Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum'

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/08/01 11:36 #273984

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11758
Mój też rośnie na dość słonecznym stanowisku, na tyle słonecznym, że w bardzo upalne dni przypala mu końcówki i muszę stawiać cieniowanie, ale łodygi mu nie sczerniały, są zwyczajne, jasne. Co prawda jest u mnie krótko, pierwszy sezon, trudno więc mówić z całą pewnością o wpływie warunków, zobaczymy, co pokaże w przyszłym roku. Tak czy owak podejrzewam, że masz Wojtku coś szczególnego, wyjątkowo pięknego, bo te ciemne żyłki bardzo podkreślają jego urodę.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, ewacz, wojtek

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/08/02 14:20 #274027

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Jeden z moich paprotników 'Plumosum Densum',też rośnie na dość słonecznym stanowisku i nigdy nie miał tak ciemnych łodyg.
Wojtek ma coś wyjątkowego,na żywo wygląda jeszcze ładniej.
Mój na stanowisku z porannym słońce.
Wojtku ,kojarzysz może czy on u Ciebie robi rozmnóżki? Plumosum Densum wytwarza ich dużo,przynajmniej u mnie.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, halszka, ewacz, wojtek, Wertyk, dultom, DorotaZ


--=reklama=--

 

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/08/05 22:23 #274234

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
wojtek napisał:
Tomku są jeszcze trzy, dostaniesz jednego do obserwacji. Gosia już jednego zabrała :lol:
Wojtku, cieszę się. Oby utrzymał u mnie te ciemne łodygi. Dołączę ją do K.N. ;) Myślę, że bardziej pasuje do grupy 'Plumoso-multilobum' niż jako odmiana 'Plumosum Densum'.

Jedna z moich paproci oznaczona jako 'Plumosum Densum'. Późno się zbiera. Albo podmarzła, albo wrośnięte Adiantum venustum ją spowalnia?

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/09/14 00:02 #276646

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54892
wojtek napisał:
Tomku są jeszcze trzy, dostaniesz jednego do obserwacji. Gosia już jednego zabrała :lol:

Wojtku zostało coś jeszcze? :mniam

Grupowe nasadzenia 'Plumosum Densum' w Wojsławicach.

fot.07.09.2022


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, halszka, ewacz, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/09/20 22:03 #277073

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66647
Młodszy egzemplarz 'Plumosum Densum' nieźle rośnie na słonecznym, ale wilgotnym stanowisku.




fot.18.09.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/09/27 19:22 #277554

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54892
Trzyletni egzemplarz dostał w końcu wiatr w żagle :kibic Rośnie na stanowisku z niewielką dawką promieni słonecznych. Prawdopodobnie w przyszłym roku to miejsce zrobi się cieniste, bo zaniechałam przycinania perełkowca japońskiego.

fot.27.09.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, halszka, Efkaraj, nelu-pelu, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/10/05 18:57 #278028

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Jednego maluszka 'Plumosum Densum' dostałam od Gosi/Jugo w maju. - poprawka w poście poniżej (to Congestum)
Rośnie bardzo ładnie, przetrzymał dzielnie letnią suszę. Ma cień.

foto. 9.08.2022


Drugi egzemplarz kupiłam wczoraj w OBI, bo akurat zarzucili sklep paprociami.



Strasznie jakiś rozczochrany jest, ale to już chyba norma w tych doniczkowych uprawach.
Posadzony został na górkę pod brzozą, gdzie będzie miał trochę słońca popołudniu.
Ostatnio zmieniany: 2022/10/05 20:11 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, jugo, ewacz, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/10/05 19:59 #278045

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Ewo ja dałam Ci Polystichum setiferum Congestum i to ono jest na zdjęciu.
Plumosum Densum,chciałam dać,ale uparłaś się żebym nie wykopywała. :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/10/05 20:09 #278049

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
:glupek :glupek :glupek
Gosiu, chyba mnie jakaś pomroczność umysłowa wtedy ogarnęła... no ale wiem, czasem jak się uprę....
;)
Ale w takim razie dodam jeszcze w wątku o Congestum :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/10/06 17:32 #278113

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1052
  • Otrzymane podziękowania: 4923
Mój 'Plumosum Densum' rośnie na słonecznym i raczej dość suchym stanowisku. Myślę, że za dwa lata cień, który zapewni mu sosna będzie mu bardziej odpowiadał.

Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, halszka, jugo, nelu-pelu, basik, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/10/17 19:52 #278879

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54892
'Plumosum Densum' wychodowany z rozmnóżki. Rośnie na stanowisku słonecznym, ale stale wilgotnym. Długaśny liść ostatnio wypuścił :)

fot.17.10.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, halszka, nelu-pelu, ewacz, wojtek, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/10/21 17:04 #279171

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Paproć którą dostałam od Wojtka :przytulam ,z nazwą 'Plumosum Densum',ładnie przyrósł od lipca.
Wstawiłam go tutaj,bo chciałam pokazać jak teraz wygląda.Była już dyskusja na ten temat,co to właściwie może być,
bo na pewno nie 'Plumosum Densum'.Jest piękny i cieszę się że go mam.Może kiedyś ,ktoś dopasuje mu nazwę.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, halszka, nelu-pelu, ewacz, wojtek, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/11/02 21:44 #280001

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6637
  • Otrzymane podziękowania: 14382
Czyżbym się doczekała..?
Na kilku liściach takie maleństwa się pojawiły, fotki niestety komórką...

20221102






Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, th, piku, halszka, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/11/18 17:28 #281083

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Dostałam na jesiennej wyprzedaży :zielony a że złapał mnie za serce to wzięłam trzy :woohoo:



pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, Efkaraj, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, dultom, DorotaZ

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2022/11/22 19:01 #281404

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5934
Pokazywałam kilka lat temu tego poprotnika i Tomasz orzekł, że za mało puchaty. Wydaje mi się, że od tego czasu mocno się zagęścił i że to może być Plumosum Densum. Bo jeśli nie on, to co (się nie upieram ;))?



Drugi egzemplarz rośnie w pobliżu, ale mniej dynamicznie przyrasta, ma też nieco krótsze frondy.

Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2023/04/13 18:14 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, Efkaraj, nelu-pelu, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2023/04/13 10:38 #291205

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Paprotnik 'Plumosum Densum' przeżył pierwszą zimę w moim ogrodzie. Posadzony jest na górce usypanej z ziemi liściowej, ziemi gliniastej i co tam jeszcze się nawinęło - gałązki, ziemia z worków, skorupki z jajek... Górka usypana jest pod brzozą.

Ostatnio zmieniany: 2023/04/13 10:39 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, halszka, basik, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2023/04/25 17:37 #292432

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1052
  • Otrzymane podziękowania: 4923
Obudził się po zimie w dobrej formie.


Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, halszka, Efkaraj, nelu-pelu, basik, Shalina, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2023/05/02 18:06 #293163

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Mój też już ładnie startuje,teraz stanowisko ma dość słoneczne.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, halszka, nelu-pelu, ewacz, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2023/06/03 21:33 #296574

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6637
  • Otrzymane podziękowania: 14382
Jesienią zauważyłam maleńkie rozmnóżki na kilku liściach, najniżej rosnący przygięłam do ziemi,
zasypałam liśćmi i tak spędziły zimę... Nie dawałam im dużych szans, więc jaka była radość gdy
pokazał się taki widok..!
20230601


Sam paprotnik też się ogarnął i zaczyna przyrastać



Co mogę z tym zrobić teraz...? Czekać aż podrosną?
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, basik, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumosum Densum' 2023/06/03 21:47 #296576

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54892
Neluś poczekaj, aż się dobrze ukorzenią :) Ja takie rozmnóżki przesadzam czasem dopiero po roku uprawy.
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, nelu-pelu
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.185 s.