Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Uprawa warzyw w skrzyniach

Uprawa warzyw w skrzyniach 2020/06/07 14:05 #203872

• Zielona Ania
  • Zielona Ania Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 848
Od wiosny sklecam skrzynie i wykorzystuję co się da, żeby móc uprawiać warzywa w lepszej ziemi i przy tym mniej się schylać. Wykorzystałam każdy duży pojemnik- korpus lodówki, beczkę, kontener z tworzywa, a nawet stare wanny. Zaczęłam zbijać skrzynki z drewna paletowego i męczyłam się z docinaniem ręcznie desek na wymiar. Trzeba się było nauczyć ciąć piłą tarczową. To, w połączeniu z zapasem desek ze składu budowlanego i zamówioną dostawą humusu, dało dalsze możliwości budowy skrzyń. Wypełnienie stanowią: kawałki drewna, gałęzie (na sam spód), nieprzebrany kompost (grubość warstwy różna, zależnie od wysokości skrzyni), ziemia urodzajna z kompostem układane stopniowo i lekko mieszane z mączką bazaltową. Dla bardziej wymagających warzyw dodatkowo był dawany obornik granulowany, albo ziemia pieczarkowa. Dopiero teraz widzę jaka jest kolosalna różnica między tym co mogłam uprawiać w gruncie - gdzie mimo pracy nad poprawą właściwości gleby, uzyskanie dobrego plonu było loterią - a tym co rośnie w skrzyniach.
Wszystkie skrzynki układam na grubych tekturach, ścieżki dodatkowo ściółkuję (bardzo dobrze sprawdziły się odpadki po wertykulacji trawnika). Praca przy zakładaniu takiego warzywnika była dość ciężka, ale następny sezon, gdzie już nie trzeba będzie wozić taczkami tyle ziemi i zbijać skrzyń, będzie samą przyjemnością. Już teraz bardzo sporadycznym zajęciem jest plewienie. Staram się ściółkować powierzchnie w skrzynkach cienkimi warstwami skoszonej trawy, więc chwastów jest mało i łatwo je usunąć. Cały maj obyło się praktycznie bez podlewania (deszczu nie brakowało). Z wad - zainteresowanie gryzoni (chyba jednak jakaś siatka metalowa na spód byłaby dobrym rozwiązaniem). Podsumowując - skrzynie, skrzynie i jeszcze raz skrzynie. Dla mnie objawienie :D

Ostatnio zmieniany: 2020/06/07 14:06 przez Zielona Ania.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanna, Ness, sierika, nowababka

Uprawa warzyw w skrzyniach 2020/07/06 22:58 #207266

• Zielona Ania
  • Zielona Ania Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 848
Jakbyście się zastanawiali co zrobić ze starą wanną, to polecam uprawę warzyw. Kalarepki pięknie się udały. Podobno świetnie daje radę marchew, ale jeszcze nie wypróbowałam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Ness

--=reklama=--

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.257 s.