Stosujemy kwitnące ziele i liście.
Złocień/wrotycz maruna liść. Silnie pachną i gorzko smakują. Zaleca się stosowanie świeżych lub przygotowanie z nich suszu czy ekstraktów płynnych. Susz zażywamy w postaci proszku czy kapsułek. Liście tracą wiele ze swojego działania jeśli są poddane działaniu wysokiej temperatury, a napar z suszonych liści ma niewielkie działanie lecznicze - co nie dotyczy kwiatów!
Składniki czynne to głównie laktony seskwiterpenowe (partenolid), flawonoidy, olejki eteryczne (z kamforą, octanem chryzantenylu itp.), pyretiryna i garbniki. Stężenie partenolidu jest bardzo zróżnicowane i zależy od pochodzenia geograficznego rośliny, czasu zbioru.
Złocień/wrotycz maruna -
Tanacetum parthenium to gorzkie zioło o ostrym zapachu i mdłym smaku. Stwierdzono, że ma on następujące właściwości: przeciwbakteryjne i cytotoksyczne, przeciwgorączkowe, rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, uspokajające nerwy, wspomagające trawienie, pocenie się, moczopędne, przeczyszczające i stymulujące miesiączkowanie, zapobiega agregacji płytek (działanie rozrzedzające krew), zmniejsza stężenie lipidów we krwi i wykazuje wielostronne działanie przeciwnowotworowe hamujące rozwój choroby nowotworowej. Może być skutecznym środkiem na komary i pasożyty wewnętrzne (owsiki, glisty).
Najczęściej stosuje się wrotycz/złocień maruna na: migreny, bóle głowy, infekcje z gorączką, szum w uszach, choroby reumatyczne, zapalenie stawów, zapalenie tkanki łącznej, niestabilny nastrój, depresja, zawroty głowy, obrzęki, bolesne miesiączki, ból zęba, astma, alergie, łuszczyca i anemia. Kwiaty maruny wykorzystuje się do sporządzania leków ziołowych w fitoterapii chorób układu krążenia.
Na rynku obecnych jest kilka leków zawierających ekstrakty w wrotyczu/złocienia maruna!
Warto zauważyć, że substancja partenolid we wrotyczu/złocieniu maruna nie tylko hamuje prostaglandyny, ale także inne substancje regulujące funkcje organizmu. Badania kliniczne wykazały, że roślina może również hamować nudności i ból w przebiegu dny, ma wpływ na spokojny sen, stymuluje trawienie i zmniejsza nasilenie ataków astmy. Zasadne jest twierdzenie, że wrotycz/złocień maruna pomaga w walce z depresją, co jest zgodne z tradycyjnym zastosowaniem tej rośliny.
Stosowanie i dozowanie wrotycza/złocienia maruny
Można stosować spożywanie świeżych liści, naparów ze świeżego i suszonego ziela, ekstraktów oraz proszku z suchego ziela. Przy spożywaniu zalecaną dzienną dawkę jest 125 mg suszonych liści, pod warunkiem, że minimalna zawartość partenolidu w liściach wynosi 0,2%. Odpowiada to ilości składników znajdujących się w dwóch średnich, świeżych liściach. Jednak ilość składników czynnych we wrotyczu/złocieniu marunie może się znacznie różnić, w zależności od tego, gdzie roślina jest uprawiana, kiedy jest zbierana i jak traktowane są liście. Można również użyć kapsułek lub nalewki alkoholowej. Kapsułki są zwykle wytwarzane z liofilizowanego wrotyczu/złocienia maruna i dzienna dawka to od 50 do 100 mg.
Długotrwałe stosowanie: nawet po sześciu latach używania w badaniach nie stwierdzono zmian ciśnienia krwi, czynności wątroby ani innych ważnych funkcji organizmu.
Ostrzeżenia, skutki uboczne i przeciwwskazania
Nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji. Zioła nie powinni również stosować pacjenci przyjmujący jakiekolwiek leki przeciwzakrzepowe, ponieważ nieco rozrzedzające krew właściwości rośliny mogą wchodzić w interakcje z tymi środkami, a w rzadkich przypadkach powodować krwawienie. Z tego powodu przed operacją dobrze jest zrobić sobie przerwę w stosowaniu, ponieważ zmniejsza się ryzyko krwawienia z rany operacyjnej. Ponieważ wrotycz/złocień maruna jest gorzkim ziołem, które działa na układ pokarmowy, może powodować ból w okolicy pęcherzyka żółciowego u osób z problemami z kamieniami żółciowymi lub woreczkiem żółciowym, co jest spowodowane faktem, że wrotycz/złocień maruna stymuluje opróżnianie woreczka żółciowego. Skutki uboczne, związane z długotrwałym używaniem wrotycza/złocienia maruna, są zwykle łagodne. Mogą to być problemy żołądkowo-jelitowe (według badań około 8% użytkowników). U kilku użytkowników zgłaszano również rzadkie reakcje alergiczne i szybkie bicie serca. Osoby wrażliwe, w bezpośrednim kontakcie ze świeżymi roślinami, mogą odczuwać podrażnienia skóry lub wypryski.