Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Wietlica samicza (Athyrium filix- femina) 'Plumosum Axminster'

Wietlica samicza (Athyrium filix- femina) 'Plumosum Axminster' 2019/02/24 19:46 #150846

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 38560
Athyrium filix- femina 'Plumosum Axminster'

Nasza rodzima Athyrium filix- femina obdarzyła nas sporą ilością pięknych odmian. Wiele z jej ciekawych form opisaliśmy i pokazujemy na naszym forum >> KLIKNIJ <<.

Jedną z ciekawszych a zarazem historycznych odmian jest 'Plumosum Axminster' - odmiana znaleziona w naturze w 1863 roku przez pana J. Trott'a, niedaleko Axminster w hrabstwie Devon. Przez ten czas - 150 lat - stała się 'matką' wielu pięknych form wietlic samiczych o cechach plumosum. Nadal uważana jest za jedną z najurodziwszych paproci , zwłaszcza, że w dobrych warunkach jej koronkowe, jakby lekko plisowane liście potrafią osiągnąć nawet 90 cm długości. Ich kolor jest taki, jak gatunku - jasnozielony i świeży, ale frondy są dość wrażliwe na gorąco i suszę.

W uprawie ogrodowej nie ma wielkich wymagań, prócz tego, by gleba była stale wilgotna, nieprzesuszająca się. Przystosuje się do odczynu gleby, ale preferuje gleby kwaśne; zasobne w próchnicę. Dobrze byłoby, gdyby rosła nie w całkowitym a lekkim cieniu, najlepiej z dostępem wschodniego słońca i w miejscu osłoniętym od mocnych wiatrów, które mogłyby łamać delikatne frondy.

Nie wymaga zabezpieczania na zimę, chyba, że zima będzie bezśnieżna, ale bardzo mroźna.

Athyrium filix- femina 'Plumosum Axminster' ma także formę 'Crested', której poświęcony jest osobny watek (TU).

fot.Tomek Mr

.
Ostatnio zmieniany: 2020/12/21 19:21 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Wietlica samicza (Athyrium filix- femina) 'Plumosum Axminster' 2020/05/23 00:58 #201607

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 38560
Moja Athyrium filix- femina 'Plumosum Axminster' została po 3 latach uprawy podzielona na dwie części. Zrobiłam to w październiku, po przejściu pierwszych przymrozków. Szczerze pisząc, obawiałam się, jak ona i inne podzielone w tym czasie wietlice zniosą te moje eksperymenty, ale chyba wszystko będzie w porządku, bo obie części powoli ruszają w nowy sezon.
W tej chwili rosną na naturalnie wilgotnym, półcienistym stanowisku.

fot.18.05.2020r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, ewacz

--=reklama=--

Wietlica samicza (Athyrium filix- femina) 'Plumosum Axminster' 2020/05/30 20:15 #202691

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 13104
Poll napisał:
Moja Athyrium filix- femina 'Plumosum Axminster' została po 3 latach uprawy podzielona na dwie części. Zrobiłam to w październiku, po przejściu pierwszych przymrozków. Szczerze pisząc, obawiałam się, jak ona i inne podzielone w tym czasie wietlice zniosą te moje eksperymenty ....

Ja koleżanko, małych kurdupli nie dzielę...żeby potem się nie obawiać ;)
Moja 'Plumosum Axminster' robi się coraz ładniejsza...musi byc faktycznie imponująca jak osiągnie te 90 cm....
Mam kilka siewek i chyba zacznę hartować je w gruncie.

CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, jugo, ewacz

Wietlica samicza (Athyrium filix- femina) 'Plumosum Axminster' 2020/07/19 15:40 #208315

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Moderator
Dwuletnia siewka wietlicy 'Plumosum Axminster'. Widać już podobieństwo do rośliny matecznej.

CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, jugo, basik, ewacz

Wietlica samicza (Athyrium filix- femina) 'Plumosum Axminster' 2021/01/24 14:43 #223998

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Moderator
Wietlica samicza 'Plumosum Axminster', fotka z 12.07.2020

CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewacz

Wietlica samicza (Athyrium filix- femina) 'Plumosum Axminster' 2021/06/08 15:40 #240383

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Moderator
Moja wietlica 'Plumosum Axminster' z roku na rok coraz większa. Wypada tylko pozazdrościć i podziękować anglikom, że tak ciekawe odmiany wielu paproci odnaleźli u siebie w naturze. Co ciekawe, duża większość tych najciekawszych, odnaleziono tylko w dwóch rejonach Wielkiej Brytanii...

CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, jugo, ewacz
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 1.922 s.