Śledziennica skrętolistna (
Chrysosplenium alternifolium L.) jest rośliną wieloletnią, rosnącą w wilgotnych lasach liściastych. Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele. Używa się świeżego i suszonego surowca. Ziele śledziennicy można suszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu lub w piekarniku do temperatury 50̊C.
W śledziennicy składnikami aktywnymi są: fitosterole, glikozydy, kwasy kawowy i elagowy, olejek eteryczny.
Działanie śledziennicy kojarzone było ze śledzioną. Faktycznie pomocna jest w chorobach śledziony. Wykazuje także działanie wzmacniające, odtruwające, moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne, antywirusowe, estrogenne. Jak podaje dr Różański: „wyciągi ze śledziennicy aktywują układ odpornościowy, szczególnie limfocyty. Chrysosplenozydy czyli glikozydy flawonoidowe śledziennicy mają właściwości antywirusowe i przeciwrakowe”.
Ze świeżego ziela śledziennicy można przygotować macerat: 1/2 szklanki zmielonego świeżego ziela zalać wieczorem szklanką zimnej przegotowanej wody, odstawić na noc, rano przecedzić i wypić na czczo przy infekcjach wirusowych, w stanach zapalnych układu moczowego i płciowego, odtruwająco przy leczeniu trądziku, hamująco w łysieniu lub stosować zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran i wyprysków.
Papkę przygotowaną z łyżki zmielonego ziela śledziennicy i łyżki oleju lnianego lub tranu można stosować na skórę łojotokową, owrzodzenia, odleżyny, oparzenia, suche wypryski, liszaje i rozszerzone pory. Nalewkę ze śledziennicy można dodać do toniku oczyszczającego skórę.
Jak podaje dr Różański „wyciąg alkoholowy i mocny napar z ziela śledziennicy powoduje zmniejszenie obrzęku węzłów chłonnych i szybsze oczyszczenie układu limfatycznego z zalegających antygenów”.