Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/01 10:22 #115092

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2043
  • Otrzymane podziękowania: 6169
No i się zaczęło :mur
Grand Slam - w zeszłym roku wyglądał nieszczęśnie, pogryziony przez prosionki i ślimaki a w tym....










A to Tick Tock - mam dwa egzemplarze, rosną obok siebie, zmiany podobne (o ile dobrze pamiętam, już w zeszłym roku wydały mi się podejrzane)









Anihililacja w obu przypadkach?
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2018/05/01 10:34 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/13 20:29 #117048

  • Grzegorz 7103
  • Grzegorz 7103 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 356
  • Otrzymane podziękowania: 638
Dobry Wieczór :owady

Znając Wasze doświadczenie proszę o podpowiedź w kwestii dziwnych plam i przebarwień








Liczę na Waszą pomoc.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/22 08:18 #118736

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2043
  • Otrzymane podziękowania: 6169
Szkoda,że nikt bardziej doświadczony się nie odzywa w tym wątku.
U mnie problemy się nie skończyły na tych dwóch wcześniej pokazanych hostach. Zastanawiam sę, czy to jakaś mozaika, czy HVX. Problemy są w części z hostami na jednym stanowisku, ale z różnych źródeł (od Jana, z funkia.pl. , z zakupu forumowego trzy lata temu, na starej hoście, z Sadzawki).
Tak wyglądały niektóre liście Neptune, który już jest wykopany - rósł w przedogródku, daleko od pozostałych host z problemami





i tył:



A to najstarsza hosta Erromena








Rain Forest też krecigl



Jest jeszcze ulubienica True Blue, Bluberry Muffin, Metallica i mój ukochany Phantom chyba też :placz :placz :placz :placz . Nie będę ich pokazywać, bo zmiany są podobne.

Nie biegam z hostami po całym ogrodzie, nie przesadzam. W zeszłym roku pokazywałam hostę Regal Splendor, która miała jakąś mozaikę, została wykopana. Może to ona rozsiała zarazę :nie_wiem .... Nawet już kombinowałam, czy to rozcieńczony przekompostowany krowi obornik, którym podlewałam hosty w fazie kłów, mógł spowodować takie uszkodzenia. Ale podlewałam wszystkie hosty, a zmiany tylko na niektórych.
Poradźcie, jak postępować - czy obserwować, czy wykopywać??? Co Wy byście zrobili??? Mnie ogarnia bezradność czdziura
No i wychodzi na to, że róże są łatwiejsze w uprawie niż hosty :mur :mur :mur
Załączniki:
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2018/05/22 08:38 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/22 09:19 #118752

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 578
  • Otrzymane podziękowania: 1560
Halinko, ja widzę zarówno u Ciebie jak i u Grzegorza objawy jakiegoś wirusa mozaiki, ale głowy nie dam. Te wirusy przenoszą się łatwiej niż HVX i zmiany często dotyczą host rosnących w okolicy w pobliżu siebie.

Moje obserwacje są takie: pozostawione zarażone rośliny nie obumierają, ale i przeważnie nie zdrowieją. Bywa, że u kolejnym sezonie hosta wyjdzie bez zmian, by znów w następnym pokazać objawy wirusa. Ja odmiany na których mi bardzo nie zależy spryskuję randapem, Niektóre próbuję przenosić na inne stanowisko. Mam taką jedną delikwentkę, która po zmianie miejsca jest czyściutka 3 sezon. :nie_wiem Tak że gwarancji nie mam, czy to był wirus. Niestety, pewność daje tylko drogi test.
Pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, labedzia33, Kuklik

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/22 18:45 #118811

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2043
  • Otrzymane podziękowania: 6169
Elu, dziękuję :buziak . Przesadzić nie mam niestety gdzie krecigl A wiosną myślałam sobie, obserwując wschodzące hostowe kły, że fajnie się sezon zaczyna...
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/22 21:43 #118849

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3359
  • Otrzymane podziękowania: 10522
Halinko ,strasznie to wygląda . Mój Phantom się rozrósł więc jak byś chciała to wyślę Ci kilka kłów . U mnie jedna hosta zatrzymała się w fazie wychodzenia kłów , mają może po 2 cm i nic . Jest ich dużo ,ale nie rosną wcale .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/22 21:53 #118854

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1040
  • Otrzymane podziękowania: 1930
U mnie podobnie ma Robert Frost ( zadoniczkowany) do tej pory jest w kłach i stoi jak zaklęty , inna NN ma to samo.
Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/23 00:56 #118878

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
Moim zdaniem u Halinki i u Grzesia chyba mozaika(widać okrągłe ogniska), ale głowy nie dam.
muchazezlotym napisał:

Moje obserwacje są takie: pozostawione zarażone rośliny nie obumierają, ale i przeważnie nie zdrowieją. Bywa, że u kolejnym sezonie hosta wyjdzie bez zmian, by znów w następnym pokazać objawy wirusa. Ja odmiany na których mi bardzo nie zależy spryskuję randapem,

Ela bardzo dobrze napisała :przytulam Czasem cieszymy się, że hosta ozdrowiałą a w następnym roku znów mozaika pokazuje się ...często jeszcze na innej roślinie. Niestety, nie ma środków, które zwalczałyby te wirusy a mozaika tytoniu jest jednym z najbardziej szybko roznoszących się wirusów. Warto zapamiętać, ze przenosi się ona szczególnie szybko przez rany na liściach i nie zanika nawet, gdy roślina zaschnie. krecigl
Co robić? To, co napisała Ela - najlepiej nałożyć na roślinę pudło, potraktować Roundapem, pudło zamknąć i zostawić. Później zebrać resztki obumarłej rośliny i spalić.

Ja także zauważyłam u siebie 2 zawirusowane hosty i dziwne zmiany na jednym z epimediów. Niestety, trzeba się ich pozbyć, ale nie przez wykopywanie kochani.

Z tym zatrzymywaniem się kłów, o których piszą Beatka i Fabiola... Dość udane były moje próby pobudzenia wzrostu przez okresowe przesuszenie hosty(nie na śmierć :lol: ) i w momencie, gdy liście omdlewały, bo w donicy było sucho, jak w pieprzniczce, wsypywałam troszkę kompostu w granulkach i zaczynałam obficie podlewać.
Ostatnio zmieniany: 2018/05/24 00:08 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, Fabiola, edulkot

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/23 23:00 #119007

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10011
  • Otrzymane podziękowania: 22957
Choć mam ją od zeszłej jesieni z pewnego źródła to zaczyna mnie niepokoić, parę dni temu myślałam że ona taka zabrudzona, skurzona, ale po deszczach wcale się nie umyła i nadal ma takie siwe plamy think:







Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/24 00:07 #119012

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
Na fotkach troszkę słabo widać problem 0flaga Czasem takie szare plamy powoduje spadź - deszcz jej nie zmywa dość długo. Pamietam, jak Ela kiedyś żartowała, ze chyba trzeba by by myć liście płynem i gąbką, bo samą woda nie schodzi. rotfl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/24 00:15 #119014

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3359
  • Otrzymane podziękowania: 10522
Też mam taką zabrudzoną ,ale idzie to wzdłuż nerwu . Hosta u mnie drugi rok z podziału , też z pewnego źródła i rośnie pod sosną . Zdjęcia nie mam ,ale jutro zrobię i pokażę . Na wychodzących łodyżkach i zawiązujących się kwiatach miałam mszyce ,ale na tej chyba nie .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/24 00:22 #119016

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
U mnie spadź spadała z czeremszyn rosnących nad hostowiskiem. Trzeba by sprawdzić, czy nad hostami nie ma zamszyconych roślin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/24 00:30 #119018

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3359
  • Otrzymane podziękowania: 10522
Takie hosty miałam kiedyś pod brzozą na której były mszyce .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/24 11:44 #119056

  • mondfa
  • mondfa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 211
  • Otrzymane podziękowania: 291


Tak się dziewczyna pofalowała :) Czy to coś niebezpiecznego? Czy mogę ją zostawić?
Duża, ładna, niestety nie wiem jak się nazywa - mam dwie takie i tak samo wyglądają. Parę lat już rośnie.
Inna z kolei też pofalowana ale mniej zdecydowanie


Będę wdzięczna za uwagi, bo jestem :zielony w temacie :)
A te żółte plamy na liściach to przebłyski słońca spod gałęzi wierzby :) nie są trwałe :)
Ostatnio zmieniany: 2018/05/24 11:45 przez mondfa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/24 21:07 #119094

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6699
  • Otrzymane podziękowania: 14597
Mam pytanie czy to jest coś groźnego czy taka uroda tej odmiany?





Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/24 21:14 #119096

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 578
  • Otrzymane podziękowania: 1560
mondfa to nic groźnego - taka uroda host - jedna ma falbanki, inna "burchle". Obie wyglądają na zdrowe. flower

Nelu, to klasyczne objawy wirusa HVX - hosta nadaje się tylko do spalenia. :(
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 2018/05/24 21:18 przez muchazezlotym.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mondfa

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/24 21:38 #119110

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6699
  • Otrzymane podziękowania: 14597
Dzięki Elu, hosta w ogrodzie kolezanki, ale to żadna pociecha prawda...? :(
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/25 00:00 #119148

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68189
mondfa napisał:
[
A te żółte plamy na liściach to przebłyski słońca spod gałęzi wierzby :) nie są trwałe :)

Jesli tak, to faktycznie wszystko ok. Hosta dostaje 'burchli', gdy dojrzewa- oczywiście nie kazda. Ja uwielbiam takie burchlaki :kocham
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): labedzia33, mondfa

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/25 12:21 #119216

  • mondfa
  • mondfa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 211
  • Otrzymane podziękowania: 291
Burchle rotfl genialne słowo. Pierwszy raz słyszę. :)
Dziękuję muchazezlotym i Poll :przytulam
Przykro mi nelu-pelu :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

Problemy w uprawie host - wirus HVX, staśmienia, przemrożenia i wszystko inne , co nas niepokoi 2018/05/25 17:30 #119243

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6699
  • Otrzymane podziękowania: 14597
Moniko, naprawdę...?
Przecież w cieście drożdżowym robią się burchle (yhm.. słownik też nie zna tego słowa...),
na kałużach czasem w deszczu też... pamiętam z dzieciństwa... rotfl a po oparzeniu to
co na skórze wyskakuje...? burchle przecież... rotfl
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, mondfa
Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.187 s.