Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród na Rozstajach - Młodzawy Małe

Ogród na Rozstajach - Młodzawy Małe 2019/06/10 23:25 #166276

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Ogród na Rozstajach
Młodzawy Małe 17
nieopodal Pińczowa

otwarty w każdą sobotę i niedzielę oraz dni świąteczne w miesiącach od kwietnia do końca października w godzinach 9.00 -19.00

wstęp: bilet normalny 10zł, bilet ulgowy dla dzieci w wieku 3-12 lat 6zł,
bilet grupowy dla grup powyżej 25 osób po uprzednim powiadomieniu telefonicznym 6zł od osoby/weekend, 10zł od osoby/w tygodniu



Nie umiem snuć barwnych opowieści, więc liczę na to, że inni uczestnicy Zlotu Zielonozakręconych 2019 uzupełnią ciekawie ten wątek.
Ogród powstał 26 lat temu na hektarowej działce o dużym nachyleniu terenu. Różnica terenu wynosi do 18 metrów! Żeby móc posadzić rośliny, właściciele zdecydowali najpierw przerzucić mnóstwo ton ziemi, tworząc tarasy umożliwiające swobodne poruszanie się i zapewniające lepsze warunki bytowania roślinom. Podstawową bazą nasadzeń są rodzime gatunki roślin.
Państwo Zofia i Tadeusz Kurczyna lubią także ptaki ozdobne, których kilkanaście gatunków można podziwiać na terenie ogrodu. Większość umieszczona jest jest w wolierach, ale można w czasie spaceru można spotkać także przechadzającego się swobodnie pawia.



Najbardziej zachwyciły mnie przepiękne, liczne oczka wodne, szemrzące strumyki i wodospady, które wyglądają tak naturalistycznie, że aż trudno uwierzyć, że są dziełem rak ludzkich zdziwko . Na terenie ogrodu nie ma żadnego naturalnego cieku wodnego, a wszystkie strugi zasilane są poprzez system pomp, które tłoczą wodę ze studni głębinowej zdziwko .

Od czego by tu zacząć think: ? Może pokażę najpierw ciekawą piwniczkę, do której moja się nie umywa :P :







Na terenie ogrodu znajduje się grota, która - jak sądzę - też jest dziełem rąk ludzkich:



Zdjęcie zrobione ze środka groty:

W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2019/07/07 11:11 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, edulkot, VERA, dorkow0, Iwona1311, Elżbieta ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/10 23:32 #166278

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Ptactwu zrobiłam mało zdjęć, ale z pewnością ktoś uzupełni moją relację :P :









Urocze wodospady i cudne, kamienne mostki :kocham :





W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2021/11/29 20:13 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, edulkot, VERA, dorkow0, Iwona1311, Elżbieta, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ogród na Rozstajach 2019/06/10 23:33 #166279

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
I trochę różności z ogrodu:

























W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2019/06/10 23:34 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, edulkot, VERA, dorkow0, Iwona1311, Elżbieta, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/10 23:36 #166280

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257




































kwitnący tulipanowiec Aureomarginatum:





W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2019/06/10 23:38 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, edulkot, VERA, dorkow0, Iwona1311, nowababka, Elżbieta ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/10 23:42 #166281

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Może dlatego, że jestem dość wścibska, a może dlatego, że właścicielka nie mogła się powstrzymać i ja pierwsza ją zagadałam. Właściwie nie wiem dlaczego, ale zostałam zaproszona do obejrzenia kolekcji kaktusów Pana Tadeusza. Z wypowiedzi żony wynikało, że jest to jedna z największych kolekcji kaktusów w Polsce. Faktycznie było ich bardzo dużo. Zaczęłam się nawet głośno zastanawiać, co Państwo Kurczyna robią z nimi zimą. Pani Zofia stwierdziła, że sukulenty na zimę wprowadzają się do nowego domu, podczas, gdy ona z mężem mieszkają w starym :P .































W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2019/06/10 23:44 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, edulkot, VERA, dorkow0, Iwona1311, Elżbieta, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/10 23:48 #166283

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Szklarnia z kaktusami nie jest udostępniana zwiedzającym z racji bezpieczeństwa cennych okazów. Właściciel obawia się rąk chętnych do podskubywania i uszczykiwania:

























W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Kalmia, piku, takasobie, edulkot, VERA, mieciak49, dorkow0 ten użytkownik otrzymał 9 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/11 09:51 #166297

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Zdjęć nie mam ale Edyta pisała o grotach, że prawdopodobnie są dziełem rąk ludzkich, więc napiszę, że istotnie, poza tym z ich budową wiążą się ciekawe historie, wychodzi z nich dusza pasjonata, tak się składa, że śledzę ten ogród od lat 90-tych i mam kilka artykułów na ten temat. Poza tym napiszę, że byłam w nim także w niedzielę 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, edulkot, VERA, Elżbieta, nelu-pelu, a.nia

Ogród na Rozstajach 2019/06/11 13:58 #166326

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
Edytko miałaś szczęście, że załapałaś się na kaktusy... kolekcja ogromna, dobrze że przynajmniej na fotkach możemy podziwiać.

Ewuś jak masz więcej informacji o ogrodzie to może dałoby się jakoś zeskanować i wrzucić do wątku think: ja ciekawa bardzo tych historii...

Ogród moim okiem...






































Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, mirdem, edyta, th, piku, takasobie, edulkot, VERA, Iwona1311 ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/11 14:03 #166328

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, edulkot, VERA, Iwona1311, nowababka, Elżbieta ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/11 14:06 #166331

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, piku, takasobie, edulkot, VERA, Iwona1311, nowababka ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/11 19:15 #166367

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9729
  • Otrzymane podziękowania: 20853
dziewczyny -dziekuję za super fotorelację,rozumiem ,że ogród jest dostępny dla zwiedzających?
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród na Rozstajach 2019/06/11 22:56 #166419

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16201
Żanetko jak najbardziej dostępny.Wstęp solo 10 zł, grupa powyżej 25 osób chyba 6 zł think: Na ich stronie jest informacja, że ogród otwarty dla osób indywidualnych, od kwietnia do pażdziernika tylko w soboty, niedziele i święta.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2019/06/11 23:01 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, zanetatacz

Ogród na Rozstajach 2019/06/12 09:50 #166448

  • Zawszewiosna
  • Zawszewiosna Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 828
  • Otrzymane podziękowania: 2053
Ten ogród już od jakiegoś czasu jest na mojej liście "do zobaczenia".
Szkoda, że nie mogłam tam wybrać się z Wami.

Ślicznie dziękuję za relację, piękne zdjęcia i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić to piękne miejsce.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród na Rozstajach 2019/06/12 11:17 #166458

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5817
Ogród rzeczywiście zachwycający , mnie oczywiście najbardziej zauroczyły hosty i to głównie je fotografowałam , ale znalazłam i kilka fotek nie hostowych B) B)


















































































..................... no host mają całkiem sporo :mniam :mniam
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, takasobie, VERA, Iwona1311, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, wojtek ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/12 11:24 #166459

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5817
Ciąg dalszy spaceru po ogrodzie
















































Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Ostatnio zmieniany: 2019/06/12 11:31 przez mirdem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, takasobie, VERA, sierika, Iwona1311, nowababka ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach 2019/06/12 19:27 #166500

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9729
  • Otrzymane podziękowania: 20853
Dzięki -może mi się uda go kiedyś odwiedzić ,bo cudnie wygląda na Waszych fotkach
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród na Rozstajach 2019/06/15 22:26 #167076

  • Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2644
  • Otrzymane podziękowania: 7002
Dorzucę jeszcze kilka swoich ujęć z tego fantastycznego ogrodu.



































Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, takasobie, VERA, zanetatacz, nelu-pelu, wojtek, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach (Młodzawy Małe) 2019/07/07 10:29 #169865

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66656
Przyznam, że byłam zaskoczona Ogrodem na Rozstajach. Zaskoczona, oczywiście, mile! Wielkim plusem, już na starcie były rzeźba terenu i warunki klimatyczne. Położenie na terenie o sporej różnicy wysokości już samo w sobie 'robi' urodę ogrodu, bo nawet same drzewa/las, kapitalnie w tym miejscu by wyglądały.
Jako miłośnik roślin cieniolubnych zwracałam największa uwagę własnie na te rośliny. ładne, zadbane, wyrośnięte, zachwyciły mnie, tak samo, jak system sztucznych cieków i kaskadek wodnych.






















Widok na okolicę z górnego poziomu ogrodu



Ogrodowa kapliczka z Frasobliwym



.
Ostatnio zmieniany: 2019/07/07 10:36 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, takasobie, VERA, sierika, zanetatacz, Katarzyna, wojtek ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ogród na Rozstajach (Młodzawy Małe) 2021/11/29 14:30 #254629

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Przyznam się, że ogród pana Kurczyny dał mi sporego kopa i był dużą inspiracją przy urządzaniu mojego...jeszcze wtedy podwórka. Pierwszy raz miałem przyjemność odwiedzić 'Ogród na Rozstajach' około 20 lat temu. Wtedy udostępniany był tylko w niedzielę, a wstęp był nieodpłatny. Zagospodarowana była dolna część oraz skarpa i mały fragment za nią. Już wtedy duże wrażenie robiła kaskada i strumień łączący kilka oczek. U pana Tadeusza można było też nabyć ciekawe jak na tamte czasy rośliny. W tamtym okresie bywałem tam jeszcze kilkukrotnie, bo miejsce to urokliwe i w niedalekiej odległości od Kielc.
Będąc po raz kolejny, po długiej przerwie, przy okazji naszego zlotu zastanawiałem się jakie i czy w ogóle ogród zrobi na mnie jeszcze wrażenie ? think:
Oczywiście, że zrobił. Jest teraz znacznie większy a naturalne ukształtowanie terenu, duża wyobraźnia i ogromna praca właściciela sprawiła, że to miejsce koniecznie należy zobaczyć ;)
Niestety jak się okazało mam tylko 3 fotki czysto ogrodowe...ale planuję wybrać się ponowie w przyszłym sezonie, to dodam więcej :)





Ostatnio zmieniany: 2021/11/29 14:34 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Elżbieta, jugo, nelu-pelu, a.nia

Ogród na Rozstajach (Młodzawy Małe) 2021/11/29 17:13 #254672

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66656
Tomek Mr napisał:
[...] przy okazji naszego zlotu zastanawiałem się jakie i czy w ogóle ogród zrobi na mnie jeszcze wrażenie ? think:

Pamiętam, jak planując zlot, zastanawialiśmy się.... Ja byłam nieco sceptycznie nastawiona, bo nawet o uszy mi się nie obiło słowo 'Młodzawy'. :lol: . Tym bardziej cieszę się, że rzuciłeś tę propozycję i że tylu naszych forumków mogło poznać ten ogród.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, jugo
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.292 s.