Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne...

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2020/08/02 21:45 #209474

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Kapliczka na rozstaju dróg w miejscowości Serpelice.











Borsuki, w pobliżu Dworu Zaścianek.





pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, VERA, kasik 69, dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2020/09/15 20:33 #212847

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Jedna z najstarszych mogilańskich kapliczek, to kapliczka Św. Stanisława, stojąca na rozdrożu dróg Świątnickiej i zakopianki. Fundatorami jej byli Wojciech i Ewa Strzebońscy, o czym informuje napis na cokole od strony południowej. Kapliczka została ufundowana w 1860 roku.



Kapliczkę wieńczy postać św. Stanisława. Pod figurą świętego znajduje się figura Matki Boskiej Różańcowej z dzieciątkiem na lewej ręce. Dzieciątko trzyma w jednej ręce kulę ziemską, a w drugiej różaniec, przechodzący przez dłoń Matki Bożej. Po zachodniej i wschodniej stronie znajdują się wizerunki fundatorów: od zachodu, Ewy zrywającej jabłko; od wschodu bardzo zniszczona płaskorzeźba św. Wojciecha.







Kilka lat temu o kapliczkę został w gminie Mogilany stoczony bój. Przy okazji remontu wiaduktu, kapliczka została rozebrana do renowacji. Ówczesny proboszcz postanowił, że po renowacji trafi ona do ogrodu przy plebanii... Proboszcza już nie ma, a kapliczka stoi w swoim dawnym miejscu, czuwając nad podróżnymi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, Semper, nowababka, basik, kasik 69, dultom


--=reklama=--

 

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2020/10/16 16:52 #215629

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54894
'Kapliczka Św. Jerzego, Patrona Koniarzy' napotkana przy ścieżce przyrodniczej w Rudzie Sułowskiej.

fot.07.09.2020




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, nowababka, kasik 69, dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2020/11/02 09:50 #216969

  • kasik 69
  • kasik 69 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 793
  • Otrzymane podziękowania: 3349
To nie przydrożny krzyż, ale poruszył mnie ten widok. Cmentarz w Dobryniu, w lesie, gdzie zbieramy grzyby. Jest użytkowany do tej pory, ale zdecydowanie więcej jest starych mogił z XX, XIX wieku. Tym razem wypatrzyłam tatarski krzyż, napis praktycznie nie do odczytania. Przepraszam za jakość zdjęć, ale i światło było kiepskie, i mój telefon nie pierwszej młodości;)




Zapraszam do Ogrodu z robalkiem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, Semper, nowababka, basik, dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2020/12/03 21:29 #219979

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Mój Frasobliwy na zaśnieżonym trawowisku


fot.03.12.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, takasobie, nowababka, basik, kasik 69

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/01/10 19:40 #222640

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Kapliczka nad potokiem. Mogilany, ul. Skrzyszów. Najprawdopodobniej św. Jadwigi.








Przy ulicy Celiny stała kapliczka św. Walentego. Zbudowana w roku 1900. "Według podania parafian, przy tej kapliczce odprawiano nabożeństwa o urodzaje, majówki a także służyła ona za schronienie w deszczowe dni dla pasących owce i krowy pasterzy."(cytat z dokumentacji parafii)
Przez lata, dostępna dla każdego, ulegała zniszczeniu. Kilka lat temu złodzieje ukradli figurę św. Walentego, pochodzącą z końca XIX wieku.
Gdy w parafii nowym proboszczem został K. Józef Milan, przeznaczył część ofiar ze składek na odnowę kapliczki. Oczywiście w renowacji brali również udział mieszkańcy gminy. Kapliczka została odnowiona w2019roku.

Foto. fotownecie.pl




W kapliczce jest nowa figura św. Walentego. Niestety, aby uchronić wnętrze przed złodziejami i wandalami, kapliczka nie spełnia już swojej pierwotnej roli, ochrony przechodniów. Jest obecnie zamknięta, a ja nie jestem aż tak zagorzałą parafianką żeby wiedzieć, w jakich okolicznościach jest otwierana.
Ostatnio zmieniany: 2021/01/10 19:46 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, takasobie, nowababka, basik, kasik 69

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/02/14 00:15 #226019

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Kapliczka w okolicach Stoszowic (woj. dolnośląskie)





.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, Semper, nowababka, basik, kasik 69

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/02/14 09:55 #226040

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2303
  • Otrzymane podziękowania: 5588
Nepomuk z Lądka Zdroju
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, chester633, nowababka, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/02/14 16:13 #226071

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Fociłam tego Nepomuka kilkakrotnie, ale zawsze towarzyszyło mi pochmurne niebo :mur i zdjęcia wychodziły dość ciemne, ze słabo widocznymi detalami.
Za to dziś pogoda dopisała, więc odwiedziłam dwa krzyże kamienne, krzyże na które dawniej mówiło się 'pokutne', ale obecnie, na fali nowego wydawnictwa forsowana jest nazwa krzyże pojednania, lub po prostu krzyże kamienne. Dla mnie, szczególne to drugie określenie, którego użyto w tytule książki, jest mylące i kompletnie nie definiuje tych specyficznych krzyży.



Każda nazwa obecnie nie jest do końca zadowalająca dla wszystkich stron, ale być może, gdy ucichnie fala oburzenia w niektórych grupach historyków, dojdzie do jakiegoś porozumienia. Być problem nigdy nie zostanie rozwiązany, bo brak jest wystarczającej ilości materiałów historycznych.

Kiedyś już pokazywałam ten krzyż i wspominałam, ze jest pierwszym, który został uwieczniony w dawnych czasach, bo w 1800r.
Zdjęcie ze strony polska-org.pl, ale można je znaleźć w wielu miejscach w internecie



Od tamtego czasu towarzyszący mu platan bardzo urósł, przecież minęło 220 lat!






fot.14.02.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/02/14 16:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, Semper, basik, kasik 69, dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/02/19 18:13 #226542

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Co będzie z naszymi kolejnymi zlotami? think: Tak mnie naszło na refleksje, bo korzystając z wolnych chwil zaczęłam uzupełniać mój blog kapliczkowy, który leżał odłogiem chyba 4 lata.... krecigl Przeglądałam zdjęcia z 2019 i znalazłam te, które robiłam podczas naszego świętokrzyskiego zlotu .

Kapliczka Jezusa Miłosiernego w miejscowości Krajno-Zagórze - pierwotnie stała na skraju Puszczy Jodłowej, ale z powodu remontu drogi została przeniesiona na to wzgórze z pięknym widokiem na Dolinę Wilkowską. Może ktoś ma zdjęcia tej kapliczki z XX w? Widokówki? Z chęcią zamieściłabym na swoim blogu.







Widok spod kapliczki.


fot.09.06.2019r.

.
Ostatnio zmieniany: 2021/02/19 18:14 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Olusia, Semper, nowababka, basik, dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/02/20 08:49 #226594

  • kasik 69
  • kasik 69 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 793
  • Otrzymane podziękowania: 3349
Nie wiem czy to dobre miejsce na te kapliczki, ale w necie mało na ich temat, a może kogoś zainteresują. To drewniane rzeźby tamtejszych twórców.












A po drugiej stronie ulicy stoi taki uroczy domek
Zapraszam do Ogrodu z robalkiem.
Ostatnio zmieniany: 2021/02/20 08:57 przez kasik 69.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, Olusia, Semper

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/04/12 21:26 #232060

  • Olusia
  • Olusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3928
  • Otrzymane podziękowania: 10514
Dolnośląskie ..... wieś ( administratorska :) ) KUŹNICZYSKO na terenie prywatnym ale ogólnodostępnym natrafiłam na piękną , drewnianą rzeźbę miejscowego , już śp. rzeźbiarza .
To XIII Stacja Drogi Krzyżowej .... Pieta





OLUSIA !!
Zapraszam do podziwiania: Moje hosty od A do Z
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Elsi, nowababka, kasik 69, dultom, Katarzyna2021

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/04/12 21:55 #232073

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Rzeźba jest autorstwa Krzysia Lewczaka, harleyowca o gołębim sercu :lol: i kolegi, który miał pracownię w naszej wsi, dlatego darzę jego dwie kapliczki stojace w Kuźniczysku, wielkim sentymentem. Pieta, która pokazała Ola stoi ok 150 m od Jędrzejówki, na terenie Muzeum Tradycji Młynarskich (świetne miejsce na majowa wycieczkę z dziećmi).



W marcu 2015 roku akurat wracałam z ogrodu, gdy Krzysiu z pomocnikami ustawiali baldachim Piety. Rano ukończono postument





Ten biały prostokąt w tle, to moja przyczepa kempingowa









Szczęśliwa ekipa, Krzysztof - autor - siedzi pod baldachimem



I pozowanko na koniec pracy



Wszystkie zdjęcia sa mojego autorstwa.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/04/12 22:10 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Olusia, Elsi, nowababka, Franusiowa, basik, kasik 69, dultom, Katarzyna2021

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/06/09 07:37 #240454

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2303
  • Otrzymane podziękowania: 5588
Gdzieś przy Głównym Szlaku Sudeckim im, Orłowicza w takich okolicznościach przyrody



znajduje się taki krzyż



Jest on dość typowy dla tych stron.Z tyłu jest napis dość nieczytelny z datą 1870.
Okolica piękna.Na łąkach róże kłodzkie w duzym skupisku.
Dodajmy do tego Homole, do którego od zeszłego roku można wejść taką ścieżką
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, Olusia, Franusiowa, basik, dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/08/25 09:50 #247477

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2303
  • Otrzymane podziękowania: 5588
Ciekaw jestem Polciu, czy znasz tego Ńepomuka?
Znajduje się on na dziedzińcu Zamku "Leśna Skała" w miejscowości Szczytna Kłodzka.
Miejsce to jest od zeszłego roku udostępnione do zwiedzania.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, Franusiowa, basik, dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/09/14 18:43 #249024

  • kasik 69
  • kasik 69 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 793
  • Otrzymane podziękowania: 3349
Od dawna chciałam uwiecznić kapliczkę która stoi przy naszym przykościelnym parkingu. I dobrze że podeszłam bliżej, bo okazało się że trzeba ją odnowić. Zdjęcie nie najlepsze, bo i słońce przeszkadzało i rój komarów.


Zapraszam do Ogrodu z robalkiem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Olusia, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/09/14 21:14 #249037

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Kasiu, górna część kapliczki wykonana jest chyba z drewna?

Kapliczka nadrzewna w Goczałkowicach na rogu ulic św. Anny i Głównej


fot.09.09.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/09/14 21:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/09/15 00:00 #249057

  • kasik 69
  • kasik 69 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 793
  • Otrzymane podziękowania: 3349
Tak Polu góra drewniana. Musze się dowiedzieć kto ją robił, bo chodzi mi po głowie kapliczka w ogrodzie. Tzn chciałam taką jakby grotę niedużych kamieni, widziałam coś takiego u koleżanki. Między dwoma starymi piwoniami wpasowałby się idealnie.
Zapraszam do Ogrodu z robalkiem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/09/20 17:21 #249494

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Figura Św. Jana Nepomucena znajdująca się na rynku w Lewinie Kłodzkim. Ufundowana w roku 1717 i odnowiona w 2008.

fot.14.09.2021








pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2021/09/20 17:22 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Semper, dultom

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2021/09/20 22:05 #249531

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2303
  • Otrzymane podziękowania: 5588
Na pierwszej fotce w budynku po lewej stronie mieszkali Moi rodzice czdziura
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.214 s.