Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/06 19:29 #231176

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
U mnie dzisiaj jak u Basi, pod kołderką :dry:



pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2021/04/06 19:40 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Asia2, nowababka, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, a.nia, Katarzyna2021

Helleborus x hybridus double green veined 2021/04/07 15:17 #231347

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Śnieg ciemiernikom nie zaszkodzi a jak malowniczo wyglądają! :mniam Każda roślinka pod śniegiem wygląda cudnie.

Jeden z ciekawszych zielonych ciemierników - Helleborus x hybridus double green veined




fot.28.03.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, tabaaza, piku, Asia2, nowababka, jugo, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, a.nia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/09 21:29 #231696

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka :P
Elu Pollutonek ma rację, to jest ciemiernik kupiony pod inszą nazwą. Ech... U mła mimo tzw. niesprzyjających okoliczności przyrody ciemierniki zaczynają się rozkręcać.

















Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, a.nia, Katarzyna2021

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/10 08:09 #231722

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 980
  • Otrzymane podziękowania: 2235
Ja mam tylko cztery odmiany i nie ingeruję w ich rośnięcie, ale co rok cieszą oczy, w tym też :)



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, jugo, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, alik

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/11 16:56 #231819

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Ciemiernik wschodni x 'Dark as Night'







NN





i taki niziutki :)





NN, najpóźniejszy u mnie.


fot.11.04.2021
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, tabaaza, piku, Krzysia, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, alik

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/11 20:20 #231868

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka :P
Tegoroczne kwitnienie kundelków - mła wyłowiła parę takich które się jej podobają, resztę posadzi "na tło". czyli zamiast chwastów.







Jak do tej pory najlepsza siewka, kwiat mocno nie przewisa, ładnie wybarwiony.



Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, nowababka, zanetatacz, elakuznicom, basik, a.nia, alik

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/11 21:28 #231893

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Intrygujące te Twoje sieweczki :mniam

Helleborus argutifolius 'Silver Lace'


fot.11.04.2021
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, Krzysia, nowababka, zanetatacz, elakuznicom, a.nia

Helleborus niger 'Advent Star' 2021/04/13 17:40 #232159

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Ładnie przyrastają na słonecznych, stale wilgotnych stanowiskach, ale niestety odmian nie znam :(

fot.12.04.2021






pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Krzysia, nowababka, zanetatacz, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/13 21:35 #232202

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Basiu, ważniejsze, że masz piękne kępy a nazwy w takim wypadku, to rzecz drugorzędna.
Jeden z ciemierników, którego kwitnieniem a w zasadzie kwiatami jestem zawiedziona. Zapewne, jak wiele innych, gdy nabierze masy, będzie mnie cieszył, ale póki co... Helleborus orientalis 'Claudia'




fot.11.04.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz, elakuznicom, alik

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/14 13:38 #232272

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Helleborus x hybridus HGC SP Frilly Kitty




Tak był podpisany...podobno nieprawidłowo :nie_wiem
Ostatnio zmieniany: 2021/04/14 18:41 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, zanetatacz, elakuznicom, alik

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/14 14:52 #232284

  • alik
  • alik Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 53
Bardzo mi się podoba.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/16 08:33 #232534

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2303
  • Otrzymane podziękowania: 5588
U Mnie taka sytuacja- dwukolorowy. polewkamax
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, nowababka, zanetatacz, elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/17 09:20 #232720

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
W ogródku między :deszcz . :burza i wichurą













pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, nowababka, zanetatacz, basik, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/17 23:04 #232851

  • Brydziasia
  • Brydziasia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 531
  • Otrzymane podziękowania: 2534
Pozdrawiam

Joanna zwana Brygidą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, tabaaza, piku, elakuznicom, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 06:26 #232857

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
W tym roku ciemierniki kwitną u mnie słabo. Z zazdrością, zżerającą od środka z głośnym mlaskaniem, patrzę na Wasze ogromniaste kępy i podziwiam zdziwko, ale jednocześnie żal doopę ściska... Większość ubiegłorocznych nabytków raczyła pokazać po jednym pędzie, a niektóre pochwaliły się wyłącznie nowymi liśćmi. Co ja robię nie tak... think: Najwyraźniej moja miłość do helleborusów jest wybitnie jednostronna :mur .
Coś tam jednak z orientalisków na szczęście zakwitło:

'Lucy Black'




















'Penny's Pink'












Helleborus x hybridus SP 'Lily' i 'Elly' wyglądają w tym roku niemal identycznie






Po raz pierwszy doczekałam się własnych siewek. Prawdopodobnie to rodzice:







a to maluchy: (może tego tak wyraźnie nie widać na zdjęciu, ale po żółtej mamusi czy też tatusiu odziedziczyły kremowy odcień)



Ostatnio zmieniany: 2021/04/18 10:36 przez Asia2.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, tabaaza, piku, zanetatacz, elakuznicom, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 07:40 #232863

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
Asiu, jakie cudeńka u Ciebie. Z zeszłorocznych nasadzeń/wiosna 2020 u mnie też niektóre po 1 kwiatku wydały a np.HGC Snow Dance zmarniał całkowicie, pomyślałam, że źle je posadziłam ale miałam 2szt kupione w LM i posadzone na różnych stanowiskach, 1 całkowita "kapota" zmarzł" chyba, miejsce trochę za ciemne ale wysłonięte, bez wiatru, teoretycznie powinno być ok.Ze starych nasadzeń,
też cieniutko w porównaniu z poprzednim sezonem.
Czy w wątkach tematycznych wstawiłaś opisy z nazwami? bo kilka, tak mi się podobają, że muszę je mieć. Dzisiaj jade na działkę, po powrocie zdam relację.
pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 10:32 #232889

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
Elu, poza 'Elly' i 'Lily' , 'Penny's Pink' i 'Lucy Black' wszystkie są bezimienne. (dopisałam nazwy dwóm ostatnim)
Ostatnio zmieniany: 2021/04/18 10:33 przez Asia2.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 13:31 #232898

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9729
  • Otrzymane podziękowania: 20849
Asiu -cudne masz odmiany hu_rra clap hu_rra ,część moich ubiegłorocznych ma dużo mniejsze kwiaty think: i też nie wiem o co im chodzi
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2, elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 16:25 #232910

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7332
U mnie ciemierniki rosną w rządku przy murku z kamieni, co kilkadziesiąt cm. Biały, jeden z serii Double Ellen i jeden NN kwitną zadowalająco, a kilka słabo i nie wiem jaka tego przyczyna. Te lepsze i słabsze kwitnienia są naprzemienne, dlaczego :nie_wiem , one pewnie wiedzą, ale nie powiedzą wink-3 .
Moje ciemierniki mają sucho, zimą i wiosną dostają sporo słońca, rosną przy tujach.

Najbardziej chyba lubię jasne, bo widać je z daleka na tle zieleni i wczesnowiosennej szarzyzny, ciemne wtapiają się w tło.


Ubiegłoroczny zakup w LM, 'HGC® Camelot




i Merlot, ten ma bardzo duże kwiaty.




Kilkuletni, też z LM, z serii Doble Ellen (Purple?),







chyba z tego samego zakupu, albo siewka od Mirki, rośnie obok, a pędów kwiatowych aż 2 wink-3 .




NN (gratis z Ogrodu Marzeń ze Szczecina) .






Jeden z pierwszych, wschodni, kupiony dość dawno zakwitł dopiero rok temu, nie przyrasta.




Siewka od jednej forumki, kwitnie po raz pierwszy.

Ostatnio zmieniany: 2021/04/18 16:28 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, tabaaza, piku, Semper, zanetatacz, elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 19:32 #232953

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka :P
U mnie teraz kwitnie po całości, wyłażą nawet w takich miejscach co się nie spodziewałam że wylezą i kwitną. Hym... zdaje się że mam materiał na zaciemiernikowanie ogrodu do wypęku.

















Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, zanetatacz, SantaRispetto
Czas generowania strony: 0.216 s.