Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2020/06/13 13:33 #204678

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25636
  • Otrzymane podziękowania: 66644
Jakim cudem??? Dziwne, bo piwonie kojarzą się własnie z pięknym zapachem..
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2020/06/13 16:32 #204691

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54888
Poll napisał:
Jakim cudem??? Dziwne, bo piwonie kojarzą się własnie z pięknym zapachem..

Polu ten typ tak ma :lol: Śmierdzi, a im bardziej rozwinięte kwiaty, tym intensywniej :silly:
Piękna piwonia, ale spokojnie, z dalsza jej nie czuć :lol: Ot taka odmiana do której nie warto nosa wciskać :P
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2021/04/10 23:07 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2020/06/13 18:21 #204704

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5962
  • Otrzymane podziękowania: 24660
Coral Sunset

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirdem, nowababka, basik, ewacz, a.nia

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2021/04/10 23:09 #231781

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54888
Startuje :spacerek

fot.10.04.2021


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, nowababka, Puszek, Shalina, a.nia

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2021/06/05 10:41 #240014

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11484
W opisie odmiany jest, że dorasta do 80 cm. Może to moja dobra ziemia sprawia, ale kwiaty mam na wysokości 120 cm. To całkiem pokaźne "krzaczysko" - nie na małe rabaty wink-3
:fotka 3.6.2021



:fotka 5.06.2021
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2021/06/05 10:44 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik, Puszek, ewacz, wojtek, Shalina, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/02/06 19:18 #259316

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1179
  • Otrzymane podziękowania: 3078
Coral Sunset z mojego ogrodu , 2 latka ,ziemia ogrodowa,pełne słońce...w upały przypalana i płatki się zasuszają, zdjęcia z 2021.






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, nowababka, basik, Puszek, ewacz, wojtek, Shalina, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/03/29 21:34 #262294

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54888
'Coral Sunset' wznawia wegetację.

fot.28.03.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, nowababka, nelu-pelu, ewacz, wojtek, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/05/26 22:37 #267629

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39495
Coral Sunset rozpoczęła swój spektakl, bardzo mnie cieszy ta duża ilość paków bocznych.

fot. 26.05.2022


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, nowababka, basik, ewacz, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/05/27 10:20 #267660

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11484
U mnie też jest niezawodna i ładnie kwitnie :)





pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, basik, ewacz, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/05/28 22:38 #267925

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54888
Moja 'Coral Sunset' jeszcze ściska pąki ...

fot. 27.05.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Puszek, ewacz, wojtek, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/06/02 08:59 #268568

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11484
Ciekawie wygląda gdy starsze są już zupełnie białe a młodsze pąki jeszcze różowopomarańczowe :fotka 1.06.2022




31.01.2022
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, Puszek, ewacz, wojtek, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/06/03 20:46 #268718

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39495
Uwielbiam tą jej "dwukolorowość " :kocham









fot. 2-3.06.2022

Ostatnio zmieniany: 2022/12/11 09:05 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, nowababka, Franusiowa, basik, ewacz

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/06/04 07:20 #268755

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54888
Moja pokładła się trochę, a wystarczyło podwiązać ją do pergoli :glupek



W tym sezonie osiągnęła 130 cm. wysokości.




fot. 03.06.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, nowababka, nelu-pelu, ewacz, wojtek, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/12/11 09:11 #282544

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39495
Ostatnio zmieniany: 2024/03/17 03:45 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, nelu-pelu, basik, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2022/12/13 12:21 #282763

  • Puszek
  • Puszek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 1930
  • Otrzymane podziękowania: 3830
Wszystkich szczęśliwych posiadaczy tej piwonii proszę aby zajrzeli do postu 282645 spróbowali ustalić co mają w rzeczywistości.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2022/12/13 12:21 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2023/11/29 16:31 #307971

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54888
Na pierwszym planie Coral Sunset ... fot. 05.06.2023, Wojsławice

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2023/12/13 21:44 #308639

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39495
fot. 04.06.2023


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2024/01/27 21:18 #311065

  • Puszek
  • Puszek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 1930
  • Otrzymane podziękowania: 3830
Przypominam wszystkim posiadaczom tej odmiany, że Coral Sunset nie ma pąków bocznych. To jest informacja zawarta we wszystkich portalach dotyczących piwonii a w szczególności w American Peony Society.
Ponownie proszę o zajrzenie do tego postu 282645 i porównanie jakie odmiany macie w rzeczywistości i proszę o usunięcie zdjęć przedstawiających nie tę odmianę.
Po prostu wątek ten trzeba uporządkować żeby nie wprowadzać w błąd forumowiczów i innych zainteresowanych.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2024/01/27 21:58 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2024/01/29 19:19 #311182

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39495
Katarzyno znane mi internetowe opisy piwonii z serii Coral są dość lakoniczne i nie zawierają jednoznacznych informacji pozwalających na ferowanie tak daleko idących wniosków, iż pokazywane w naszym wątku peonie są pomylone.
W szczególności dotyczy to cechy jaką jest występowanie lub też brak pąków bocznych.
American Peony Society w zakładce „Peony Registry” w opisie piwonii Coral Sunset faktycznie podaje informację o jednym pąku na łodydze, jednak opisy odmian w tym rejestrze często pozostawiają wiele do życzenia. Sami przekonaliśmy się już o tym w przypadku niewłaściwej fotografii jednej z odmian.
Dużo lepsze (dokładniejsze) opisy odmian znajdziemy na stronie APS w zakładce poświęconej Award of Landscape Merit Peonies

Jest tam bardzo szczegółowo opisanych ponad 40 odmian piwonii. W akapicie poświęconym Coral Sunset zawarta jest wyraźna wzmianka o pąkach bocznych, przedłużający okres kwitnienia tej odmiany, i kwiatach w różnych stadiach rozwoju występujących na tej samej roślinie. Z tego co zauważyłem w wątku praktycznie u wszystkich forumowiczów można dostrzec na fotkach pąki boczne.
Moim zdaniem występowanie pąków bocznych u odmiany Coral Sunset w dużej mierze zależy od warunków uprawy. Ja moją mateczną roślinę podzieliłem i posadziłem też na innym, dużo gorszym stanowisku. Myślałem że będzie się prezentowała równie dobrze co w podstawowym miejscu. Tymczasem rośnie dużo słabiej i ma w zasadzie wyłącznie pojedyncze kwiaty na łodydze…

Jeśli chodzi o pąki boczne na Coral Charm to u mnie one nie występują. W tabeli opisujesz, że Coral Charm ma mieć ich dużą ilość. Ja w APS takiej informacji jednak nie widzę. W innych źródłach też tego nie odnajduję. Mam więc prośbę o źródło tej informacji. Wydaje mi się bowiem, że jest dokładnie odwrotnie…

Ja mam obydwie odmiany „Coral Sunset” i „Coral Charm”. Ale ta druga rośnie od kilku lat na bardzo słabym stanowisku i kiepsko kwitnie. Cały czas mam w planach jej przesadzenie ale jakoś mi to nie wychodzi :nie_wiem
O wielkości, barwie i kształcie kwiatów trudno mi się więc wypowiadać bo porównanie może być niemiarodajne. Za to dwie inne cechy obydwu odmian ewidentnie zauważam u siebie w ogrodzie. Liście Coral Sunset są większe i szersze (roślina jest „pełniejsza”, mniej drobno wycięta) niż u Coral Charm. Przejrzałem zdjęcia forumowe Coral Charm i łatwo tą cechę zauważyć na fotkach Edyty, ale też u innych forumowiczów.

Kolejną cechą jest to, że Coral Sunset jest wcześniejsza od Coral Charm. U mnie w ogrodzie się to potwierdza. Zastanawiałem się nad wojsławicką Coral Sunset czy nie jest pomylona, ale obok rosła Coral Charm i była wyraźnie późniejsza, wiec raczej by się zgadzała.

Jedyne zdjęcia w naszym wątku, które budzą moją wątpliwość to te od Pawła Chestera. To raczej na pewno nie jest Coral Sunset. W APS w opisie Coral Charm jest napisane że płatki stają się węższe i stopniowo wznoszą się w stronę środka kwiatu, co odpowiada roślinie prezentowanej przez Chestera … jednak na podstawie samego zbliżenia pojedynczego kwiatu trudno przesądzić czy to Coral Charm, widok liści trochę by pomógł. Ale trzeba pamiętać, że jest jeszcze Coral Supreme siostrzana odmiana Coral Charm, chyba najrzadziej uprawiana z Corali.

Nie można też zapominać o Pink Hawaiian Coral. Uprawiam ją w ogrodzie i łatwo rozróżniam od innych Corali po tym, że startuje bardzo wcześnie, w ogóle najwcześniej ze wszystkich moich piwonii bylinowych. Jak inne Corale dopiero wychodzą ona ma już kilkanaście centymetrów wysokości. Ale same kwiaty też są bardzo podobne do pozostałych Corali.

Ostatnio zmieniany: 2024/01/29 21:24 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Iwona1311, nowababka, basik, ewakatarzyna

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2024/03/13 22:49 #314888

  • Puszek
  • Puszek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 1930
  • Otrzymane podziękowania: 3830
Wojciechu, myślałam, że po prawie dwóch miesiącach znajdziesz odrobinę czasu aby sprostować swój ww. post.
Napisałeś, że jest wyraźna wzmianka o pąkach bocznych ale zacytowałeś tylko fragment opisu (i takie podejście może wprowadzać w błąd). Zapomniałeś dodać, że pąki występują okazjonalnie. Tekst w oryginale brzmi "With occasional side buds helping to prolong the flowering period....," co należy przetłumaczyć: Okazjonalne pąki boczne pomagają przedłużyć okres kwitnienia.....,
Tu jest wyraźne stwierdzenie a nie wzmianka że pąki są okazjonalne czyli ich występowanie nie jest standardem.
I dlatego w opisie cech charakterystycznych w APS jest wyraźne sformułowanie, że "One bud per stem." czyli jeden pąk na łodydze.

I druga Twoja wypowiedź nie związana z tą odmianą też trochę mija się z prawdą. Napisałeś: "Jeśli chodzi o pąki boczne na Coral Charm to u mnie one nie występują".
I cóż to oznacza - że jeżeli u Ciebie nie ma pąków bocznych to tylko Twoja roślina jest "wzorcem" a inne opisy się nie liczą?

I dalej napisałeś: " Ja w APS takiej informacji jednak nie widzę. W innych źródłach też tego nie odnajduję. Mam więc prośbę o źródło tej informacji."
Więc wyjaśniam: W ASP w ogóle nie ma odniesienia do ilości pąków bocznych więc nic dziwnego, że takiej informacji nie widzisz. Natomiast jest w w. www.paeon.de/ (sam swego czasu podałeś to źródło abym tam szukała informacji).

To tyle wyjaśnień i sprostowań.
Za pozostałe uwagi i spostrzeżenia dziękuję i postaram się je uwidocznić w metryczkach jako "uwagi od forumowiczów".
Przypominam, że metryczki są sporządzane na podstawie informacji dostępnych w największych specjalistycznych portalach a nie na podstawie mojego "widzi mi się". I dlatego wszelkie uwagi czasem i krytyczne, a nie krytyka bez podstaw, są bardzo cenne dla naszego Forum.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2024/03/14 22:06 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Puszek
Czas generowania strony: 0.193 s.