Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Owoce świdośliwy

Owoce świdośliwy 2018/10/19 16:26 #134912

• Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 31
Dzień dobry,
przymierzam się do zakupu krzewu świdośliwy. Niestety nie miałam okazji nigdy próbować owoców bo nigdzie nie są dostępne. Zachęcona jednak wieloma ich opisami postanowiłam sobie kupić jeden krzaczek.
Czy ktoś z Was ma doświadczenie ze świdośliwami i jest w stanie mi powiedzieć, które odmiany mają najsmaczniejsze owoce do jedzenia na surowo (bo głównie to mnie interesuje)?
W pobliskim ogrodniczym mogę od ręki kupić odmianę Balerina ale nie jestem pewna czy będzie dobra i czy lepiej nie szukać jakiś innych.
Dziękuję z góry za Wasze porady. think:
Ostatnio zmieniany: 2018/10/19 16:26 przez Andzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Owoce świdośliwy 2018/10/19 17:05 #134917

• nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Otrzymane podziękowania: 2126
Kupiłam w ogrodniczym świdośliwę Lamarcką i dostałam od Forumka, według niego najsmaczniejszą, która w jego okolicy rośnie dziko. Ukopał mi dwie. Wszystkie w tym roku pięknie owocowały i... moim zdaniem niczym nie różniły się w smaku. Być może ta od znajomego to też Lamarcka think:
Bardzo smakuje ptakom, jeśli jest mało owoców, trzeba się spieszyć wink-3
Innej odmiany nie próbowałam.
pozdrawiam :-)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie

--=reklama=--

Owoce świdośliwy 2018/10/20 15:42 #135033

• Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
No to kupiłam tą Ballerinę. Zobaczymy czy będę zadowolona. Mam cichą nadzieję , że będzie smaczna :mniam
I też czytałam gdzieś , że ptaki je uwielbiają więc będziemy się ścigać po owoce :)

Owoce świdośliwy 2018/10/20 17:11 #135037

• staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1241
Świdośliwę uprawiam od wielu lat. Nie jestem pewny jaka to odmiana, bo sadzonki dostałem od znajomych, którzy nazywali ja po prostu "borówka kanadyjska". Rośnie na każdej glebie, byle nie podmokłej. Do moich piasków idealna. Ozdobna przez cały rok, bo wiosną obficie pokrywa się gronami białych kwiatów, miewa różnie zabarwione liście, a gdy zaczyna owocować, barwi owoce od zielonkawo-czerwonawych po mocno granatowe. Owoce nie dojrzewają w gronie równocześnie, dlatego trzeba je obserwować i obrywać te dojrzałe wcześniej, niż zrobią to ptaki. Smak może nie jest rewelacyjny, ale wartość biologiczna i lecznicza - bezcenna.
Jesienią liście przyjmują całą gamę kolorów; żółci, czerwieni, fioletów.
Odmiana 'Balerina' charakteryzuje się czerwoną barwą owoców o smaku bardziej wyrazistym niż u pozostałych odmian.

Stach
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Owoce świdośliwy 2018/10/21 13:37 #135146

• Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
Bardzo CI dziękuję za odpowiedź. Zobaczymy co wyrośnie z mojego okazu, mam nadzieję, że będę zadowolona.

Owoce świdośliwy 2018/10/25 15:26 #135538

• nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Otrzymane podziękowania: 2126
Chyba nie ma innego wątku o świdośliwie, więc wkleję :fotka jak wyglądają liście jesienią

pozdrawiam :-)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Owoce świdośliwy 2018/11/11 22:22 #137453

• Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 3290
Andzia napisał:
No to kupiłam tą Ballerinę. Zobaczymy czy będę zadowolona. Mam cichą nadzieję , że będzie smaczna :mniam
I też czytałam gdzieś , że ptaki je uwielbiają więc będziemy się ścigać po owoce :)

Mam 2 świdośliwy, Balerinę i Blue Ray. Ta pierwsza miała u mnie o wiele większe owoce. Tym samym lepiej smakowała.
Jedyne ptaki, które interesowały się u mnie tymi owocami to kwiczoły. Zresztą dzięki świdośliwom po raz pierwszy w życiu je widziałam :diabelek Musiałam w atlasie ptaków szukać nazwy tych ciężkawych ptaszorów :lol: 2 razy dziennie parka kwiczołów stołowała się na moich drzewkach. Ale nie były jakoś upiornie żarłoczne, więc owoców starczyło nam trojgu na przekąskę :-)
Czas generowania strony: 0.133 s.