Żółtodrzew chiński
Zanthoxylum simulans - inaczej chiński pieprz syczuański
Naturalnie rośnie w wyżynnych lasach Azji, głównie w Chinach. Jest dużym, szeroko rozłożystym krzewem, dorastającym do 4 m wysokości i 6 m szerokości.
Konary i pędy zaopatrzone są w kolce. Liście duże, złożone pierzasto z 5-15 listków. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a owoce dojrzewają od lipca do września.
Są barwy pomarańczowo-czerwonej, występują na szczytach pędów. Dobrze je widać na tle zielonych liści przez co roślina jest dekoracyjna.
Dodatkowo jesienią liście łapią czerwonawe kolory co dodaje roślinie uroku.
Owoce, podobnie jak pieprz, po zmieleniu są stosowane jako ostra przyprawa, obecna m. in. w chińskiej przyprawie pięciu smaków.
Po rozgryzieniu osnówki smak długo utrzymuje się w ustach. Jest trochę jak połączenie pieprzu z mentolem. Ma się wrażenie lekkiego znieczulenia języka i warg ...
Zarówno owoce, liście jak i korzenie, są stosowane w medycynie. Mają działanie przeciwbólowe, ściągające, przeciwpasożytnicze i moczopędne.
W opisach podawana jest informacja o tym, iż żółtodrzew chiński jest rośliną dwupienną, osobno występują egzemplarze męskie i żeńskie.
W wojsławickim arboretum rośnie jednak pojedynczy egzemplarz (a przynajmniej w promieniu kilkuset metrów nie widziałem innego), który kwitnie i owocuje...
Zanthoxylum simulans powinien zimować w naszych warunkach, jest też tolerancyjny jeżeli chodzi o rodzaj gleby oraz nasłonecznienie.
Mam dwa egzemplarze, jeden to siewka, drugi kupiony w szkółce, zobaczymy jak przetrwają pierwszą zimę.
fot. 24.09.2022, Wojsławice