Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Salwinia pływająca (Salvinia natans)

Salwinia pływająca (Salvinia natans) 2023/05/02 19:34 #293184

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31842
Salwinia pływająca
Salvinia natans

Salwinia pływająca należy do rodzaju paproci. Jest paprocią wodną, jedynym gatunkiem występującym w Polsce. Naturalnie porasta zbiorniki wodne głównie na Śląsku. Traktowana jest jako wskaźnik wody spokojnej, gdyż jej siedliska, to woda stojąca.
Jest roślina jednoroczną. Zarodniki dojrzewają pod koniec lata, potem roślina zamiera opadając na dno. Sporokarpy (forma przetrwalnikowa) w zimie leżą na dnie zbiornika, wiosną rozpadają się, a zarodniki wypływają na powierzchnię i wytwarzają przedrośla.
Salwinia jest przysmakiem ptaków wodnych.
Obecnie, ze względu na zanieczyszczenia wód, osuszanie terenów i duża ingerencję człowieka w środowisko naturalne, salwinia pływająca jest na Czerwonej Liście roślin i grzybów Polski i jest pod ścisłą ochroną.
Z Europy została zawleczona do Ameryki Północnej, gdzie jest zakaz jej uprawy z powodu inwazyjności.



Salwinia dobrze rośnie w zbiornikach słonecznych lub lekko ocienionych.
Ostatnio zmieniany: 2023/05/02 19:39 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zuzanna2418, nelu-pelu, basik, ewacz, ewakatarzyna

Salwinia pływająca (Salvinia natans) 2023/06/29 19:35 #298428

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16449
  • Otrzymane podziękowania: 55546
Od wczoraj mam i ja paproć wodną zwyc





Dziś poszła do stawu :)
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Salwinia pływająca (Salvinia natans) 2023/12/20 12:34 #308923

  • Pawel59
  • Pawel59 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 2
Hej,

Salwinia pływająca, czyli tak zwana "pływająca paproć", to naprawdę ciekawa roślina. Też słyszałem, że to wskaźnik spokoju wód, bo chyba tylko tam się rozwija, gdzie jest woda bez ruchu.

To, że jest na Czerwonej Liście i pod ścisłą ochroną, świadczy chyba o tym, że mamy do czynienia z rośliną, która jest zagrożona. Ciekawe, czy to właśnie przez te zmiany w środowisku, osuszanie terenów i tak dalej.

Z drugiej strony, widzę, że Salwinia ma swoje miejsce w ekosystemie, zwłaszcza jako pożywienie dla ptaków wodnych. Jak to często bywa, człowiek z wprowadzaniem gatunków gdzieś indziej też robi sobie problem. Teraz w Ameryce Północnej jest zakaz uprawy, bo inwazyjność.

Ciekawi mnie, czy istnieją jakieś programy, czy inicjatywy na rzecz ochrony i przywracania naturalnego środowiska dla takich roślin. Ochrona to jedno, a potem trzeba coś zrobić, żeby przywrócić równowagę.
pozdrawiam Paweł mazzani.pl ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.155 s.