Tulejnik
Lysichiton
syn. żmijownik
ang. skunk cabbage, swamp lantern
Tulejnik jest rodzajem wieloletnich roślin należących do rodziny obrazkowatych.
Lysichiton - to zlepek greckich słow :
lysis oznacza upadek a
chiton, szatę . Nazwa rodzaju związana jest z cechą kwiatów - szybko odpadającej po przekwitnięciu pochwy kwiatostanu (co widać na zdjęciu tulejnika kamczackiego na dole postu).
Rodzaj obejmuje tylko dwa gatunki:
1/
tulejnik amerykański (
Lysichiton americanus), pochodzący z Ameryki Północnej(od Alaski do Kalifornii). Został on na przełomie XIX/XX w sprowadzony do północo-zachodniej Europy , gdzie dość szybko został uznany za gatunek inwazyjny, wypierający rodzimą roślinność. Żółte kolbiaste kwiatostany charakteryzują się mocnym , wstrętnym zapachem, porównywanym do zapachu skunksa ( stąd nawiązanie do tego zwierzęcia w angielskiej nazwie)
Kwiaty tulejnika amerykańskiego, pojawiają się bardzo wcześnie i przypominają żółte płomienie .Nie bez powodu nazywane są 'swamp lantern' - bagiennymi latarniami. Po przekwitnięciu, liście rozrastają się do imponujących rozmiarów .Są duże i dobrze widoczne z daleka
2/
tulejnik kamczacki (
Lysichiton camtschatcensis) , o białych, przyjemnie pachnących kwiatach , pochodzący z północno-wschodnich terenów Azji (od Kamczatki do Japonii). W Europie pojawił się pod koniec XIX w..
Oba gatunki preferują cieniste, wilgotne stanowiska , zasiedlają więc bagna, podmokłe łąki, lasy i zarośla, okolice rzek i brzegi strumieni. Rosną powoli, kwitną zazwyczaj kilka lat po posadzeniu, ale są długowieczne i mogą dożywać nawet 80 lat, tworząc swoiste kolonie.
Rozmnaża się je przez wysiew nasion i wegetatywnie, przez podział fragmentów kłączy.
Przy kontakcie z rośliną należy pamiętać, iż zjedzenie surowych części tulejnika powoduje reakcje uczuleniowe - obrzęk w jamie ustnej i gardle. To ważne, jeśli w ogrodzie bywają dzieci.
.