Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ruta (Ruta) - gatunki, odmiany i uprawa w ogrodzie

Ruta (Ruta) - gatunki, odmiany i uprawa w ogrodzie 2016/10/28 23:49 #32714

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
Ruta zwyczajna
Ruta graveolens L.

Dorasta do jednego metra wysokości ( na ziemiach jałowych do 50 cm) Jest podkrzewem, czyli formą pośrednią pomiędzy roślinami zielnymi, a krzewami, która posiada zdrewniałą dolną część pędów. Liście wydzielają olejki eteryczne. W miesiącach letnich pojawiają się bardzo ciekawe, chociaż nieduże kwiaty w kolorze żółtym.

To bardzo wytrzymała roślina która rośnie na nieużytkach i doskonale znosi okresowy brak wody w takich warunkach jest zwarta i pięknie na niebiesko wybarwiona.
W związku z pochodzeniem - południe europy, może częściowo wymarzać, jednak dobrze odbudowuje utracone części.
Stanowisko do uprawy powinno być osłonięte od zimowych podmuchów wiatru. Ziemia bez zastoisk wodnych i lekko zasadowa.


To piękna roślina nie doceniana przez ogrodników, delikatne liście w mocnym kolorze błękitu ożywią każdy ogród a mocno żółte kwiaty są dodatkowym atutem.
Roślina ma szerokie zastosowanie w medycynie !


Ostatnio zmieniany: 2017/01/18 19:40 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ruta (Ruta) - gatunki, odmiany i uprawa w ogrodzie 2016/10/29 00:13 #32718

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Z tą rutą, to ćwiczyłam cały tenże rok :glupek Posadzona na trawiastej rabacie (boisko) ,w ilości kilku egzemplarzy, nie urosła ani na centymetr. Własnie sie zastanawiałam, czy jej nie dać na inne, bardziej zasobne w wilgoć i humus.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): majek2106


--=reklama=--

 

Ruta (Ruta) - gatunki, odmiany i uprawa w ogrodzie 2016/10/29 01:01 #32723

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
Poll napisał:
Z tą rutą, to ćwiczyłam cały tenże rok :glupek Posadzona na trawiastej rabacie (boisko) ,w ilości kilku egzemplarzy, nie urosła ani na centymetr. Własnie sie zastanawiałam, czy jej nie dać na inne, bardziej zasobne w wilgoć i humus.

Trzeba pamiętać o kwasowości gleby, lekko zasadowa a takie nasze piaski są zazwyczaj kwaśne ( bielice )
Piaszczysta gleba nie oznacza braku składników pokarmowych dlatego należy zasilić mineralnie.
I jeszcze jedno, roślina musi dobrze się ukorzenić, myślę ze na drugi rok będzie znacznie lepiej no i mimo wszystko nie wyginęły mimo braku opieki to też o czymś świadczy .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ruta (Ruta) - gatunki, odmiany i uprawa w ogrodzie 2016/10/29 05:36 #32731

  • Snigdha
  • Snigdha Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 50
  • Otrzymane podziękowania: 33
W słoneczny i upalny dzień dotknięcie liści ruty może spowodować oparzenie (podobnie jak dyptam czy barszcz). Roślina doskonale rośnie na suchym i jałowym stanowisku.

S.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, majek2106

Ruta (Ruta) - gatunki, odmiany i uprawa w ogrodzie 2016/10/29 08:42 #32734

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
Snigdha napisał:
W słoneczny i upalny dzień dotknięcie liści ruty może spowodować oparzenie (podobnie jak dyptam czy barszcz). Roślina doskonale rośnie na suchym i jałowym stanowisku.

S.

Tak wiem o tym i przepraszam że nie dodałem tej informacji ale jest takich roślin uczulających więcej np bardzo często uczulają cebule hiacyntów czy kontakt z liśćmi pelargonii a mistrzem w groźnych wręcz ran są liście pasternaka w czasie zabiegów pielęgnacyjnych czy zbiorów w upalnym okresie trzeba zachować szczególna uwagę !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ruta (Ruta) - gatunki, odmiany i uprawa w ogrodzie 2016/10/29 18:53 #32817

  • Snigdha
  • Snigdha Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 50
  • Otrzymane podziękowania: 33
Nie znam nikogo kto uprawiałby pasternak :), ale rutą się kiedyś oparzyłam i zejście śladów trwało kilka miesięcy. Niemniej uprawiam dalej, bo lubię tę roślinę.

S.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): majek2106

Ruta (Ruta) - gatunki, odmiany i uprawa w ogrodzie 2017/01/22 18:45 #45806

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1790
Poll napisał:
Z tą rutą, to ćwiczyłam cały tenże rok :glupek Posadzona na trawiastej rabacie (boisko) ,w ilości kilku egzemplarzy, nie urosła ani na centymetr. Własnie sie zastanawiałam, czy jej nie dać na inne, bardziej zasobne w wilgoć i humus.

Też bym ją zostawiła tam, gdzie jest, wydaje się, że warunki ma dobre i jedyne, czego potrzebuje do szczęścia to czas :) Wydaje mi się, że ona ma podobne wymagania jak lawenda, przynajmniej u mnie tak to działa. Potrzebuje czasu, za przesadzaniem nie przepada, a jak ogłosi, że jest stara, to nie ma zmiłuj, bo albo padnie albo będzie paskudna B)
Pozdrawiam - Beata
Ostatnio zmieniany: 2017/01/22 18:48 przez lelumpolelum.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.153 s.