Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/04/07 19:03 #156545

• mirdem
  • mirdem Avatar
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 4190
Szukałam dziś swojego korsykańskiego ale nie ma po nim śladu , no cóż taki mamy klimat :( :(

Orientalne kwitną dalej :P :P

Pełne :

Ten przyjechał od Krzysi piękie pofałdowane płateczki :P

Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Kondzio, VERA, zanetatacz, Danusia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/04/09 00:50 #156748

• basik
  • basik Avatar
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 11319
Zakupiony dwa lata temu jako Ciemiernik wschodni 'Yellow Lady'.... i nawet kwitł w zeszłym sezonie...i miałam go opisać, ale mam jakieś obiekcje co do zgodności odmiany think: a int. zdjęcia pokazują co rusz to co innego :nie_wiem

(pszczółka trochę gwiazdorzy, ale nie miałam serca jej odgonić :P )

pozdrawiam Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, zanetatacz, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia

--=reklama=--

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/04/14 19:21 #157557

• wojtek
  • wojtek Avatar
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 10108
Moje ciemierniki nadal pięknie się prezentują. Gdy wychodzą wszystkie wydają się być jednakowe ...
... ale z czasem wyraźniej widać różnice ... i w odcieniu liści, i w odcieniu kwiatów.

Ostatnio zmieniany: 2019/04/14 19:22 przez wojtek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, VERA, Danusia, ewacz, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/04/18 13:35 #158067

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 25108
Wiekszośc moich ciemierników ma juz okres świetności za sobą - ich kwiaty płowieją, ale za to w siłę rosną nasiona. clap

Nawet kwitnące po raz pierwszy siewki ciemiernika białego dźwigają mnóstwo nasion

Ciemierniki rosnące w miejscach bardziej cienistych, prezentują się jeszcze bardzo ładnie

fot.16.04.2019r., Dolny Śląsk
Ostatnio zmieniany: 2019/04/18 13:53 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, zanetatacz, Ingrid, basik, Danusia, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/04/29 20:56 #159296

• Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 9521
Moje cały czas też jeszcze zdobią

Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, Ingrid, basik, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/05/04 20:20 #160135

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Ciemiernik korsykański 'Pacific Frost' zakwitł dopiero teraz, ale i do tej pory było co podziwiać, bo wypuścił już całą masę pstrokatych, pastelowych liści :mniam

fot.02.05.2019r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, basik, Danusia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/05/06 21:05 #160601

• Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
Ciemierniki dzisiaj -coraz większe czuprynki z liści.

Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, Ingrid, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/10/23 10:06 #180628

• janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 400
Wrześniowy wariat:

kupiłam kiedyś doniczkę, roślinę udało się rozdzielić na dwie sadzonki. Jedna kwitnie przepisowo, od przedwiośnia, natomiast druga rozpoczyna sezon we wrześniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, basik, ewacz, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/10/27 18:01 #180972

• basik
  • basik Avatar
  • Platynowy forowicz
Helleborus argutifolius 'Silver Lace' dziś (27.10.2019) :fotka

pozdrawiam Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, jugo, Danusia, ewacz, wojtek, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - Helleborus × sahinii 'Winter Bells' 2019/11/17 18:18 #182578

• Łodyga
  • Łodyga Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 624
Nowa hybrydowa forma (Helleborus niger x Helleborus foetidus), która słynie z niezwykle długiego okresu kwitnienia - często od wczesnej zimy do wiosny. Twórcą jest holenderski szkółkarz Kees Sahin. Ciemnozielone skórzaste liście, liczne, zwisające początkowo jasno zielone pojedyncze kwiaty, które stopniowo maja stawać się lekko różowe.

pozdrawiam Krystyna :)
ONZ czyli Ogród Na Zielono
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, MarzenaSantaFe, VERA, nowababka, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/11/17 19:00 #182582

• rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Otrzymane podziękowania: 3043
Z wczoraj
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, MarzenaSantaFe, takasobie, VERA, nowababka, zanetatacz, Danusia, ewacz, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/11/17 19:05 #182584

• Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
Mój z sadzonki NN jak co roku zaczyna kwitnąc w tym trochę wcześniej i pączków ma bardzo mało.

Danusia

Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, MarzenaSantaFe, takasobie, VERA, nowababka, zanetatacz, basik, ewacz, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/11/22 01:58 #182908

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Moje ciemierniki takze wczesnie rozpoczeły kwitnienie, chyba skołowane zmianami pogody. Na fotce siewka, czyli prześliczny ciemiernikowy kundelek

fot.13.10.2019r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, nowababka, jugo, basik, Danusia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/11/23 18:23 #183031

• basik
  • basik Avatar
  • Platynowy forowicz
Dziś (23.11.2019) jeszcze takiego wyrywnego ciemiernika (NN) znalazłam :)

pozdrawiam Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, VERA, nowababka, jugo, zanetatacz, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/12/03 15:31 #183638

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Uwielbiam ciemierniki, więc wlokę je skąd tylko się da i co się da. :silly: Trzy moje najświeższe ciemiernikowe nabytki, to Helleborus 'Cheryl's Shine', 'Penny's Pink', oraz 'Molly's White',.Dwa pierwsze należą do hybryd z 'Rodney Davey Marbled Group', zaś trzeci opisywany jest, jako dość silnie rosnący ciemiernik o olbrzymich, 7-8 cm kwiatach.

Odmiana 'Molly's White' ma bardzo ciekawie wybarwione liście

Pierwsze kwiaty odmiany 'Cheryl's Shine'

fot.03.12.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/12/03 20:49 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, nowababka, zanetatacz, Danusia, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/12/27 14:49 #184995

• Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 5977
Moje także szykują się do kwitnienia

Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edulkot, VERA, zanetatacz, Danusia, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/01 19:53 #185406

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Uwielbiam czas, gdy ciemierniki zawiązują pąki, bo to znak, że można rozpocząć odliczanie do wiosny. hu_rra Najbardziej wyrywne są ciemierniki cuchnące, nawet młode. W ubiegłym sezonie Ola i Vercia wysadziły mi na dolnej , wilgotniejszej części Jędrzejówki sporo siewek gatunku a w tym roku już widzę pąki

Nieustannie zachwycający mnie ciemiernik cuchnący 'Harvington Pewter' dostał barw i także ładnie zapączkował. Późną wiosną 2019 roku zebrałam trochę nasion i wysiałam obok rośliny matecznej, ale póki co, siewek nie widzę. szkoda, bo ciekawa jestem, czy powtarza cechy z siewu. think:

fot.01.01.2020r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, piku, edulkot, VERA, nowababka, basik, Danusia, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/02 17:37 #185471

• nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Otrzymane podziękowania: 3959
U mnie też kwitną ciemierniki, to :fotka z dzisiaj, cyknięte komórką :oops:

- od Wiesi :buziak

Edit: tak wyglądał ciemiernik biały,Helleborus niger pod koniec listopada

pozdrawiam :-)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2020/01/02 17:54 przez nowababka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, edulkot, VERA, zanetatacz, basik, Danusia, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/05 16:26 #185727

• basik
  • basik Avatar
  • Platynowy forowicz
Z dzisiejszego (05.01.2020) spaceru po ogrodzie :fotka

pozdrawiam Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, piku, edulkot, VERA, nowababka, jugo, zanetatacz, Danusia, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/07 18:53 #185939

• tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Otrzymane podziękowania: 1051
Hejka! :P
Moje też powolutku zbierają się do kwitnienia. Fotki są grudniowe, teraz niestety jestem uziemiona i nie mogę się na zielone pogapić przez obiektyw. :dry:

Pozdrówka
Tabs :kot
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zielonajagoda, edulkot, VERA, nowababka, zanetatacz, Danusia, wojtek, a.nia, Maggie
Moderatorzy: Tomek Mr, Kondzio, Efkaraj
Czas generowania strony: 0.962 s.