówki sporo siewek gatunku a w tym roku już widzę pąki






Ciemiernik cuchnący 'Harvington Pewter' dostał barw i także ładnie zapączkował. Późną wiosną 2019 roku zebrałam trochę nasion i wysiałam obok rośliny matecznej, ale póki co, siewek nie widzę. szkoda, bo ciekawa jestem, czy powtarza cechy z siewu. think:








fot.01.01.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/03/20 01:37 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, edyta, piku, edulkot, VERA, nowababka, basik, Danusia, a.nia, Maggie


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/02 17:37 #185471

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3678
  • Otrzymane podziękowania: 11706
U mnie też kwitną ciemierniki, to :fotka z dzisiaj, cyknięte komórką :oops:

- od Wiesi :buziak



Edit: tak wyglądał ciemiernik biały,Helleborus niger pod koniec listopada

pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2020/01/02 17:54 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, edulkot, VERA, zanetatacz, basik, Danusia, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/05 16:26 #185727

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16449
  • Otrzymane podziękowania: 55545
Z dzisiejszego (05.01.2020) spaceru po ogrodzie :fotka







pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, tabaaza, piku, edulkot, VERA, nowababka, jugo, zanetatacz, Danusia, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/07 18:53 #185939

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :P
Moje też powolutku zbierają się do kwitnienia. Fotki są grudniowe, teraz niestety jestem uziemiona i nie mogę się na zielone pogapić przez obiektyw. :dry:








Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zielonajagoda, edulkot, VERA, nowababka, zanetatacz, Danusia, wojtek, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/14 20:33 #186473

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11345
  • Otrzymane podziękowania: 20962
Ciemiernik zaczął się wyrywać czego u mnie o tej porze jeszcze nie było.

Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, VERA, annawu, Elżbieta, zanetatacz, ewacz, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/17 08:24 #186707

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1177
  • Otrzymane podziękowania: 3718
"Anja Oudolf' jest cudna. Zakochałam się i już ją nawet mam w koszyku w pewnej czeskiej szkółce, ale się wahom...
A tym czasem kwitną u mnie takie:










I jak go szlag nie trafi, albo inny ptaszor nie zeżre (tfu, tfu, tfu) pierwszy raz zakwitnie ciemiernik tybetański, już pokazał się ten delikatny różowy kolorek pąka... (zdjęcia nie mam, ale nadrobię :P ).
Ostatnio zmieniany: 2020/01/17 08:31 przez Asia2.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, VERA, chester633, nowababka, annawu, zanetatacz, Danusia, ewacz ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus x orientalis) 'Painted Bunting' 2020/01/21 11:21 #187100

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
Asiu, dlaczego się wahasz? SP 'Anja Oudolf' nie jest jakoś krzykliwie ufalbaniony, ale naprawdę ciekawy. Do tego, kwiaty tego ciemiernika są stosunkowo duże, mają około 8 cm średnicy. Kupiłam teraz drugi egzemplarz i właśnie kwitnie:







Udało mi się kupić też Helleborus x orientalis 'Painted Bunting'... To dopiero piękność!
'Anja Oudolf' ma bordowo-fioletowe nacieki na zielonkawo-beżowym tle płatków i takie same plamy na każdym płatku wewnątrz, natomiast 'Painted Bunting' ma fioletowe żyłki i plamy wewnątrz kwiatów, ale na śnieżnobiałym tle. Do tego, kwiaty są niesamowitej wielkości - ten na zdjeciu ma równo 10 cm średnicy! Polecam, bo mi zaparł dech, gdy go zobaczyłam.
Zdjęcia w pełnym słońcu, więc barwy troszkę cieplejsze, niż w realu.






fot.21.01.2019r.

.



.
Ostatnio zmieniany: 2020/01/23 11:10 przez Poll. Powód: miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Asia2, VERA, nowababka, annawu, Elżbieta, zanetatacz, elakuznicom, basik ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2020/01/21 21:29 #187156

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1177
  • Otrzymane podziękowania: 3718
Wahałam się, bo przesyłka dużo droższa niż sam ciemiernik i ostatecznie zrezygnowałam. Ale mam go na oku i jak się trafi okazja - kupię.
Painted Bunting też cudny....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/22 10:58 #187172

  • MarzenaSantaFe
  • MarzenaSantaFe Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 269
  • Otrzymane podziękowania: 997
U mnie też się powoli zbierają za kwitnienie, oj lubię ten cza, lubię :P


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, VERA, nowababka, annawu, jugo, Danusia, ewacz, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/22 14:02 #187185

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
I mój powoli się budzi. Jak pogoda się utrzyma, zaraz się rozwinie.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, MarzenaSantaFe, piku, VERA, nowababka, jugo, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/24 21:01 #187411

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16377
Ja też, tak jak Asia, powinnam założyć tu kłódkę i wywalić klucz 2smiech Boskie Te Wasze ciemierniki. A Anna’ S red to chyba powinnam gdzieś poszukać . .. zdziwko
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/24 22:20 #187419

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
Bana nie będzie, bo skoro ja jestem kompletnie zakrecona ciemiernikowo, to dlaczego wam ma być lepiej? wink-3

Ciemierniki w ogrodzie przy Raindale Mill w Yorku (UK). Zdjęcia z 19.01.2020r.






.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2, Iwona1311, nowababka, annawu, zanetatacz, Danusia, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/25 18:41 #187484

  • annawu
  • annawu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 374
  • Otrzymane podziękowania: 1134
Następna co jest zakręcona ciemiernikowo :silly: i z tym się bardzo dobrze czuję :jupi

Jedne już przekwitają a drugie w pełni kwitnienia a są jeszcze takie co dopiero pączkują.



















pozdrawiam Ania

zapraszam do ogrodu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, nowababka, Danusia, wojtek, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/25 19:46 #187489

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
Aniu,sadzisz swoje ciemierniki gdzie Ci pasuje, czy masz jakiś system np gatunkami,aby uzyskać ciekawe siewki?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/25 19:55 #187491

  • annawu
  • annawu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 374
  • Otrzymane podziękowania: 1134
Jak dotąd to sadzę gdzie mi pasuje, miejscami rosną pomieszane ale ostatnio posadziłam w jednym miejscu same orientalne.
pozdrawiam Ania

zapraszam do ogrodu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/26 00:06 #187503

  • MarzenaSantaFe
  • MarzenaSantaFe Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 269
  • Otrzymane podziękowania: 997

8


Az się buzia śmieje :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, rispetto, piku, takasobie, nowababka, Danusia, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/27 19:34 #187643

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13598
Ciemierniki i u mnie pomalutku zaczynają swój pokaz flower












niektóre dopiero budują pączki.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, zanetatacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/27 19:46 #187646

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
Śliczne! Widzę też w tle żółte główki ranników? :mniam
Ostatnio zmieniany: 2020/01/27 19:47 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/27 22:49 #187685

  • MarzenaSantaFe
  • MarzenaSantaFe Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 269
  • Otrzymane podziękowania: 997
Dzisiaj zobaczyłam, że dwie z moich siewek będą miały po 1 kwiatku. W końcu! Doczekałam się :)
Na jedną czekam szczególnie, mam podejrzenie, że pochodzi od pięknego anemonowego ciemiernika, który wziął i mi padł po 1 sezonie. Trzymam kciuki, żeby był choć trochę podobny do rodzicielki. No chyba, że nasionoprzywędrowało skądś indziej :blink:
Będę się jednak cieszyć, bo pierwsze dzieci to ważne i miłe sercu dzieci! Jeśli będą ładne, obiecuję, że pobawię się w matkę stworzycielkę i polatam z pędzelkiem!




Oto one, czekam!


Ostatnio zmieniany: 2020/01/27 22:53 przez MarzenaSantaFe.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, zanetatacz, Danusia, a.nia
Czas generowania strony: 0.203 s.