Podbiał pospolity (
Tussilago farfara L.) jest byliną z rodziny astrowatych (dawniej złożonych). Kwiaty pojawiają się na przedwiośniu lub wczesna wiosną jeszcze przed pojawem liści.
Surowcami leczniczymi są: całe ziele, liście, kwiat. Całe rośliny lub ich części suszy się w temperaturze do 50 stopni C lub przerabia na świeżo. Z podbiału można sporządzić sok, syrop, macerat, intrakt, wino, odwar i napar.
Podbiał zawiera m.in.: śluzy, inulinę, tusilagon, kemferol, kwercetynę, cholinę, fitosterole, garbniki, alkaloidy pirolizydynowe, olejek eteryczny, luteinę, pektyny i sole mineralne.
Preparaty z całego ziela lub z liści powlekają błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani, zmniejszają podrażnienie, powodują rozrzedzenie i wydalanie wydzieliny w górnych drogach oddechowych, ułatwiają odksztuszanie, działają również ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Preparaty z kwiatów podbiału mają silniejsze właściwości przeciwskurczowe lecz słabsze powlekające i ściągające.
Podbiał należy stosować w lekkich nieżytach górnych dróg oddechowych z towarzyszącym bólem gardła, kaszlem (tussis to po łacinie kaszel), utrudnionym przełykaniem i odksztuszaniem oraz pomocniczo w przewlekłym zapaleniu oskrzeli i w suchym nieżycie gardła u palaczy tytoniu, a także w stanach skurczowych dróg oddechowych powodowanych alergią lub astmą. Jak podaje Różański podbiał rozkurcza też przewód pokarmowy, reguluje wypróżnienia, spowalnia wchłanianie cholesterolu i tłuszczów. Suszone liście podbiału można palić w fajce aby ulżyć napadom astmatycznym.