Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Szafran złoty - Krokus złocisty (Crocus chrysanthus)

Szafran złoty - Krokus złocisty (Crocus chrysanthus) 2016/10/05 16:12 #27700

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3281
  • Otrzymane podziękowania: 7382
Szafran złocisty (Crocus chrysanthus)

Krokus złocisty lub też szafran złoty jest nieco niższy od krokusa wiosennego. Powszechnie znany jest jako "krokus botaniczny" czyli absolutna dziczyzna. No, nie do końca tak jest. W ogrodach kwitnie całkiem sporo odmian, nie pojawiających się w naturze. To hybrydy - z Crocus biflorus i Crocus aerius. Odmiany kwitnące w odcieniach żółci to selekty Crocus chrysanthus, odmiany kwitnące w bieli i błękitach to hybrydy (niektóre nawet oznacza się, chyba nie całkiem prawidłowo, jako Crocus biflorus). Tak szczerze pisząc to nie do końca wiem dlaczego hybrydy są chrysanthus, może z powodu bliskiego pokrewieństwa (podgatunki czy cóś). Kto tam systematyków zrozumie. No cóż, dla nas ogrodników te dywagacje gatunkowe nie mają aż tak dużego znaczenia jak to, że szafran złoty kwitnie jako pierwszy z krokusów, sporo wcześniej niż krokus wiosenny i jego kwiaty są bardziej wytrzymałe na kaprysy wczesnowiosennej aury.
Pochodzi z Bałkanów i Turcji ale nie przeszkadza mu nasz chłodniejszy klimat, bardzo dobrze czuje się w naszych ogrodach.
Gatunek otrzymał Royal Horticultural Society's Award of Garden Merit. Poniżej w spisie odmian przy odmianach nagrodzonych umieściłam znaczek AGM.

Odmiany Crocus chrysanthus:
'Advance'
'Ard Schenk'
'Blue Pearl' - AGM
'Blue Peter'
'Cream Beauty' - AGM
'Goldilocks'
'Ladykiller' - AGM
'Prince Claus'
'Romance'
'Saturn'
'Skyline'
'Snow Bunting' - AGM
'Zenith'
'Zwanenburg Bronze' - AGM


> Ilustrowany wykaz krokusów kwitnących wiosną



Ilustrowany wykaz odmian krokusa złocistego (Crocus chrysanthus)

Tekst nad zdjęciem jest przekierowaniem do poszczególnych odmian.


Ostatnio zmieniany: 2024/03/01 19:40 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, piku, edulkot
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.170 s.