Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Flower Show w Harrogate (UK)

Flower Show w Harrogate (UK) 2017/05/28 23:40 #68051

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 13754
 • Otrzymane podziękowania: 22308
Harrogate, to miejscowość w północnej części Wielkiej Brytanii, w hrabstwie North Yorkshire. Ma tu swoja siedzibę jeden z czterech pokazowych ogrodów RHS - Harlow Carr, jednak to nie on a North of England Horticultural Society i Regional Agricultural Centre są organizatorami miejscowych Flower Show . Nie odbywają się też one na terenie ogrodu a w samym mieście , na terenach wystawowych, czyli Great Yorkshire Showground. Głównymi celami kolejnych Flower Show jest promocja rolnictwa i dorobku ogrodniczego regionu. Oczywiście, na imprezy ściągają przede wszystkim rzesze miłośników ogrodów , licząc na zakup ciekawych roślinnych nowości i szeroko pojętych artykułów ogrodniczych (nasiona, urządzenia, narzędzia) , czy po prostu, aby się zainspirować ciekawymi prezentacjami.
---

Pierwszy Flower Show, w Harrogate, na którym byłam, to jesienna impreza - Autumn Flower Show - odbyła się w okolicach połowy września 2014 roku. Mając w pamięci jesienne targi w berlińskim Ogrodzie Botanicznym Dahlem, muszę przyznać, że brytyjska impreza była zorganizowana z większym rozmachem i bardziej wszechstronna. Konkursowe wystawy warzyw i owoców, całe inspirujące 'uliczki' pokazujące, jak w różny sposób można ciekawie zagospodarować swój ogród i setki, setki stoisk, gdzie można było zaopatrzyć się nie tylko w tysiące mniej, lub bardziej rzadkich roslin, ale podyskutować na tematy z prawdziwymi fachowcami, nauczyć się wyplatania ozdób z wikliny, czy łozy a także posmakować yorksherskiej kuchni regionalnej. Wstęp ( dla nas) dość drogi, bo 18f, ale tysiące ludzi uznało, że warto zapłacić taką cenę.Każdy z wystawców, obok miejsca sprzedaży, zobowiązany był do zorganizowania wystawki- przeglądu roślin, które można było kupić. Wszystkie oczywiście były oceniane przez jury a niektóre z nich tak piękne, że rwały oczy. Na mnie, w 2014 roku, największe, niezapomniane wrażenie zrobiły trzy takie ekspozycje :
- stoiska Fern Nursery, gdzie u Neila Timm'a poczyniłam największe roślinne zakupy
- stoisko z roslinami skalnymi- głownie rozchodnikami - szkółki D'Arcy Everest, które zachwycało niesamowitymi kompozycjami stworzonymi z najzwyklejszych i tych bardziej niezwykłych rozchodników. Do ich prezentacji wykorzystano wszystko, co możliwe - kamienne koryta, potłuczone doniczki ceramiczne, drewniane skrzynki...ale każde z tych małych skalniaczkowych instalacji było dziełkiem samym w sobie!
- stoisko znanego nursery Edrom ( goryczki i inne rzadkie rośliny)W 2015roku, jesienny Flower Show był imprezą jubileuszową a odbył się 20.IX..Moglibyśmy sobie tylko życzyć u nas, w Polsce. takich zorganizowanych z wielkim rozmachem, dopiętych w każdym calu i pod każdym względem, imprez. Moc wystaw i sprzedawców, zaplecze socjalne, doskonale zorganizowany dojazd, parkowanie aut, oznakowanie i kompetentna , szalenie życzliwa obsługa gotowa dopomóc każdemu w każdej trudnej sytuacji. W wielu miejscach rozstawiono mapy terenów wystawowych, na których zaznaczono miejsca, gdzie aktualnie się znajdujemy. Ułatwiało to dotarcie do wybranych stoisk, czy hal.

Tradycją Flower Show są uliczki, czy miejsca inspiracji , czyli różne warianty zagospodarowania pewnego fragmentu ogrodu.W 2015roku, przedmiotem prezentacji były niewielkie angielskie przedogródki. Jak wiadomo, większość ogrodów ana Wyspch jest wielkości 2-5 arów, więc miejsca przed domem w pierwszej kolejnosci wykorzystywane sa na podjazdy dla aut a dopiero pozostała reszta zmieniana jest w coś...w rodzaju ogrodu.Faktycznie, sztuką jest takie zagospodarowanie tej powierzchni, aby ze smakiem i logicznie wyglądała.Obejrzeć też można było dorobek yorkshirskich rolników , ogrodników , pszczelarzy i różnorodnych stowarzyszeń krajowych i regionalnych. Ze względu na remont jednej z hal, na potrzeby wystawców Flower Show, tymczasowo powiększono halę, która w innych latach stanowiła miejsce odpoczynku zwiedzających : mieściła kafejki i restauracje. W 2015r., w tym właśnie pawilonie rozmieszczono stoiska sprzedawców roślin , wystawę przedstawionych do konkursów płodów rolnych, oraz stoiska z żywnością i innymi artykułami: tkaninami, wyrobami skórzanymi, biżuteryjnymi, odzieżą.W hali 'tymczasowej', można było nie tylko oglądać wystawy warzyw, owoców i kwiatów, ale i pokazy kulinarne np gotowania potraw z wykorzystaniem ciekawych ziół. Pokazy te budziły dość duże zainteresowanie, ale mnie ciągnęło raczej w inna stronę....

Oczywiście ... moją największą ciekawość wzbudzały zgromadzone w tej hali stoiska sprzedawców roślin. Jakoś nie zachwyciły mnie w tym roku wystawy sprzedawanych towarów , które są obowiązkowym elementem Flower Show i są oceniane przez specjalną komisję.Co można było kupić? Cebule kwiatowe, trawy, hosty i całe mnóstwo bylin, wśród których największą popularnością cieszyły się chyba floksy. Jednym z najciekawszych było stoisko Hartside Nursery, którego wystawka zdobyła złoty medal Flower Show.

Innymi, ciekawie skomponowanymi, choć o niezbyt szerokiej ofercie były : stoisko z trawami i stoisko D'arcy &Everest, którego miniskalniaki podziwiałam już w ubiegłym roku

Tamtegoroczna oferta była mniej atrakcyjna, brakło też kilku ciekawych wystawców, którzy brali udział w innych Flower Show. Brakowało wystawców...ciekawych bylin do cienia- pod tym względem o wiele mniejsze targi berlińskie zdeklasowały Flower Show 2015.

.
Ostatnio zmieniany: 2017/09/20 00:49 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Flower Show w Harrogate 2017/09/19 22:03 #85150

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 13754
 • Otrzymane podziękowania: 22308
Tegoroczny jesienny (Autumn) Flower Show w Harrogate odbywał się w dniach 15-17 września 2017 , jak zwykle na terenach wystawowych miasta, czyli Yorkshire Showground. Zdecydowałam się na wizytę w pierwszym dniu imprezy, czyli w piątek, 15. Ciężko jest opisać tak wielką imprezę w jednym poście, więc postanowi łam podzielić relację na kilka wpisów: relację z hali nr 1, czyli szkółek, hali nr 2, czyli narodowego konkursu rolniczego, wystaw stowarzyszeń i związku narodowych kolekcji, oraz przeglądu stoisk umiejscowionych na wolnym powietrzu.

Hala nr 1, to hala, gdzie umieszczono stoiska renomowanych brytyjskich szkółek.Organizatorzy przygotowali w tej hali kilka wystaw poświęconych łowcom roślin z czasów wiktoriańskich. Przedstawiały one życiorysy tych osób, zdjecia i rośliny, które zostały nazwane na cześć znalazcówZorganizowano też kilka prezentacji na zywo, np pogadankę i pokaz pielęgnacji storczykówZasadą jest, iż szkółki te przy swoich stoiskach budują wystawkę, która oceniana jest przez jury. Z ciekawych wystawców odnotowałam:
D'Arcy Everest z ciekawą ofertą roślin skalnych

Brownthwaite Hardy Plants, gdzie kupiłam kilka paprociCrafty Plants ze wspaniałą ofertą tilandsiiCooks Garden Centre z przepięknymi hortensjamiSpring Cottage, posiadacze narodowej kolekcji kamasji

Hoyland Plant Centre,posiadacze narodowej kolekcji rodzaju Tulbaghia . W ofercie szkółki znaleźć można było tez wiele agapantów.Kilka innych zdjęć z tej hali

.cdn
.
Ostatnio zmieniany: 2017/09/20 00:29 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, VERA


--=reklama=--

 

Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.074 s.