Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica)

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) 2018/08/28 08:35 #129601

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31378
Nieszpułka zwyczajna
Mespilus germanica

Nieszpułka zwyczajna, Nieszpułka jadalna, to roślina z rodziny różowatych, naturalnie porastająca skaliste lasy (Krym, Kaukaz, Iran).
Pokrój ma przeważnie krzewiasty, ale może również rosnąc jako niskie drzewo - 2-5m wysokości.
Liście owalne, zielone, jesienią przebarwiają się na czerwono.
Pąki kwiatowe tworzy w roku poprzednim, kwitnie późną wiosną.
Owoce kuliste, średnicy 4cm, podobne do owoców głogu, bordowo-brązowe. Mają właściwości lecznicze. Owoce nieszpułki nie opadają po dojrzeniu, pozostając na krzewie. Do konsumpcji zryw się je w październiku/listopadzie, a aby zjadać je na surowo wymagają przemrożenia.

Stanowisko dla nieszpułki powinno być słoneczne lub półcieniste, gleba od lekko kwaśnej do lekko zasadowej. Nieszpułka nie lubi gleb podmokłych i suchych.
Ostatnio zmieniany: 2023/11/13 08:45 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) 2018/10/19 16:34 #134915

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Dzień dobry,
tej jesieni wzięło mnie na drzewka i krzewy owocowe.
Co sądzicie o nieszpułce? Jadacie jej owoce? Warta jest posadzenia?
clap
Ostatnio zmieniany: 2019/02/16 23:43 przez th. Powód: Edycja tytułu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Nieszpułka 2018/11/11 22:25 #137455

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2937
  • Otrzymane podziękowania: 5628
Nie. Owoce zupełnie nieciekawe.
Mój sąsiad, maniak drzewek owocowych wszelakich. stwierdził, że wykopie i wyrzuci.
Ostatnio zmieniany: 2018/11/11 22:25 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nieszpułka 2018/11/12 09:44 #137486

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Nieszpułkę ma moja koleżanka i mówi,że jak teraz zerwie się owoce to dojrzeją w domu i będą zdatne do spożycia.
Tak drzewko wyglądało w 2015 roku. Teraz jest dużo większe.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, nowababka, wojtek

Nieszpułka 2019/02/15 14:30 #149528

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Hm, a ja jednak wsadziłam....zobaczymy co z tego wyrośnie. Jak owoce nieciekawe to mam choć nadzieję, że drzewko będzie ładne... Na jesieni miałam szał sadzenia drzewek i nie mogłam się powstrzymać :) Ale to co widzę na zdjęciu Orszulki bardzo mi się podoba, takie trochę egzotyczne... :)
Ostatnio zmieniany: 2019/02/15 14:32 przez Andzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nieszpułka 2019/02/15 19:17 #149551

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66671
W Anglii nieszpułki są szalenie modne i to od wielu lat. Problem polega na tym, że owoców nie jada się na surowo, ale przetwarza na pyszne galaretki i dżemy. Mawia się tam, iż owoc nieszpułki dojrzewa.... w procesie gnicia. I tak jest, zaiste. Po zerwaniu zostawia się je w ciepłym pomieszczeniu i czeka, aż zbrązowieją i staną się miękkie, jak np przejrzała gruszka. Wtedy dopiero poddaje się je dalszej obróbce.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, nowababka

Nieszpułka 2019/02/16 09:52 #149609

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 980
  • Otrzymane podziękowania: 2235
Andzia napisał:
Hm, a ja jednak wsadziłam....zobaczymy co z tego wyrośnie. Jak owoce nieciekawe to mam choć nadzieję, że drzewko będzie ładne... Na jesieni miałam szał sadzenia drzewek i nie mogłam się powstrzymać :) Ale to co widzę na zdjęciu Orszulki bardzo mi się podoba, takie trochę egzotyczne... :)
I jeśli nie preferujesz tylko słodkości nad słodkościami to będziesz zadowolona :bravo
Po pierwsze jest bardzo zdrowa, a po drugie nie trzeba używać do niej białej śmierci ;) czyli cukru.
Warunkiem smaku jest przemrożenie, albo na drzewku albo w zamrażarce. Mam zrobione trochę słoiczków z czystą nieszpułką i jedną szufladę w zamrażarce, pełną owoców. Słoiki dla Połówka a mrożone owoce dla mnie.
Nieszpułka to nie brzoskwinia ;), więc trzeba się rozsmakować w jej wykwintnym, lekko wytrawnym smaku, dlatego ma swoich fanów i przeciwników. Dla mnie jest cudownym owocem i mimo że mam dwa drzewka, zamierzam dosadzić jeszcze jedno lub dwa. Herbatka z młodych listków też jest godna polecenia, a widok kwitnącej nieszpułki niezapomniany :)
Troszkę info: leczenieludowe.blog/2015/11/16/cudowny-owoc-nieszpulki/

I moje zeszłoroczne, jesienne nieszpułkobranie :kocham




owoc przemrożony/"ulęgnięty"



i na gałązce

Ostatnio zmieniany: 2023/11/13 08:20 przez Efkaraj. Powód: dezaktywacja linku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, nowababka

Nieszpułka 2019/02/16 12:26 #149620

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Fantastyczne plony, śliczne owoce. No to czekam na swoje własne i mam nadzieję, że też będę zadowolona. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nieszpułka 2019/05/10 09:16 #161163

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Nieszpułka zakupiona tamtej jesieni ma dużo pięknych pąków kwiatowych, nie spodziewałam się, że tak szybko zobaczę te piękne kwiaty :) A może nawet doczekam się jakiegoś owocu....

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Nieszpułka 2023/05/15 23:04 #294713

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
Witam,
mam 3 nieszpułki, ( 2 Dutch Giant i 1 Sussmispel) bo mnie przed 3 laty coś podkusiło posadzić na próbę (nie wiem dlaczego) pierwsze drzewko, a potem poszły jeszcze dwa dla równego rachunku świętej trójcy. I nie żałuję. To piękne stworzenia, kiedy rozwijają listki, kwitną clap owocują hu_rra . Owoc wygląda bardzo ładnie i coś się w człowieku otwiera, jakby jakieś atawizmy, ale smak - hm, trzeba być przygotowanym, że to nie gruszka, słodka i miękka. Takie coś jak ulęgałka, ale ulęgałka jest smaczniejsza :blink: Jednym słowem - dziwactwo, szczególnie jeśli ma się miejsce na jabłka i gruszki, ale bardzo piękne i warte posadzenia w ogrodzie przez dziwaka, takiego jak ja. A kiedy w zeszłym roku zobaczyłam w Cesenatico we Włoszech przy domu rosnącą nieszpułkę zupełnie taką jak moja, to pomyślałam, że jest ok. I będę je hodować z powodu tych wszystkich pozytywnych odczuć, które mam z patrzenia na nie.
Nieszpułkowe owocki zbieram i przerabiam na dżemik wraz z drugim wynalazkiem, który posadziłam czyli oliwnikiem baldaszkowatym - oba owocki super się uzupełniają , jeden ziemisto -ulęgałkowy a drugi kwaskowato - słodki. Ale podobno to super zdrowe owoce. Z pewnością w porównaniu do sadzonych na farmach przemysłowych w Hiszpanii.
pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nieszpułka 2023/08/20 21:55 #301613

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
A oto fotka jednej z moich nieszpułek. Drzewko jest bardzo ładne, pięknie kwitnie, owocuje obficie a na jesieni ładnie przebarwia się.




pozdrawiam serdecznie ewa
pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Nieszpułka 2023/09/09 21:21 #302827

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
i jeszcze dzisiejsze fotki, zauważyłam, że w zagłębieniu w owocu lubią chować się biedronki.







pozdrawiam Ewa
pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): DorotaZ, ewakatarzyna

Nieszpułka 2023/09/12 21:50 #303002

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
A w tym owocku już cała ekipa, wygląda na to, że szukają już jesiennego schronienia. Po powiększeniu widać, ile ich tam się do środka wepchało.






Owocująca nieszpułka wygląda bardzo ładnie, złotobrązowe owocki z daleka wyglądają jak gruszeczki albo wielkie złote orzechy :)
pozdrawiam słonecznie Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/09/12 21:55 przez Willow. Powód: dodanie jeszcze jedego zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Nieszpułka 2023/09/23 20:00 #303797

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
Moja nieszpułka 21 września, chyba z powodu tej cudownej ciepłej pogody, zakwitła ponownie, co prawda jednym kwiatkiem ale zawsze clap I teraz na drzewku obok owocków mam wiosenny kwiatuszek :slonko

pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek, ewakatarzyna

Nieszpułka 2023/10/11 08:53 #304875

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Sprawdziłam u siebie, biedronek brak :) Ale owoców sporo i zastanawiam się powoli co z nich zrobić? Da się przerobić na jakiś sok na zimę? Np zasypując cukrem a potem zlewając? Zupełnie nie mam pomysłu jak wykorzystać tą obfitość owoców... think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Willow

Nieszpułka 2023/10/11 18:20 #304901

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
Prawdę mówiąc soku nie próbowałam robić, bo nieszpułka nie ma wyrazistego smaku. Raczej nijaki. Traktuję ją jako bazę do powideł i dźemów i dodaję coś kwaskowatego i aromatycznego - można doprawić pigwą albo pigwowcem. cook Fajnie się zagęszcza, chociaż trzeba ją przetrzeć przez sitko, żeby oddzielić pestki i skórkę, bo samoistnie nie odchodzą. Można też poeksperymentować z połączeniami nieoczywistymi. Na surowo da się zjeść po przemrożeniu albo ulężeniu (ok 2 tygodnie w ciepłym miejscu) ale szału nie ma gwizdac Dla miłośników specyficznych smaków jest ok. U mnie tego roku również zbiory doskonałe. Wczoraj w nocy był 2-stopniowy przymrozek i myślałam, że może owocki trochę zmiękły ale gdzie tam. Zatem dalej wiszą na drzewkach.



pozdrawiam słonecznie Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/10/19 21:11 przez Willow. Powód: dodaję foty
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nieszpułka 2023/11/12 19:30 #307051

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
Dzisiejszy zbiór, będą dżemiki lub kompoty :lol:

pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) 2023/11/12 20:59 #307071

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 980
  • Otrzymane podziękowania: 2235
:) A to ja jestem miłośniczką smaków nieoczywistych. Jedna szuflada w zamrażarce jest poświęcona tylko na nieszpułki i dodatkowo upycham w innych szufladach jak tylko się da, zjadam po rozmrożeniu, tak po prostu. Resztę zostawiałam na drzewach dla ptaków, w tym roku jednak skuszę się na kilka słoiczków, ale bez żadnych dodatków.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Willow

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) 2023/11/13 07:50 #307086

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
U mnie też drzewko ugina się od owoców ale nadal nie zdecydowałam co z nimi zrobić...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Willow

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) 2023/12/03 18:24 #308132

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
Muszę zweryfikować własną, niezbyt pochlebną opinię na temat smaku nieszpułki. Otóż w tym roku owocki na drzewkach przeszły 2 przemrożenia przy około -4 st C. Potem je zerwałam i "dochodzą" w zwykłej temperaturze pokojowej, w pokoju a nie w żadnej piwnicy czy na strychu. I może z powodu tego przemrożenia mają wyśmienity smak, słodko-kwaskowaty, a konsystencję pieczonego jabłka. Mimo, że mam ich dużo, postanowiłam nie przerabiać na przetwory ale jeść na surowo, bo są po prostu smaczne. Skórka odchodzi sama, pestki się wypluwa a miąższ o konsystencji gęstego przecieru ląduje w zadowolonym brzuszku :mniam
Wygląd wnętrza dojrzałej nieszpułki nie jest zbyt apetyczny, wygląda jak garstka błota i może dlatego oprócz mnie nie ma w rodzinie amatorów takiego deserku wink-3



pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, rhodoman, basik, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.177 s.