Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant'

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2016/07/04 02:43 #9703

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Polypodium vulgare 'Whitley Giant'


Paprotka 'Whitley Giant' jest ogólnodostępną w całej Europie odmianą, także w Polsce. Nietrudno więc zauważyć, iż sprzedawana jest często tylko z oznaczeniem rodzajowym, bez gatunkowego (jak w tytule tego wątku) albo pod dwoma zupełnie różnymi nazwami gatunkowymi - zarówno Polypodium vulgare, jak i Polypodium cambricum. Na stronie poważnego brytyjskiego dystrybutora paproci, postawiona została teza, iż może być hybrydą tych dwóch europejskich gatunków, które z łatwością mogą się krzyżować w wilgotnym, wyspiarskim klimacie. Zamieszanie trwa i będzie trwało, póki nie będą przeprowadzone specjalistyczne badania, ale my, w swoich ogrodach mamy możliwość codziennej obserwacji 'Whitley Giant' i sami, bez wielkich zabiegów możemy stwierdzić, do jakiego gatunku należy. Paprotki pospolite (Polypodium vulgare), wznawiają bowiem wegetację po zimie już wiosną, zaś Polypodium cambricum dopiero latem, zazwyczaj w lipcu.

Jak inne paprotki (Polypodium), odmiana ta rozprzestrzenia się przez pełzające pod ziemią kłącza, z których wyrastają zimozielone, stosunkowo szerokie frondy, o wysokości około 40 cm. Frondy zbudowane są z okrągło zakończonych, błyszczących listków i zazwyczaj nie sterczą zupełnie pionowo a lekko rozkładają się w poziomie.


W uprawie ogrodowej należy zapewnić jej stanowisko z dostępem do promieni słonecznych, bo w zbyt ciemnych/cienistych miejscach nie będzie się ładnie mnożyć. Trzeba też pamiętać, ze paprotki nie lubią zbyt wilgotnej gleby a zastoiny wodne zimą, to dla nich pewna śmierć. Zapewnijmy im więc glebę przepuszczalną, dobrze odprowadzającą wodę.











Ostatnio zmieniany: 2020/12/03 21:56 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2017/10/10 19:49 #88295

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Młodziutka Paprotka zwyczajna ‚Whitley Giant' :)

Zdj. dziś 10.10.2017






pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, jugo, krzysztof.k, ewacz


--=reklama=--

 

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2017/11/13 20:49 #93734

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Paprotka 'Whitley Giant' w listopadzie stała nieco bardziej żółta


fot.07.11.
Ostatnio zmieniany: 2018/11/22 21:44 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2018/08/17 21:24 #128662

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Dwuletnie Polypodium 'Whitley Giant'





.
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2018/11/22 20:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, halszka, takasobie, jugo, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2018/08/29 01:06 #129779

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Nie zauważyłam, szczerze pisząc, kiedy pojawia się i rozwija 'Whiteley Giant', więc nie mogę stwierdzić, że to Polypodium vulgare. :mur Podobno jest bardziej kapryśna, niż inne, ale ja nie narzekam, do tej pory jestem zadowolona z tego, jak rośnie. U mnie nie osiąga podawanej w źródłach wysokości 'giant', czyli 40 cm, maksymalnie 25cm. think:




.
Ostatnio zmieniany: 2018/11/23 23:38 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2018/10/31 09:37 #136301

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3345
  • Otrzymane podziękowania: 10439
Taką kupiłam niedawno .

Polypodium vulgare 'Whitley Giant'



Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, halszka, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2018/11/22 21:34 #138627

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, 'Whitley Giant' trzyma fason,choć po liściach trochę widać, że były już spore mrozy


fot.21.11.2018r
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, beatazg, jugo, basik, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2019/05/03 12:42 #159908

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Paprotka 'Whitley Giant' rozpoczęła rozwijanie pastorałów, co oznacza, że jednak nie jest odmiana Polypodium cambricum a Polypodium vulgare. Możemy z czystym sumieniem zmienić tytuł wątku


fot.02.05.2019r.

edit: 'Whitley Giant' w czerwcu (fot.21.06.2019r.)





.
Ostatnio zmieniany: 2019/06/22 00:18 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/01/12 18:57 #186296

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Z tą nazwą 'Giant' w nazwie i opisami o wysokości 40 cm, coś chyba jest nie tak think: Nie wspomnę, że w moim ogrodzie od kilku lat nie osiąga podanej wysokości, ale także w angielskich ogrodach wcale nie jest tak duża. Obserwowałam ją w trzech ogrodach botanicznych na Wyspach i tam osiąga podobne rozmiary do mojego egzemplarza. Jak wiadomo, w UK panują wiele łagodniejsze warunki klimatyczne, więc mniej upalne lata i jeszcze mniej mroźne zimy, więc choć tam powinna być sporo większa.

Tymczasem, dziś lekko zabezpieczyłam swoją 'Whitley Giant' dwoma iglastymi gałęziami. Ponieważ ostatnio odnoszę wrażenie, że paprociom bardziej szkodzą wiosenne przymrozki, niż nasze mroźne zimy, tegoroczne zabezpieczenie jest naprawdę symboliczne.


fot.12.01.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, ewacz, Maggie

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/01/22 01:45 #187164

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5703
  • Otrzymane podziękowania: 15071
Jako że w uprawie gatunku ponoszę spektakularną klęskę, bo co 2 liście wschodzą, to 2 zasychają... gwizdac miałam nie zapraszać do swojego ogródka żadnego Polypodium więcej... tymczasem wystarczyło, że na wrześniowym kiermaszu przy wystawie 'Zieleń to Życie' 'Whitley Giant' się do mnie ładnie uśmiechnęła... no i już w ogródku jest :P

Dodam od razu, że mnie jej rozmiar wcale nie giant bardzo odpowiada i mam nadzieję, że jej się nie odmieni, bo posadziłam ją na myszowisku zwyc

'Whitley Giant' w oczekiwaniu na zimę lub... wiosnę... :silly: zdjęcia z 3.01.2020





I rzut z góry




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2020/02/21 03:15 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewacz, wojtek

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/01/25 01:23 #187434

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Niezbyt urodziwe, zniszczone przez wilgoć i przymrozki kępy 'Whitley Giant' w ogrodzie RHS Harlow Carr. Zdjęcie z 28.12.2019r.


.
Ostatnio zmieniany: 2020/01/25 01:24 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/04/18 01:15 #197354

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5703
  • Otrzymane podziękowania: 15071
'Whitley Giant' jeszcze na myszowisku... w odsłonie wczesnowiosennej... zdjęcie z 11.04.2020



I dzień później na nowym stanowisku gwizdac







Zbliżenia pokazują, że bynajmniej do snu ułożyć się nie chce... a przecież Polypodium vulgare traci formę na koniec sezonu... by nie powiedzieć, że brzydnie... :silly: a może macie inne doświadczenia? Ja mówię na podstawie obserwacji gatunku w moim ogródku






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2020/08/09 02:37 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, halszka, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/08/09 01:57 #209968

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5703
  • Otrzymane podziękowania: 15071
Poll napisał:
Paprotka 'Whitley Giant' rozpoczęła rozwijanie pastorałów, co oznacza, że jednak nie jest odmiana Polypodium cambricum a Polypodium vulgare. Możemy z czystym sumieniem zmienić tytuł wątku
Poll... czy i w tym roku 'Whitley Giant' obudziła Ci się w maju? I pytanie do pozostałych szczęśliwych posiadaczy: wyłapaliście moment przebudzenia?

I tak się zastanawiam jeszcze, czy możliwe by było, że część paprot z tej odmiany mogła bardziej łyknąć genów Polypodium cambricum niż Polypodium vulgare?

Albowiem moja 'Whitley Giant' obudziła się w lipcu gwizdac

Zdjęcia z 23.07



Zdjęcie z 29.07




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, jugo, basik, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/08/09 11:36 #209977

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Moja 'Whitley Giant' się nie obudziła w tym sezonie :placz
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/08/09 12:12 #209980

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
basik napisał:
Moja 'Whitley Giant' się nie obudziła w tym sezonie :placz
Ot i cały urok 'Whitley Giant'...ja od jakiegoś czasu mam ja w głębokim poważaniu :kawa skoro nie chce współpracować...to nie...
Basiu, na pocieszenie mamy dziesiątki ciekawszych paprotek ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/08/21 23:20 #210773

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5703
  • Otrzymane podziękowania: 15071
Czuję się postraszona... :P zatem będę uważnie baczyć... jednak póki co 'Whitley Giant' rozwija się u mnie bez zastrzeżeń... natomiast wydaje mi się, że w końcu skutecznie zamordowałam gatunek... no nic gwizdac

Zdjęcia z 13.08



I z drugiej strony



W planie ogólnym



I w szczególe






Tomku... uprasza się o wskazanie ciekawszych paprotek, na których powinno zawiesić się moje oko... mały rozmiar, bujność w listowiu i niestwarzanie problemów w cenie :na_ucho


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2020/08/21 23:29 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, jugo, basik, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/08/22 08:30 #210776

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Moniko z przyjemnością oddzielę Ci Polypodium 'Cornubiense', albo z cambricum 'Macrostachyon' lub 'Pulcherrimum Addison' ,wszystkie one ładne i takoż przyrastają . Jedyna wada to, że Cambricum póżno rozpoczynają wegetację.;)
Nie wybierasz się w rodzinne strony ...niedługo?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/09/08 07:11 #212224

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5933
Moja paprotka kupiona jako Polypodium vulgare "Whitley Giant", obudziła się w .... sierpniu krecigl . Już ją chciałam w lipcu wykopać, bo stare liście zbrzydły, a wyraźnych oznak życia widać nie było. Dostrzegłam jednak cóś zielonego majaczącego w głębi kłącza i postanowiłam jeszcze poczekać. A potem Monika napisała o swojej paprotce, no i wszystko stało się jasne zarowk . Kupowałam ją w zeszłym roku we wrześniu i całą zimę i dłuuugo wiosną wyglądała świetnie.
Sierpniowa odsłona (9.8.2020)



Na początku września wygląda tak:



Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2020/09/08 07:13 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, jugo, ewacz

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/09/08 08:37 #212226

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Halino, całkiem przyzwoita jak na nią.. Z tego co się dowiedziałem jest to po prostu duża forma gatunku Polypodium cambricum znaleziona w Whitley. .A jak pisaliśmy przy paprotkach walijskich, one 'rozkrecają się' dopiero w drugiej połowie lata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) 'Whitley Giant' 2020/09/13 00:49 #212593

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5703
  • Otrzymane podziękowania: 15071
Ha! Zatem polypodium cambricum, nie vulgare... a przynajmniej u mnie i Halszki :P

Basiu... a Twój 'Whitley Giant' nie obudził się w międzyczasie?

Mój 'Whitley Giant' zastany po powrocie z wakacji :zdrowko

Zdjęcia z 1.09







Zdjęcia z 5.09... nowe pastorałki dosłownie rosną w oczach :woohoo:



I rzut ogólny na towarzystwo z góry




Tomku... ach Tomku... toż to propozycja typu osiołkowi w żłoby dano i jak ja mam zdecydować, kiedy każda ma w sobie coś... :silly: i owszem wybieram się w rodzinne strony... całkiem niedługo gwizdac


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2020/09/13 04:11 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, halszka, jugo, ewacz
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.198 s.