Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Czareczka długotrzonkowa (Microstoma protractum (Fr.) Kanouse)

Czareczka długotrzonkowa (Microstoma protractum (Fr.) Kanouse) 2018/04/26 16:55 #114405

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 519
  • Otrzymane podziękowania: 1611
Barwny grzyb z rodziny czarkowatych (Sarcoscyphaceae). W Polsce jest rzadki i objęty ochroną gatunkową. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.
Rośnie w sąsiedztwie murszejącego, zagrzebanego w ziemi drewna drzew liściastych. Pojawia się wczesną wiosną, od stycznia do marca, często w małych grupach, w lasach liściastych i mieszanych.
Sfotografowane egzemplarze spotkałem w lesie wyrośniętym na miejscu po wyciętej buczynie, w okolicy Grabnika nadleśnictwa Zmysłówka, w powiecie leżajskim. Zdjęcia wykonałem 13 kwietnia.

Owocniki początkowo mają kształt wąskich kieliszków, które z wiekiem otwierają się pękając na brzegu na niewielkie białawe płaty. Wewnętrzna powierzchnia miseczki jaskrawo czerwona lub różowoczerwona, zewnętrzna powierzchnia biaława, gęsto pokryta białawymi włoskami.
Średnica dojrzałych miseczek od 5 do 20 cm. Miseczki osadzone są na trzonku 1 do 4 cm długim, 0,2 do 0,4 cm grubym, w górze białawym, ciemniejącym ku dołowi. Z jednego rozgałęziającego się trzonu może wyrastać kilka miseczek.


.
Ostatnio zmieniany: 2018/04/26 16:59 przez staweg1.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.524 s.