Siódmaczek leśny (
Trientalis europaea L.), bylina z rodziny pierwiosnkowatych. W Polsce roślina pospolita na niżu lecz nie występuje na wszystkich siedliskach, w górach rzadsza. Występuje w lasach i na polanach, preferuje jałowe i kwaśne próchniczne gleby. Siódmaczek leśny jest niewielką rośliną wysokości 10-20 cm, o wiotkiej i wyprostowanej łodydze. Na szczycie łodygi wyrasta od pięciu do siedmiu liści zebranych w okółek. Z okółka liści wyrastają na długich szypułkach gwiazdkowate kwiaty o siedmiu płatkach. Kwitnie od maja do czerwca.
Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele i kłącze siódmaczka, świeże lub suszone w ciemnym i przewiewnym miejscu. Siódmaczek należy do ziół saponinowych. Zawiera saponiny triterpenowe, saponiny sterydowe, flawonoidy, fenolokwasy i fitosterole.
Siódmaczek zalecany jest w chorobach reumatycznych, skórnych, autoimmunologicznych, alergiach, stanach zapalnych i obrzękach.
Można stosować go wewnętrznie w postaci naparu, odwaru czy wina.
Według doktora Różańskiego wykazuje działanie sekretolityczne, mukolityczne, przeciwzapalne, silnie antyseptyczne, mocno moczopędne, przeciwreumatyczne, czyszczące krew (odtruwające). W większych dawkach działa rozwalniająco i wymiotnie. Wyciągi z siódmaczka już po 20-30 dniach regularnego stosowania dają wyraźną poprawę przy chorobach alergicznych, astmie, chorobach reumatycznych, przewlekłych nieżytach i infekcjach układu oddechowego, przy zastojach żółci, obrzękach wskutek nagromadzenia chlorku sodu i wody oraz stanach zapalnych układu rozrodczego. Siódmaczek powinien być polecany przy zespole policystycznych jajników, endometriozie, zapaleniu jajników i jajowodów, zapaleniu gruczołu krokowego i jąder, zapaleniu pęcherza moczowego oraz artretyzmie i reumatyzmie. Saponiny sterydowe i trójterpenowe siódmaczka hamują stany zapalne skóry, błon śluzowych, kości, stawów; hamują odczyny autoimmunologiczne. Siódmaczek zawiera inhibitory dekarboksylacji aminokwasów, procesów gnilnych i fermentacyjnych. Zmniejsza wytwarzanie gazów (metan, siarkowodór), amin w jelicie grubym (skatolu, putrescyny, indolu, kadaweryny), przez co ochrania jelito grube i wątrobę przed szkodliwym wpływem tych związków. Może dzięki temu minimalizować ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Wiąże aminy, nitrozaminy, mikotoksyny i liczne ksenobiotyki. Wzmaga wydalanie szkodliwych metabolitów z ustroju. Zmniejsza obrzęk gruczołu krokowego. Przeciwskazaniem do stosowania są ciąża i laktacja.
Zewnętrznie stosować w postaci okładów, płukanek lub przemywań w stanach zapalnych skóry i trudno gojących się ranach.