Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumoso-divisilobum Bland'

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumoso-divisilobum Bland' 2016/06/18 11:54 #5408

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6342
  • Otrzymane podziękowania: 24908
Polystichum setiferum 'Plumoso-divisilobum Bland'

To rzadko spotykana i ceniona odmiana paprotnika szczecinkozębnego. Jest dzikim znaleziskiem dokonanym w 1910 roku przez J.H. Bland niedaleko Belfastu.
W 1920 została wysłana do miłośnika i znawcy paproci F.W. Stansfielda, który nadał jej nazwę 'Divisilobum Bland'.
Jest obecnie jednym z niewielu, a może nawet jedynym przedstawicielem grupy 'Plumoso-divisilobum'.
W dolnej części liści, listki są bardzo długie, zachodzące na siebie i drobno ponacinanie co sprawia wrażenie puszystości, natomiast w górnej, segmenty są kolczaste i bardzo smukłe co nadaje całej roślinie przewiewny wygląd,.
Odmiana zaliczana do dobrze rosnących, ale dość rzadko tworzy dodatkowe korony/serca, Wytwarza zarodniki i rozmnóżki. Niestety są one ponoć trudne do ukorzenienia i tylko z nielicznych udaje się wyhodować dorosłą roślinę.

Poniżej odtworzenie fotografii znalezionej w papierach J.W. Dyce. Pierwotnie zamieszczona w British Fern Gazette 1930.
Polystichum setiferum 'Plumoso-divisilobum Bland'



.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 23:08 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumoso-divisilobum Bland' 2019/07/23 03:49 #171693

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67944
Na liściach paprotników już pojawiły się rozmnóżki, więc przyginam je do ziemi i podsypuje ziemią, aby się ukorzeniły. Na zdjęciu rozmnóżka Polystichum setiferum ex 'Divisilobum Bland', którą potraktowałam :P właśnie w taki sposób. Fotka sprzed dwóch tygodni.



Roślinę mateczną posadziłam obok jestPolystichum setiferum 'Plumoso-divisilobum Bland' , by mieć możliwość porównywania obu paprotników.

Załącznik nie został znaleziony



Załącznik nie został znaleziony


fot.22.08.2019r.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 08:46 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, ewacz, wojtek


--=reklama=--

 

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumoso-divisilobum Bland' 2020/06/24 21:08 #206092

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67944
Polystichum setiferum (Plumosodivisilobum Group) 'Bland' , drugi sezon w moim ogrodzie





Polystichum setiferum ex Bland


fot.23.06.2020r.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 08:48 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, takasobie, nelu-pelu, basik, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Plumoso-divisilobum Bland' 2021/12/11 11:37 #255716

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6342
  • Otrzymane podziękowania: 24908
Oryginalną sadzonkę 'Plumoso-divisilobum Bland', zdobyć jest bardzo trudno Z tego co mi wiadomo jest... na zapisy u szczęśliwych kolekcjonerów. :silly:
Za to można czasem trafić na rośliny pochodzące z jej zarodników, sprzedawane jako 'Ex Bland'.
Czy oferowane rośliny są dobrymi klonami i czy faktycznie pochodzą od rośliny z powyższego zdjęcia, można się przekonać dopiero wtedy, kiedy paproć osiągnie odpowiednią wielkość i nabierze charakterystycznych cech...
Moja roślina pochodzi z zagranicznej szkółki. Jak na razie wygląda na odmianę o cechach 'Divisilobum'. Mam nadzieję, ze jak uzyska pełną dojrzałość na dolnych fragmentach liści pokaże się pożądana puszystość ;)






Ostatnio zmieniany: 2021/12/11 16:43 przez th. Powód: Dodanie miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, ewacz, wojtek, Shalina, Wertyk, dultom, Katarzyna2021
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.157 s.