Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2022/04/23 19:18 #264031

  • Jakasiula
  • Jakasiula Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 158
  • Otrzymane podziękowania: 681
Teraz są najpiękniejsze. I jeszcze ten cudny zapach :kocham










Stanowczo zbyt mało rośnie ich w moim ogrodzie. Jesienią muszę to zmienić 2smiech
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2022/04/23 19:23 przez Jakasiula.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, nelu-pelu, ewacz, wojtek, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/03 22:30 #290651

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40163
Zaczyna się ich czas ...

fot. 03.04.2023












Ostatnio zmieniany: 2023/04/03 22:30 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, zanetatacz, nelu-pelu, Franusiowa, GosiaM, ewacz, a.nia, DorotaZ, Luke ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/11 21:43 #291089

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 186
  • Otrzymane podziękowania: 963
Lubię granatowe :)





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, zanetatacz, nelu-pelu, ewacz, Shalina, DorotaZ, Katarzyna2021, Luke ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/13 19:59 #291240

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43980
W ogrodzie aż pachnie od hiacyntów



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, ewacz, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/13 20:17 #291247

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 550
  • Otrzymane podziękowania: 2517
U mnie jeszcze się nie rozkręciły, dopiero pojedyncze zaczęły rozwijać kwiaty. Trochę mi się poszczęściło i zrobiłem zdjęcie Hiacynta pełnego 'Crystal Palace' z jaszczurką. :woohoo:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, takasobie, basik, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/13 20:26 #291248

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8395
  • Otrzymane podziękowania: 25049
U mnie skromnie ale postaram się to zmienić :zielony



pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, takasobie, basik, ewacz, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/13 20:45 #291257

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43980
Wiesiu, ja już nie dokupywałam cebulek od wielu lat. Tzn jak była jakaś mega przecena, to posadziłam. Dostawałam też od znajomych przekwitnięte cebulki. Ale ogólnie straciłam do nich serce przez to, że kwiatostany z roku na rok są mizerniejsze. Lata są suche, a i też specjalnie ich nie nawożę. No czasami dostanie im się rozrzucony nawóz do cebulowych z guano.
Już nie wiem, jakie mam odmiany, choć kiedyś miałam wbite tabliczki. Gdzieś pograbiłam, albo przekopałam, jak sadziłam dalie. Chętnie bym je znów opisała, będę musiała trochę się cofnąć w czasie i popatrzeć w bazie. Hmmm! Tam też lekkie zaległości chyba są...
Ostatnio zmieniany: 2023/04/14 09:02 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/15 10:56 #291407

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna Avatar
  • Online
  • Złoty forowicz
  • Posty: 255
  • Otrzymane podziękowania: 1109
Delft blue - pierwszy wyrywny.


Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, basik, ewacz, DorotaZ, Katarzyna2021

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/15 17:36 #291436

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1079
  • Otrzymane podziękowania: 5062
Nie w pełni rozwinięte ale już blisko...Trochę jeszcze pokwitną, bo są małe pędy kwiatowe tuż przy ziemi. I mam odmianę, której pąki są zaciśnięte - jest póżna. Pełny fioletowy za kilka dni też pokaże swoje kwiaty.
























Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/04/15 17:56 przez ewacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, takasobie, basik, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/15 18:33 #291442

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16406
  • Otrzymane podziękowania: 55369
Ewuś zachwycający widok :kocham

No i jak po takiej prezentacji pochwalić się swoją kępką :oops:


fot. 15.04.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/15 18:52 #291445

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43980
Basiu! Mam kilka takich kępek 2smiech Dlatego dosadzam czasami co nieco, żeby licho nie wyglądało. To gratisy ze sklepów internetowych lub przekwitłe cebule od znajomych.
Ewka! Cudowności, zwłaszcza te pełne! Co to za cudo? Chyba nie mamy go w bazie. Dobrze go obfoć!

Moje mizeraki. Nie mam pojęcia co to.


i te, które zostały dosadzone niedawno:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, ewacz, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/16 10:07 #291488

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1079
  • Otrzymane podziękowania: 5062
Basiu, dzięki za dobre słowo :P Masz za to wiele innych, pięknych i ciekawych roślin.



Moniś, dziękuję. Miłe słowa. :buziak Niestety, ten hiacynt o którym mówiłaś jest jedną z 2 - 3 odmian, których nazwy nie znam. :mur Mogę tylko dodać, że poszczególne kwiatki na łodydze są większe niż u innych odmian.





'Woodstock' - jedna z moich ulubionych odmian.
Załączniki:
Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/04/16 11:11 przez ewacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, nelu-pelu, basik, a.nia, Katarzyna2021, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/16 12:18 #291496

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2748
  • Otrzymane podziękowania: 9061
Pierwsze Delft Blue, podparte, bo z doniczki i oberwało im się od mrozu.



Ostatnio zmieniany: 2023/04/16 12:19 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, ewacz, a.nia, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/18 18:42 #291669

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 550
  • Otrzymane podziękowania: 2517
U mnie z Hiacyntami jest trochę loteria. Raczej sadzę je pojedynczo, bo lubię różnorodność kolorystyczną. Zauważyłem, że są odmiany niezawodne, które rosną wiele lat i nie tracą swej pierwotnej dorodności, a są takie, które zanikają lub mają tendencję do dzielenia się cebuli na mniejsze i drobniejsze. Najbardziej stabilne odmiany u mnie to:
- 'Crystal Palace' (pełny ciemno-niebieski wpadający w fiolet),
- 'Delft Blue' (niebieski),
- 'City of Harlem' (żółty),
- 'Fondant' (jasny różowy),
- 'Top Hit' tudzież 'Purple Star' (fioletowy),
- 'Ian Bos' (czerwony),
- 'Pink Pearl' (malinowo-różowy).
Te w miarę dobrze rosną i latami pozostają dorodne i ładne. Z pozostałymi jest różnie. Przykłady zdjęciowe poniżej.

Zdjęcie 3-letniego nasadzenia przy garażu, a na nim: pełny 'Crystal Palace' (wciąż dorodny i piękny), pełny 'Prince of Love' (podzielił się na dwa mniejsze), pełny 'Lili Purple' (podzielił się na dużo malutkich), pełny 'Madame Sophie' (bardzo zmizerniał i już nie jest pełny), pełny 'Red Diamond' (w miarę trzyma poziom), 'Dark Dimension' (wyraźnie słabszy niż był dawniej). W drugim rzędzie chowa się jeszcze 'Ian Bos', on był przesadzony z doniczki i rokrocznie stopniowo odbudowuje dawną kondycję.


Tu 2-letnie nasadzenie, gdzie niezawodnie rosną Hiacynty 'Purple Star' i 'City of Harlem', a pozostałe nieco się wykruszyły, na pierwszym planie pozostał jeden 'Gipsy Queen', obok powinien być drugi, ale zupełnie zniknął.


Kolejne 2-letnie nasadzenie w tym samym składzie odmianowym, co wyżej. Tu akurat wszystkie Hiacynty dobrze się trzymają.


Hiacynty 'Fondant' - drugi sezon w tym miejscu i wciąż są piękne.


Ogólne spojrzenie na kompozycję przy oczku wodnym. Tu w miarę dobrze Hiacynty się trzymają:


Na koniec dość ciekawy przypadek Hiacyntów, które rosły u nas od wielu lat w miejscu niezbyt sprzyjającym, w cieniu domu i Chortensji. Były tam 3 odmiany: 'Delft Blue', 'Purple Star' i jakieś bladoróżowe, których nazwy niestety nie znam (może to 'China Pink'?). Przesadziłem wszystkie rok temu wraz z trzema dokupionymi 'Red Glory' (w praktyce nie widzę różnicy względem odmiany 'Ian Bos') i jeszcze trzema 'Purple Star' (na zdjęciu jeszcze w pączkach). W sumie nie wygląda to źle biorąc pod uwagę, że niektóre kwiaty dopiero się rozwiną.


Ostatnio zmieniany: 2023/04/18 19:57 przez Luke.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, nowababka, nelu-pelu, basik, ewacz, wojtek, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/20 22:26 #291991

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40163
Ostatnio zmieniany: 2023/04/20 22:32 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, nowababka, nelu-pelu, GosiaM, ewacz, Katarzyna2021, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2023/04/25 15:55 #292424

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna Avatar
  • Online
  • Złoty forowicz
  • Posty: 255
  • Otrzymane podziękowania: 1109
Delft Blue




White Pearl







Gipsy Queen




Woodstock





Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, nowababka, ewacz, Shalina, Katarzyna2021

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2024/01/16 18:48 #310508

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 550
  • Otrzymane podziękowania: 2517
Skromne nasadzenie Hiacyntów w ogrodach Hortulus w Dobrzycy. Spodobały mi się jasnoniebieskie 'Sky Jacket', więc w tym sezonie dokupiłem kilka sztuk tej odmiany do mojego ogrodu.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, GosiaM, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2024/03/21 19:44 #315602

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16406
  • Otrzymane podziękowania: 55369
Jeszcze chwilka, a zakwitną hiacynty ... :tup

fot. 21.03.2024


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2024/03/22 15:15 #315644

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43980
U mnie już nawet niektóre się rozwijają:










Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2024/03/24 20:36 #315848

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67970
U mnie odmianowe dopiero się rozwijają, ale mam takiego... nazwijmy go dzikuskiem :silly: Rośnie u mnie chyba z 10 lat. Kwiatów coraz więcej, ale raczej mało wypaśne. Brak urody nadrabiają szybko i dość długo kwitnąc.




fot. 24.03.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/03/24 20:37 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.247 s.