Polystichum setiferum 'Hamlet'
paprotnik szczcinkozębny 'Hamlet'
Paprotnik szczecinkozębny, słynie z posiadania szeregu interesujących kultiwarów.. Jednym z nich - mniej znanym polskim ogrodnikom - jest odmiana 'Hamlet', dotychczas niedostępna u naszych krajowych sprzedawców. Bardzo szkoda, bo 'Hamlet' jest niezwykle ciekawą i przyciągającą wzrok, paprocią. Z urody podobny jest nieco do
paprotnika 'Plumosum densum', ale jego liście są trochę mniej pierzaste i bardziej wzniesione. Listki frondów są ułożone nieco dachówkowato, więc cała paproć ma lekko puszysty wygląd (najlepiej widać tę cechę, gdy rozwijają się świeże frondy).
Wraz z upływem sezonu, roślina mocno się zagęszcza i wypuszcza coraz dłuższe, zimozielone liście.Najpiękniej prezentuje się jesienią, gdy inne byliny gotowe są już do snu zimowego. W angielskich, łagodniejszych warunkach 'klimatycznych, Hamlet' osiąga około 90 cm wysokości. W Polsce, gdzie ostre zimy i późne wiosenne przymrozki mogą zahamować jego wzrost, chyba nie ma raczej szans na osiągnięcie aż takiego rozmiaru. Mój 5-letni egzemplarz ma liście około 50 cm długości.
'Hamlet' jest jedną z odmian, które rozmnażać możemy ukorzeniając rozmnóżki, które pojawiają się na liściach dojrzałych egzemplarzy.
Podobnie, jak gatunek, nie ma zbyt wielkich wymagań, ale jeśli możemy, zapewnijmy mu półcieniste stanowisko z próchniczną i przepuszczalną glebą. Nieźle tez zniesie spora dawkę słońca, byleby nie w najgorętszych godzinach dnia. Na zimę warto go zabezpieczyć stroiszem iglastym i agrowłókniną. Należy też chronić przed wiosennymi przymrozkami, zwłaszcza majowymi.
Na zdjęciach
Polystichum setiferum 'Hamlet w wieku 3 lat
'Hamlet' w czwartym roku uprawy (fot.27.08.2016r)