Ta odmiana jest jakby młodszą siostrą czy tez uboższą wersją 'Linearis Polydactylon', silnie rosnącej formy nerecznicy samczej o liściach bardzo ażurowych i rozwidlonych na końcach. 'Linearis' ma tak samo delikatnie wyglądające frondy, ale bez rozwidleń.
Na kolażu: po lewej odmiana 'Linearis', po prawej, 'Linearis Polydactyla':
Ważną cechą obu tych odmian jest różnica wielkości i kształtu listków II rzędu, w zależności czy są zarodnionośne czy też nie. Liście, na których zarodniki nie występują nie są tak mocno zredukowane- są nieco większe i bardziej kształtne:
Po lewej listki bez zarodników, po prawej z kupkami zarodni:
Lekko przewieszające się liście dorastają do 60- 90 cm, w zależności od warunków uprawy. Jeśli są dobre, paproć rośnie dość dynamicznie i w ciągu 4-5 lat tworzy pokaźne kępy.
Warunki uprawy: Powszechnie uważa się, iż nerecznice dobrze rosną na suchych stanowiskach i jest to w pewnym sensie prawda- radzą sobie lepiej niż np wietlice. Jednak żyzne, bogate w składniki odżywcze podłoże, w którym stale utrzymuje się lekka wilgotność, spowoduje, że paprocie będą rosły i namnażały się o wiele szybciej. Stanowisko w półcieniu, z porannym słońcem byłoby idealne. W miejscu z gorącym/ popoołudniowym spowoduje szybkie żółknięcie liści i przypalenie ich końcówek. Odmiana 'Linearis' jest w naszych warunkach klimatycznych całkowicie mrozoodporna, więc nie wymaga zabezpieczania na okres zimowy.
Ten sezon nie był dobry dla Dryopteris filix-mas 'Linearis', z resztą, jak dla większości nerecznic. Najpierw wiosenne przymrozki,, później wykańczające susze i upały spowodowały, że paproć nie wygląda zbyt przystojnie. W przyszłym tygodniu zmieni miejsce na chłodniejsze i bardziej cieniste, bo wiatr złamał rosnąca niedaleko sosnę i w okolicy zrobiła się słoneczna patelnia.
Jedna z kęp Dryopteris filix-mas 'Linearis' znalazła się na nowej, żyznej rabacie. Akurat ten gatunek (nerecznica samcza) nie jest zbyt trwały i poddaje się jesieni dość szybko.