Athyrium distentifolium/ Athyrium alpestre
wietlica alpejska
Ten gatunek wietlicy występuje na wielu terenach półkuli północnej: w krajach północnej i środkowej Europy (także w Polsce), oraz Azji, Ameryce Północnej, a nawet na Grenlandii. Jej siedliska, to skaliste zbocza, górskie łąki, skupiska kosodrzewiny, oraz górskie świerkowe lasy.
Z krótkiego i grubego kłącza wyrastają jasnozielone liście o lancetowatym kształcie i wysokości od 50 d0 150 cm. Zazwyczaj podawana jest wysokość 80 cm, co niejako uśrednia poprzednio podany duży rozstrzał rozmiarów, jednak trzeba podkreślić, że egzemplarze rosnące w szczelinach skalnych są zazwyczaj sporo mniejsze, niż 80 cm. Szerokość frodów u dorosłej rośliny waha się od 20 do 35 cm. Blaszka liściowa jest potrójnie pierzasta, a pod jej spodem znajdują się okrągłe zarodnie. To właśnie ich kształt jest najprostszym sposobem na odróżnienie
Athyrium alpestre od
Athyrium filx- femina, której zarodnie mają kształt prosty, lub haczykowaty. Zarodniki wysypują się w lipcu, lub sierpniu i trafiając na podatny grunt, łatwo się wysiewają, podobnie, jak wietlicy samiczej.
Warunki uprawy:
Wietlica alpejska jest w ogrodzie rośliną praktycznie bezobsługową. Zasiedlając tak różne stanowiska w górach, potrafi rosnąć na rożnych rodzajach gleb, nawet w małej jej ilości, byleby była wystarczająco wilgotna. Jej mrozoodporność jest bardzo wysoka, bo aż -30C, nie wymaga więc jakichkowiek zabezpieczeń na okres zimowy.
.