Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Borówka kanadyjska (borówka średnia)

Borówka kanadyjska (borówka średnia) 2017/12/17 00:09 #97682

  • Cebulka
  • Cebulka Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 132
  • Otrzymane podziękowania: 132
Borówka kanadyjska, zwana też borówką średnią to mieszaniec borówki wysokiej (amerykańskiej) z borówką niską (V. angustifolium x V. corymbosum)
Panuje pewne zamieszanie w nazewnictwie, niektórzy wymieniają odmiany borówki kanadyjskiej na równi z odmianami borówki wysokiej, czasem świdośliwa bywa również (niepoprawnie) nazywana borówką kanadyjską.

Borówna kanadyjska jest krzyżówką dwóch gatunków występujących naturalnie na terenach Ameryki Południowej, borówki wysokiej Vaccinum corymbosum oraz borówki niskiej Vaccinum angustifolium która jest dość podobna do naszej czarnej jagody. W zależności od odmiany, krzewy mają więcej cech jednej lub drugiej odmiany rodzicielskiej. Ogólnie jednak są to krzewy dorastające najwyżej do 1,30m, zwarte, obficie owocujące i zaskakująco mrozoodporne co przejęły po borówce niskiej. Ich mrozoodporność określa się na poziomie -37 stopni C. Owoce są nieco drobniejsze, często ciemniejsze o smaku zbliżonym do borówek amerykańskich lub słodszym.

Niektóre z odmian dostępne na polskim rynku: North Blue, Polaris, North Country, Top Hat (polecana do uprawy pojemnikowej np na balkonach), Chippewa, Emil, Putte.

Borówki kanadyjskie posadziłam u siebie dopiero tej jesieni więc dysponuję wyłącznie zdjęciami sadzonek (Emil i North Country), jeśli ktoś ma zdjęcia krzewów w innych fazach rozwojowych, zapraszam do wklejenia :)

Przebarwiają się chyba jeszcze intensywniej niż borówka wysoka!


Pozdrawiam, Ewa.
Ostatnio zmieniany: 2018/08/18 04:06 przez th. Powód: Dodanie ikonki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kondzio
Czas generowania strony: 0.051 s.