Do ciast ucieranych należy również piernik, keks i babka piaskowa, oraz inne baby wielkanocne ( oprócz drożdżowych) i wszelkie ich wariacje.
Cechą tych ciast, przy prawidłowym wykonaniu i pieczeniu, jest charakterystyczne pęknięcie wzdłuż lub w koło przez środek, jeśli pieczemy w formie babowej. W trakcie wyrastania w piekarniku ciasto pęka i czasami nawet jego część wylewa się przez ten otwór, jak lawa w wulkanie
.
W ciastach ucieranych z owocami nie zawsze się tak dzieje, bo chyba
cała energia ciasta
wydobywa przez szczeliny między owocami.
Babka piaskowa
Składniki:
1 kostka margaryny
4 jajka
3 łyżki mąki pszennej
1 szklanka mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wykonanie:
Całe jajka utrzeć z cukrem, dodać mąkę ziemniaczaną i pszenną z proszkiem do pieczenia. Margarynę rozpuścić i doprowadzić do wrzenia, gorącą dodać do ciasta i dokładnie wymieszać.
Formę na babkę posmarować tłuszczem i obsypać bułką tartą lub mąką, wlać ciasto.
Można zostawić ze dwie łyżki ciasta i dodać trochę kakao dla koloru, wyłożyć to wcześniej wylane ciasto.
Nie mam zapisanej temperatury i czasu pieczenia, zawsze piekę na oko, ale to jest łatwe do zaobserwowania, brzegi babki powinny lekko odstawać od formy, a pęknięcie zasklepić. Używam też patyczka do sprawdzenia czy baba w środku nie jest mokra.
W małej formie piekę taką babkę na święconkę, biorę półtora porcji składników i piekę od razu dwie, małą i dużą. Używam starych ceramicznych form, ale można ją upiec nawet w keksówce.