Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Hania SantaFe? Czemu nie?

W Hanutkowie 2016/11/07 16:52 #34344

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 3086
Paweł piękna jesień w twoim ogrodzie :woohoo: , masz większą część iglaków i widzę jeszcze liściaste...czy pod każdego iglaczka dajesz kwaśną ziemię a o wyższym ph pod liściaste.... think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/11/07 17:22 #34347

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31835
O rety, ale ja mam zaległości u Ciebie Pawle. I w ogóle nie wiem jak to się stało :blink:
Dziękuję za piękne duchowe przykłady:rispetto napisał:
Ewa - takie przewieszające się lub płaczące drzewa mają sobie coś z takich klimatów. A co powiesz na coś takiego? ;)

No, jakbym miała u siebie przed oknem to... musiałabym się długo przyzwyczajać do tego widoku 2smiech

Piekna jesień jeszcze u Ciebie. Żwirowe ścieżki? Ja tam wole trawiaste, mam żwirowy podjazd i niestety chwastów to się z tego wyrwać nie da. Trzeba lać chemią, a zawsze boje się o moje koty, żeby nie zaczęły jeść tego pryskanego, więc nie pryskam... no to domyśl się jak to wygląda gwizdac Ale może u Ciebie nie ma tak dużo pól wkoło to i chwastów mniej się będzie rozsiewać.:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

W Hanutkowie 2016/11/08 08:26 #34464

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Pawle - dzięki :) Kiedyś tam na samym początku bawiłem się jeszcze w dosypywanie lepszej ziemi pod nowe nasadzenia, ale od lat już tego nie robię. Sadzę prosto w rodzimą glinę. Jedyny wyjątek robię dla niektórych bylin, jak np storczyki lub traw (miskanty), bo one po prostu zgniłyby w zimie. Inna sprawa, że po latach dosypywania kory jako ściółki wytworzyła się parocentymetrowa warstwa naprawdę dobrej ziemi.
A! I oczywiście dla typowych kwasolubów jak azalie, czy rododendrony to podsypuję kwaśnego torfu i regularnie zakwaszam ziemię.

Ewa - przyznam szczerze, że nie także nie jestem przekonany do takiego widoku za oknem :diabelek Z tego co pamiętam, to chyba sekwoje, więc raczej nie grozi nam ich obecność :lol: W związku z tym, że w ostatnich latach zimy u nas jakieś takie niemrawe, to robię w tym roku eksperyment z zimowaniem jednej sekwoi. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
Co do żwirku, to położę pod niego geowłókninę, więc jakoś dramatycznie chwasty nie powinny rosnąć i zostawiam sobie chemię w zanadrzu. Na czas oprysków zamykam koty w domu na kilka godzin i raczej nie ma z tym problemu. Jak na razie wszystkie żyją :lol:

Wstaję dziś rano i biało za oknem! Śnieg nie padał, na termometrze +1,5. Może coś rozpylali po nocach? :diabelek

A to efekt ostatniej inwentaryzacji w ogrodzie. Tyle dubli znalazłem ;)
Ostatnio zmieniany: 2016/11/08 08:32 przez rispetto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, chester633, zanetatacz

W Hanutkowie 2016/11/08 08:56 #34471

  • Nowinka
  • Nowinka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3262
  • Otrzymane podziękowania: 5567
Piękne dubelki .Mogłabym je mieć je wszystkie ,pod warunkiem żeby nie rosły :diabelek A czy dubelek wierzbinki ,o którą Cię pytałam wcześniej się znalazł ? Bo ja nadal chętna i nadal szukam 43pomoc
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/11/08 12:41 #34505

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6694
  • Otrzymane podziękowania: 14573
Paweł, to znaczy, że one są do zbycia??
Proszę napisz mi na pw co i jak, jestem zainteresowana.
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/11/15 16:57 #35617

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Nowinko - ciągle zapominam odpisać Ci o tej wierzbie, a ona tak tęsknie wygląda Ciebie :oops: To wiosenne sadzonkowanie, więc nie jest duża, ale spokojnie można ją sadzić do gruntu :) Odstawiona dla Ciebie :)

Nelu - iglaki są na zbycie :) Wreszcie w weekend miałem okazję wyjść do ogrodu i pstryknąć ich fotki za dnia ;) Oto kilka z nich:

Abies fraseri Pigglett's WB


Abies pinsapo Fatima


Picea abies Falik


Picea breweriana B-Dwarf


Picea omorika Minimax


Pinus aristata Silver Boy


Pinus aristata Silver Shaker
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, VERA, chester633, zanetatacz

W Hanutkowie 2016/11/15 17:39 #35625

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Pada właściwie bez przerwy od niedzieli, a nie licząc pojedynczych dni to chyba od miesiąca :dry: No i w ostatnich dniach temperatura constans. I w dzień i w nocy od 0 do +2. A właśnie dowaliłem sobie roboty w ogrodzie. Przyjechała wywrotka grubego żwiru i będę ścieżki robił :deszcz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

W Hanutkowie 2016/11/15 19:11 #35641

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68097
Paweł, podsypujesz swoje iglaki jakimś jesiennym nawozem? Jak oceniasz ich działanie?...nawozów, nie iglaków 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/11/16 08:31 #35717

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Jak każdy początkujący ogrodnik przez pierwsze lata kupowałem jesienne nawozy do czego tylko się dało :mur Sypałem trawnik, sypałem pod iglaki, a to dolomit, a to coś tam jeszcze. Teraz nie sypię nic. Ostatnie nawożenie robię w połowie lipca i na tym koniec. Nie zauważyłem, żeby coś się pogorszyło. Poprawił się za to na pewno stan mojego portfela :diabelek
Generalnie z roku na rok nawożę coraz mniej. Pędzę jedynie nowo posadzony żywopłot, który ma mnie odgrodzić od drogi, regularnie nawożę trawnik i zakwaszam ziemię pod kwasolubami. Czasami też coś sypnę na rośliny kwitnące (np. powojniki), ale tego chyba też zaprzestanę, bo wydaje mi się, że jak nie nawoziłem, to lepiej kwitły :diabelek
Robiłem ze dwa lata temu eksperymenty z naturalnym nawozem (krowim), ale gdy spaliłem dwa kloniki, to dałem sobie spokój :oops: Wiem, że bezpieczniej z końskim, ale skąd tu konia wziąć na obecnej wsi :dry:

Coby nie było pusto graficznie to zostawiam dwa iglaczki do podziwiania i lecę do pracy :czarownica
Abies nordmanniana 'Lennartz'


Picea abies 'Diffusa'
Ostatnio zmieniany: 2016/11/16 08:32 przez rispetto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Amarant, hanya, inag1, Nowinka, Margo2, krzysztof.k, zanetatacz, nelu-pelu

W Hanutkowie 2016/11/20 21:41 #36293

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Jak myślicie? Czy to już wiosna? ;)

Rozchylający się kwiat czereśni w naszym ogrodzie :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, hanya, VERA, chester633, zanetatacz

W Hanutkowie 2016/11/20 21:52 #36296

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31835
Pawle, zdecydowanie dla mnie wiosna ! Zima już była dwa dni temu. I starczy :diabelek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/11/28 20:59 #37326

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4643
  • Otrzymane podziękowania: 8409
U Ciebie czereśnia się obudziła teraz u mnie kwitła we wrześniu
Ciekawe czy to im nie zaszkodzi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/12/02 15:55 #37785

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1040
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Witam.
Parę stron wcześniej pytałeś Pawle o rabaty wysypane kamyczkami, ja mam takową , właśnie z iglakami. Polecam dla tych, co nie lubią przesadzać wink-3


Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/12/02 20:24 #37848

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14859
Pawle ogród masz piękny ,robi wrażenie.Ilość i różnorodność ciekawych roślin olbrzymia. :)

Pisałeś że profilaktycznie robisz opryski przeciw grzybowe.
Mógłbyś coś więcej na ten temat napisać,chodzi mi o to czym i w jakim terminie to robisz. :)

Pozdrawiam Gosia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/12/03 08:58 #37895

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Ewa - zima niestety wróciła, ale gdyby do jej końca miała być taka jak teraz, to nie miałbym nic przeciwko :) Lekki mrozek (jakieś -1), do tego co chwila wychyla się słońce, smniegu akurat tyle, żeby okryć co wrażliwsze rośliny, więc tylko się cieszyć :)

Gosiu Margo- te czereśniowe kwiatki to na pewno na zmarnowanie, ale drzewku nic się nie stanie ;) Nasze czereśnie tak się rozrosły, że w tym roku ledwo "nadanżaliśmy" z jedzeniem :lol:

Fabiolu - no właśnie o coś takiego mi chodzi. Na starych rabatach wiele już nie przesadzam i to o nie głównie mi chodzi. A co robisz z liśćmi berberysów po lewej stronie, gdy opadną i wlecą pomiędzy kamienie? Wydmuchujesz je jakoś, czy zostają?
A tak w ogóle, to bardzo fajna rabata :)

Gosiu Jugo - Dziękuję :) Trochę tych kłujaków się uzbierało :) Gdyby to człowiek na początku ogrodniczej przyrody miał wiedzę taką jak dziś, to pewnie połowy z tego by nie posadził, a tak to urosło, szkoda wyciąć i męczę się z niektórymi :diabelek
Jeśli chodzi o środki grzybobójcze, to nie ukrywam, że stosuję twardą chemię. Staram się dobierać środki w miarę nieszkodliwe dla środowiska (szczególnie dla pszczół), ale bez tego po prostu się nie da. Pryskam tak mniej więcej co miesiąc i to głównie te najmniejsze rośliny. Takie miniaturowe, zbite iglaki tworzą doskonałe środowisko dla grzybów i często jest tak, że gdy choroba stanie się widoczna gołym okiem, to na oprysk jest już za późno. Przy takiej ilości nie ma fizycznej możliwości regularnego dokładnego oglądania każdej z nich. Opryski zaczynam tak mniej więcej w połowie marca, gdy temperatura przekroczy na dobre +5 stopni.

A to dowód, że mamy śnieg :lol:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, hanya, Efkaraj, affa, VERA, lelumpolelum, jugo

W Hanutkowie 2016/12/03 17:18 #37950

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14859
Pawle ,dzięki za odpowiedz.
Nigdy nie pryskałam iglaków na grzyba i to chyba był błąd.Kilka i to właśnie maluchów wygląda dość nieciekawie.
Myślałam że to raczej przędziorek je zaatakował,ale możliwe że to był jakiś grzyb.
Na wiosnę odpowiednio spryskam i może będzie lepiej.
A co do wiedzy na początku kariery ogrodniczej to wszyscy chyba mamy tak samo, kupujemy oczami nie zastanawiając się co będzie potem. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/12/04 21:11 #38072

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1040
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Dziękuje Pawle , z liśćmi nic nie robię na razie,muszą zadziałać siły natury. Z liśćmi traw trochę gorzej , ale daję radę zwyc zwyc
Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/12/05 21:57 #38180

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5965
  • Otrzymane podziękowania: 24731
Prawdziwy śnieg zdziwko zdziwko zdziwko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/12/09 22:28 #38619

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4643
  • Otrzymane podziękowania: 8409
Ja czereśnię bardzo mocno tnę
Utworzyło się całkiem zgrabne drzewko
Stwierdziłam, że będę cieła, bo po co drzewo ma się wysilać na tworzenie owoców, które i tak albo ptaki zjedzą albo nikt, bo przecież ja tak wysoko nie wlezę
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/12/10 16:51 #38686

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Gosiu - spróbuj wiosną prysnąć jeszcze jakimś preparatem olejowym, ale koniecznie PRZED rozpoczęciem wegetacji. Pomoże to pozbyć się ewentualnych larw robali, które mogły się zagnieździć w często dla nas niewidocznych miejscach. Może to być np Promanal :)

Fabiolu - właśnie dziś grabiłem liście z trawnika. Miałem już tego nie robić, ale pada u nas właściwie non stop od miesiąca i trawa pod liśćmi zaczęła gnić. Do wiosny pewnie nic by z niej nie zostało. Do tego w jednym miejscu napadało mi sporo obeschniętych pędów metasekwoi i też zaczęły zalegać i zagniwać. Grabie musiały pójść w ruch ;)

Verko - no prawdziwy :lol: Teraz po nim ani śladu, bo mamy +10 ( o tej porze!!!), ale wicher taki, że głowę urywa. W ciągu dnia musiałem poprawiać wiązania osłon wrażliwszych roślin, bo od poniedziałku u nas mróz. Nawet w ciągu dnia ma być poniżej -5

Gosiu - Małe drzewko ma tą zaletę, że nie musisz się po nim wspinać, ale u mnie zasłoniłoby całe przejście, więc musi być trochę wyższe. Drabinę mam długą, więc dosięgnę :lol:

Kilka aktualnych iglastych "strzałów", bo tylko na igiełkach można teraz oko zaczepić :)

Abies procera (jodła szlachetna) 'Moornixon'


Pinus mugo (kosodrzewica) 'Kopienica'


Pinus sylvestris (sosna zwyczajna) 'KBN Gold'
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, edyta, jugo, zanetatacz
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.204 s.