Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Bylica (Artemisia) - gatunki, odmiany oraz warunki uprawy w ogrodzie

Bylica (Artemisia) - gatunki, odmiany oraz warunki uprawy w ogrodzie 2019/11/29 16:59 #183466

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16259
  • Otrzymane podziękowania: 54318
Bylica (Artemisia), to rodzaj roślin, liczący około 300 gatunków, w tym gatunki o rocznym cyklu rozwoju, byliny a także krzewinki. Rośliny z tego rodzaju, na naturalnych stanowiskach są spotykane w Europie, Azji, oraz Ameryce Północnej. często zasiedlają suche i słoneczne miejsca.

Trzy lata temu (przez przypadek :P ) trafiły do mnie takie bylice. Co roku, wiosną przycinam nisko, przy gruncie. W sezonie dorastają do ok. 60 cm. wysokości. Liście delikatne, srebrzyste, koperkowate. Jesienią łapią kolorki w odcieniach żółci i oranżu. Nie znam gatunku (odmiany), a rozpoznanie utrudnia fakt, że nigdy u mnie nie zakwitły :nie_wiem

fot.28.11.2019






pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2021/12/03 00:02 przez Poll. Powód: opis
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edulkot, Izula, Katarzyna2021

Bylica (Artemisia) - gatunki, odmiany oraz warunki uprawy w ogrodzie 2019/11/29 21:30 #183488

  • Izula
  • Izula Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 432
  • Otrzymane podziękowania: 1738
Bylica Schmidta

Wiosną zwarta kępa ale potem się rozkłada a po grubym deszczu nawet wyłamują się gałązki może dlatego
że wiosną w słonku ale potem wielka budleja ją zacienia
zimuje bez problemu

Pozdrawiam Izula
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik, Katarzyna2021


--=reklama=--

 

Bylica (Artemisia) - gatunki, odmiany oraz warunki uprawy w ogrodzie 2019/11/30 09:20 #183496

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 980
  • Otrzymane podziękowania: 2235
Nie mam szlachetnych odmian bylicy, tylko zwykły piołun, a jak wiadomo butelka piołunówki musi być w każdym domu jako panaceum na wiele przypadłości ;)
Nie przycinany rośnie do 2m., ale warto go takim zostawić bo w końcówce wegetacji wygląda wręcz hipnotyzująco.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Izula, wojtek

Bylica (Artemisia) - gatunki, odmiany oraz warunki uprawy w ogrodzie 2021/02/14 11:45 #226044

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7655
  • Otrzymane podziękowania: 39214
basik napisał:
Trzy lata temu trafiły do mnie takie bylice. Co roku, wiosną przycinam nisko, przy gruncie. W sezonie dorastają do ok. 60 cm. wysokości. Liście delikatne, srebrzyste, koperkowate.
Nie znam gatunku (odmiany), a rozpoznanie utrudnia fakt, że nigdy u mnie nie zakwitły

Na bylicach też się nie znam, ale udało mi się zidentyfikować ją w ogrodach pokazowych w Tulln.
To Artemisia abrotanum czyli bylica boże drzewko. Basiu dzięki za sadzonki :przytulam

fot. 02.08.2020


Ostatnio zmieniany: 2021/02/14 11:46 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, basik, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Bylica (Artemisia) - gatunki, odmiany oraz warunki uprawy w ogrodzie 2023/12/07 16:21 #308299

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2656
  • Otrzymane podziękowania: 8680
Bylica stellera 'Boughton Silver' Artemisia stelleriana tworzy niskie, do 30 cm, poduszki i nadaje się świetnie na obwódki w suchych miejscach. Srebrne liście pokryte kutnerem są bardzo ozdobne dzięki głębokim wcięciom. Polecana jest do ogrodów skalnych. Pięknie wygląda w donicach lub na murkach gdzie tworzy nawisy. Żółte, drobne kwiaty mają mniejsze znaczenie dekoracyjne. U mnie jeszcze nie kwitła. Na zdjęciu z tego roku nie jest tak ładnie wyeksponowana, rośnie w doniczce postawionej w niekoszonej trawie podczas tegorocznej suszy, ale wierzcie mi, że roślina prezentuje się bardzo okazale i jest bardzo ozdobna. Niestety nie zrobiłam reprezentacyjnego zdjęcia, Najładniej wyglądała w wysokiej doniczce w kształcie dzbana, co podkreślało jej wielkość i eksponowało długie fantazyjnie postrzępione pędy.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.160 s.