O właściwościach leczniczych kasztanowca ciąg dalszy.
Pąki kasztanowca wykazują działanie przeciwzapalne, odtruwające, przeciwalergiczne, wykrztuśne, moczopędne, przeciwzakrzepowe, wzmacniające naczynia krwionośne. Leczą stany zapalne przewodu pokarmowego i układu oddechowego.
Napar:1 łyżkę rozdrobnionych świeżych lub suchych pączków zalać 1 szklanką wrzącej wody lub mleka, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przez 2-3 tygodnie. Można osłodzić miodem.
Preparaty z kwiatów uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, wspomagają odtruwanie organizmu, regulują przemianę materii i wzmagają diurezę, hamują stany zapalne w organizmie, poprawiają krążenie mózgowe, obwodowe i wieńcowe, dlatego też podaje się, że hamują rozwój miażdżycy. Kwiaty należy suszyć w półmroku.
Napar: 1 łyżkę kwiatów zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 200 ml przez 3-4 tygodnie.
Na dobre krążenie krwi można stosować intrakt z kwiatów. W tym celu 100 g świeżych kwiatów należy zalać 500 ml gorącego wytrawnego wina. Odstawić w ciemne miejsce na 14 dni. Zażywać raz dziennie 25 ml.
Liście kasztanowca, podobnie jak kwiaty są wrażliwe na światło słoneczne i trzeba je suszyć w zaciemnionym i przewiewnym miejscu.
Preparaty z liści kasztanowca zwiększają krzepliwość krwi, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie, pobudzają regenerację tkanek, wspomagają leczenie stanów zapalnych skóry, gałek ocznych i spojówek.
Napar z liści kasztanowca: 1 łyżkę liści zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 200 ml przez 3-4 tygodnie. Można stosować do okładów i przemywań.
Wyciągi z niedojrzałych owoców i dojrzałych nasion stosuje się w leczeniu obrzęków pooperacyjnych, urazów, zaburzeń krążenia, żylaków kończyn i odbytu, przy zakrzepach, zawałach i w profilaktyce zakrzepicy, hamują stany zapalne i odczyny alergiczne. W leczeniu hemoroidów i stanów zapalnych odbytnicy można stosować lewatywy z odwaru z niedojrzałych owoców lub nasion kasztanowca: 1 łyżkę zmielonego surowca zalać 1 szklanką wody, gotować przez 5 minut, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić. Uzupełnić wrzątkiem część wody, która odparowała.
Intrakt: 100 g zmielonych niedojrzałych owoców (zielonych „łupin”) lub rozdrobnionych brązowych owoców zalać 500 ml gorącego wina lub alkoholu 30-40%, odstawić na 7-10 dni, przefiltrować. Zażywać 2 razy dziennie po 5-10 ml (na wódce) lub 10-15 ml (na winie). W przypadku wystąpienia nudności przy zażywaniu preparatów z owoców kasztanowca można zmniejszyć dawkę.
Stosować również zewnętrznie do okładów, przemywania, wcierania.
Preparaty z pędów i kory kasztanowca działają ściągająco, antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego, żółciopędnie, gojąco.
Odwar: 1 łyżkę zmielonych pędów lub kory zalać 1 szklanką wody, gotować przez 5 minut, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić. Uzupełnić wrzątkiem część wody, która odparowała. Pić 4 razy dziennie po pół szklanki przez kwartał. Można stosować zewnętrznie do okładów na oczy, stłuczenia, sińce, rany i żylaki.