Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Podagrycznik (Aegopodium)  – gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Podagrycznik (Aegopodium)  – gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/18 12:21 #49901

• Kondzio
  • Kondzio Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 7737
Podagrycznik
Aegopodium

Długo zastanawiałem się czy opisać roślinę, która spędza sen z powiek niejednemu z nas, poprzez zachwaszczanie kolejnych obszarów ogrodu. Jednak w wielu ogrodach i szkółkach obserwowałem odmiany ozdobne podagrycznika. Widziałem również kilka programów etnobotanicznych, gdzie wskazywano liczne zalety podagrycznika i odżywcze, i smakowe. Nie ukrywam, że również na warsztatach u Łukasza Łuczaja miałem okazję poznać właściwości smakowe podagrycznika. Te okoliczności przeważyły, iż podagrycznik opiszę i to nie w kategorii „Koszmary senne ogrodnika”, a w kategorii „Pozostałe byliny” (no w końcu prymulką ani liliowcem podagrycznik nie jest).

Podagrycznik jest byliną z rodziny selerowatych (ta przynależność rodzinna już winna wzbudzić w nas apetyt). Rodzaj liczy 7 gatunków, chciałoby się powiedzieć wszędzie, a w szczególności tam gdzie są niechciane, jednak pochodzą głównie z Europy i Zachodniej Azji.

Opisać wygląd rośliny pewnie każdy z nas potrafi. Jest byliną kłączową (och te białe kłącza), liście są podwójnie 3-listowe, jajowate, nierówno piłkowane. Kwiat jest baldaszkowaty z drobnymi biało-kremowymi kwiatami. Pamiętam kiedyś w trakcie mojej trwającej po dzień dzisiejszy fascynacji roślinami baldaszkowatymi, zobaczyłem w ogrodzie piękny kwiat i z entuzjazmem podbiegłem, iż rozsiała się piękna baldaszkowata roślinka. Przy dokładniejszej kwerendzie rośliny entuzjazm opadł i zamienił się w rozczarowanie pt. „A tu nie wyplewiłem...”

Podagrycznik zasadniczo preferuje stanowiska cieniste i półcieniste oraz podłoże żyzne i umiarkowanie wilgotne, chociaż jak wiemy z autopsji nie jest szczególnie wymagający.

Podagrycznik jest rośliną jadalną, w szczególności smaczne są młode łodygi, które smakują jak szparagi oraz młode listki, które można przyrządzać jak szpinak. Można jeść również na surowo w sałatkach. Zawiera sporo witamin: witaminę C oraz prowitaminę A. Jest również powszechnie używany w ziołolecznictwie. Jak sama nazwa polska wskazuje, był używany w leczeniu podagry, ma właściwości moczopędne, antyseptyczne i kojące, jest używany w leczeniu kamieni nerkowych i żylaków.

Jeśli wprowadzamy go do ogrodu, musimy mieć świadomość, iż jest jednym z najtrudniejszych do wyplewienia chwastów, ponieważ podobnie jak perz odradza się z najmniejszego fragmentu pozostawionego kłącza, a kłącza są kruche. Stąd w zasadzie jedynym możliwym sposobem zastosowania podagrycznika, to roślina okrywowa z trudnym cienistym miejscu.

W ogrodach uprawiane są dwie odmiany podagrycznika:

Podagrycznik pospolity 'Bengt' (Aegopodium podagraria) – który podobno jako jedyny nie wytwarza rozłogów
Podagrycznik pospolity 'Variegata' (Aegopodium podagraria)
Romantyczny ogród Kondzia
Zapraszam Kondzio
Ostatnio zmieniany: 2017/02/18 17:09 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Podagrycznik (Aegopodium)  – gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/18 12:23 #49903

• Kondzio
  • Kondzio Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 7737
Podagrycznik pospolity 'Variegata'
Aegopodium podagraria

Wysokość: 40-90 cm
Kolor kwiatów: białe, zebrane w białe baldachy
Liście: biało-pstre, podwójnie 3-listowe, jajowate, nierówno piłkowane
Termin kwitnienia: VI-VII
Stanowisko: cieniste, półcieste, żyzne, umiarkowanie wilgotne
Zalecenia: Roślina okrywowa do trudnych cienistych miejsc. Należy uważać na rozrost rośliny przez podziemne rozłogi.

Romantyczny ogród Kondzia
Zapraszam Kondzio
Ostatnio zmieniany: 2017/02/18 17:35 przez Amarant. Powód: dodanie miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Efkaraj

--=reklama=--

Podagrycznik (Aegopodium)  – gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/18 17:11 #49941

• Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 6746
Miałam przez kilka lat naturalny żywopłot z podagrycznika pod lasem i już nawet miałam się do niego przyzwyczaić, ale polubiłam hosty. Dlatego podagrycznikowi wypowiedziałam miejscówkę, choć do dziś pokazuje mi co sezon, że jednak ma akt własności w tym miejscu :lol:
Ewa.