Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paradyzja (Paradisea) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie

Paradyzja (Paradisea) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2016/07/02 22:47 #9287

  • artam
  • artam Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 104
  • Otrzymane podziękowania: 119
Paradyzja liliowata
(Paradisea lilliastrum )

Mało znana, ale piękna i elegancka roślina, trochę podobna do naszej pajęcznicy, ale w rozmiarze XXL ;)
Są dwa gatunki Paradisea lilliastrum, która pochodzi z południowej Europy, gdzie sobie dziko porasta górskie stoki Alp, Pirenejów i Apeninów i Paradisea lusitanica, gatunek endemiczny naturalnie rosnący w Portgalii i Hiszpanii.
Należą do rodziny szparagowatych, w co trudno uwierzyć ;)
Paradyzję liliowatą mam od chyba trzech lat, w pierwszym roku robiłam jakieś cuda-wianki z jej zimowaniem, wykopywałam, przechowywałam w piwnicy, zupełnie niepotrzebnie, już dwie zimy spędziła w gruncie i ma się dobrze....







Paradyzję luzitańską mam od roku, znów ją przechowywałam w piwnicy, gdzie od stycznia rosła, co jej na zdrowie nie wyszło, ale zakwitła...



Obie potrzebują taich samych warunków, stanowisko słoneczne, dość zasobne i żyzne gleby o odczynie zasadowym lub obojętnym.
Wąskie, długie, żywo zielone liście pojawiają się dość wcześnie, tworząc podobne do trytom kępy, z których w maju wyłaniają się pędy kwiatostanowe, kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/23 23:26 przez .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.142 s.