Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Nawożenie roślin

Nawożenie roślin 2016/11/17 20:01 #35939

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3020
  • Otrzymane podziękowania: 5951
Czy można mieć ogród i nie stosować nawożenia? think: think: think:

Sytuacja taka teoretycznie jest możliwa, ale zapewne w życiu występuje rzadko... :)

Decydujący jest tu na pewno typ ogrodu. Ogród dziki, naturalny, w sprzyjających warunkach, powinien poradzić sobie sam!

Bardzo dużo zależy od tego co w ogrodzie uprawiamy. Warzywnik wymaga nawożenia systematycznego, czasem nawet kilka razy w roku, choć i od tej reguły są wyjątki, bo niektóre rośliny właśnie źle znoszą nawożenie i, kumulując azot, mogą stać się niesmaczne, a wręcz szkodliwe dla zdrowia :(

Ważne jest też jakie zabiegi stosujemy, a jakich w ogrodzie unikamy i wreszcie... jaką glebę posiadamy na starcie teacher

Naturalne ekosystemy, tj. puszcze, lasy, dzikie łąki, bagna, itp. nie są nawożone, a mają się przecież dobrze... czasem nawet bardzo dobrze...
Ale i nie stosuje się w tych środowiskach ani jesiennego, ani wiosennego sprzątania obumierających części roślin.
Brak ingerencji człowieka w odwieczny obieg materii w przyrodzie skutkuje tym, że opadające liście, obumierające źdźbła traw, itp. z czasem zamieniają się w próchnicę, która jest źródłem pokarmu dla tychże roślin.

Podobny efekt w ogrodzie można uzyskać stosując na grządkach warzywnych i rabatach kwiatowych ściółkowanie skoszoną trawą, liśćmi, igliwiem, a wreszcie bezcennym kompostem.

Oczywiście elegancko wygląda ściółka z kory, ale ta często powoduje zupełnie odwrotny skutek, bo kora, podczas nieuniknionego rozkładu, absorbuje z gleby azot.

Wtedy najszybszym, ale nie najlepszym, remedium na wyjałowienie są sztuczne nawozy, które, niestety, skutecznie nawożą, ale i równie skutecznie niszczą życie biologiczne w glebie w naszym ogrodzie.

Jeśli chwilowa uroda ogrodu nie jest najwyższym priorytetem, jeśli zrozumie się jakim dobrem jest żywa, żyzna gleba, jeśli naturalna kondycja roślin jest dla ogrodnika najważniejsza, z pewnością z czasem zrezygnuje on ze stosowania sztucznych nawozów, które na dłuższą metę nie odżywiają, ale pędzą do roboty rośliny (do wzrostu i kwitnienia), a glebę z pewnością degradują, czyli niszczą i osłabiają.
Ostatnio zmieniany: 2016/11/17 21:57 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, rispetto, piku, Ness

Nawożenie roślin 2017/03/26 19:23 #55711

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
kochani, nadszedł czas zasilania wiosennego a tu cisza jak by makiem zasiał krecigl nikt jeszcze nic nie robi?
U mnie już po pierwszym zasilaniu. Gleba dostała ubiegłoroczną gnojowicę z końskich bobków a druga beczka 200 litrowa już jest nastawiona, gotowa będzie w połowie kwietnia.
Kolejną gnojówką którą będę nastawiać to będą pokrzywy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo


--=reklama=--

 

Nawożenie roślin 2017/03/26 21:19 #55761

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15116
Chyba się narażę ale podsypałam kilka dni temu Azofoską :dry: .Nie wszystkie rośliny tylko te mniejsze iglaki
Hosty też dostały troszkę tego nawozu i kompostu.

Ściółkuje korą więc jeszcze się zastanawiam nad rzutowym rozsypaniem Azofoski.
Niestety kompostu nie posiadam na tyle żeby wszystko podsypać.
Potem już robię miksturę z mlecza i pokrzyw. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawożenie roślin 2017/03/26 22:01 #55792

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Ja daję kg świeżego ziela na 10l wody, w tym roku zamówiłam sadzonki żywokostu rosyjskiego u Kasi Bellingham, oprócz pokrzywy, mlecza, wrotycza i skrzypu będzie też gnojówka żywokostowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawożenie roślin 2017/03/26 23:00 #55816

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Kondzio, daję ok 30 kg obornika na 200 l a potem rozcieńczam 1:10

Jeśli robię gnojówkę mieszaną to daję wszystko co mi wpadnie pod rękę, mlecz, pokrzywy, skrzyp i inne zielska 10 kg na 100l wody
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawożenie roślin 2017/03/27 08:08 #55848

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15116
Kondzio napisał:
A mogłabyś podać przepis na ta miksturę :)

Kondziu robie to tak jak Ewa podała,dokładam potem trochę skrzypu ,bo mam takie miejsce gdzie rośnie.

Po 2 tygodniach jest gotowa , rozcieńczam 1 do 10.

Aha, jeszcze mieszam ją kilka razy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawożenie roślin 2017/03/27 20:07 #55928

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Od roku zaczęłam zalewać tez granulowany obornik w beczce.....potem rozcieńczam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawożenie roślin 2021/08/05 17:08 #246239

  • _wioletta_
  • _wioletta_ Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 17
Ja w tym roku zamiast kompostownika przerzuciłam się na florahumus. Kompostownik podobno śmierdział sąsiadom :patel
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.153 s.