Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 18:28 #183512

• markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 6749
Na fb kolejna odsłona dyskusji o paszportach. Czy ktoś na forum przeczytał te ustawę i jest w stanie powiedzieć, czy amatorzy będą mogli sie dzielić swoimi nadwyżkami również wysyłkowo? Wg informacji osób, które tam piszą, nawet amatorzy handlujący roślinkami z własnych ogrodów muszą zaopatrywać rosliny w paszporty, o ile nie jest to sprzedaż "z reki do ręki", czyli na przykład wysyłkowo.
Ostatnio zmieniany: 2019/12/19 19:14 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 19:19 #183516

• basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 22171
Ja ustawę przeczytałam od deski do deski, jak i wszelakie komentarze do niej, bo akurat jestem tematem zainteresowana również zawodowo.
Ustawa o paszportach dotyczy tylko i wyłącznie profesjonalistów, którzy są rejestrowani w odpowiednich ku temu urzędach.
....kto i na jakiej podstawie miałby wystawiać te paszporty dla osób prywatnych :lol:
pozdrawiam Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

--=reklama=--

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 19:45 #183520

• markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Basiu no właśnie podobno tacy amatorzy jak my mają się zarejestrować, jeśli swoje nadwyżki wysyłają pocztą albo kurierem. Kwestia wysyłania jest tu kluczowa, osobiście można bez przeszkód, jak do tej pory handlowac swoimi roślinkami. A paszporty możemy wystawiac sami, oczywiście po szkoleniu i egzaminie. Jest coś na ten temat w ustawie? Bo ponoć na szkoleniach tak mówią.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 19:57 #183522

• chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 2697
Cóż ,,tsza'' złupić kogo się da i jak się da , by na ,,rozdawnictwo'' starczyło krecigl .

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 20:36 #183525

• basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Marto, a przedstawiane są jakieś podstawy prawne? bo mnie się wydaje, że ktoś tam nie doczytał lub źle zrozumiał temat, a wręcz po prostu 'trzepie pianę'
Przytoczę jeszcze cytat:

Paszporty roślin
Zgodnie z Rozporządzeniem 2016/2031, każda roślina przeznaczona do sadzenia przy przemieszczaniu na obszarze całej UE, co najmniej od momentu jej wyprowadzenia poza miejsce produkcji/gospodarstwo, powinna być zaopatrzona w paszport roślin. Dokument ten nie jest wymagany, jeśli „podmiot profesjonalny” dostarcza wyłącznie i bezpośrednio użytkownikom ostatecznym małe ilości roślin (tj. osobom nabywającym je na własny użytek np. przez ogrodników amatorów) i nie są one sprzedawane przez Internet

...przez Internet...może dyskutujący właśnie to przeczytali

...ale przypomnę, że

„Podmiotem profesjonalnym”
z obowiązkiem rejestracji w urzędowym rejestrze, jest każda osoba zaangażowana profesjonalnie w sadzenie, hodowlę, produkcję, wprowadzanie, przemieszczanie na terytorium UE oraz wyprowadzanie poza nie, udostępnianie na rynku, przechowywanie, gromadzenie, wysyłanie i przetwarzanie roślin i produktów roślinnych. Nie wymagają rejestracji osoby działające na rynku hobbistycznym, sprzedające wyłącznie bezpośrednio towar roślinny użytkownikom ostatecznym (nabywającym rośliny lub produkty roślinne na własny użytek).
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2019/11/30 20:43 przez basik.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Franusiowa, dultom

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 20:51 #183529

• th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 8539
A mi się wydaje, że kluczowe znaczenie może mieć słowo: bezpośrednio think:

basik napisał:
Marto, a przedstawiane są jakieś podstawy prawne? bo mnie się wydaje, że ktoś tam nie doczytał lub źle zrozumiał temat, a wręcz po prostu 'trzepie pianę'
Przytoczę jeszcze cytat:

Paszporty roślin
Zgodnie z Rozporządzeniem 2016/2031, każda roślina przeznaczona do sadzenia przy przemieszczaniu na obszarze całej UE, co najmniej od momentu jej wyprowadzenia poza miejsce produkcji/gospodarstwo, powinna być zaopatrzona w paszport roślin. Dokument ten nie jest wymagany, jeśli „podmiot profesjonalny” dostarcza wyłącznie i bezpośrednio użytkownikom ostatecznym małe ilości roślin (tj. osobom nabywającym je na własny użytek np. przez ogrodników amatorów) i nie są one sprzedawane przez Internet

...przez Internet...może dyskutujący właśnie to przeczytali

...ale przypomnę, że

„Podmiotem profesjonalnym”
z obowiązkiem rejestracji w urzędowym rejestrze, jest każda osoba zaangażowana profesjonalnie w sadzenie, hodowlę, produkcję, wprowadzanie, przemieszczanie na terytorium UE oraz wyprowadzanie poza nie, udostępnianie na rynku, przechowywanie, gromadzenie, wysyłanie i przetwarzanie roślin i produktów roślinnych. Nie wymagają rejestracji osoby działające na rynku hobbistycznym, sprzedające wyłącznie bezpośrednio towar roślinny użytkownikom ostatecznym (nabywającym rośliny lub produkty roślinne na własny użytek).

Bezpośrednio czyli z ręki do ręki - tak jak pisała Marta - nie trzeba... a co jeśli za pośrednictwem poczty czy innego kuriera ??? :nie_wiem

Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2019/11/30 20:57 przez th.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 20:56 #183530

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 39633
Moniś w słowie 'bezpośrednio', chodzi o osobę docelowo kupujacą a nie o dotknięcie reki przy sprzedazy.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 21:36 #183533

• markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Monika dokładnie to miałam na myśli. Na fb czytałam, że kontroli będa podlegać także osoby zamieszczające prywatne ogłoszenia o sprzedaży swoich roślin za pośrednictwem poczty lub kuriera.

Poza tym wydaje mi się, że dodatkowo sprawę zaciemniają sprawę lokalni pracownicy PIORINU, którzy też nie rozumieją ustawy, a do nich zwracają się ludzie podobni do nas, którzy szukają informacji. Być może to oni właśnie rozszerzają grupę docelową, "na wszelki wypadek", żeby sami nie mieli problemów.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 21:37 #183534

• th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
To była moja sugestia z czego mogła wyniknąć burza w kwestii paszportów

Teraz trochę pogrzebałam i cytuję z prezentacji

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Wystawa „Zieleń to Życie”
Warszawa, 5 września 2019 r.

ZtŻ napisał:
Zwolnienie z rejestracji podmiotu profesjonalnego dostarczającego wyłącznie i bezpośrednio użytkownikom ostatecznym

- małe ilości roślin (…) w sposób inny niż w ramach sprzedaży na odległość (np. Internet, zamówienia przez telefon)[/b]

- małe ilości nasion, nieobjętych wymogiem ŚF w imporcie do UE

Poll... zatem chyba chodzi o dotknięcie ręki... bo jak przykładowo od Ciebie nabędę paprotę nie kontaktując się z Tobą przez net lub telefon? Już wiem! Przeczytasz to w moich myślach! :P

Swoją drogą, jak oni chcą to wyłapać, to nie wiem... ale nic a nic mi się to nie podoba krecigl

Ostatnio zmieniany: 2019/11/30 23:03 przez th. Powód: Pogrubienie

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 22:00 #183537

• th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Grzebię dalej i w kolejnych artykułach ze szkoleń na temat nowych przepisów słowo bezpośrednio zastępuje zwrot w sposób bezpośredni

Jednocześnie z obowiązku wpisu zwolnione zostały podmioty dostarczające użytkownikom ostatecznym, na własny użytek i w sposób bezpośredni: małe ilości roślin, małe ilości nasion, innych niż nasiona objęte wymogiem posiadania świadectwa fitosanitarnego w imporcie do UE

Ostatnio zmieniany: 2019/11/30 23:02 przez th. Powód: Pogrubienie

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 22:27 #183538

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 39633
Moniś, ja patrze na to inaczej.... Przytoczę autentyczną sytuację z FB...Laska ma ogród, amatorsko rozmnaża rosliny, ale pisze, że namnozyła tego 500 doniczek. :woohoo: Myslę, że zamysłem tych regulacji było, by takich 'amatorów" i "nieprofesjonalistów', którzy na potegęhandlują przez internet (słynne 'nadwyzki z mojego ogrodu' na All, które idą w dziesiątki z jednej odmiany) zmusić do opodatkowania swojej działalności. Bo gdzie ktoś taki ma szansę na sprzedaż takich nadwyżek? Tylko przez media, typu internet. Jak to bywa z tego typu regulacjami, dodano o kilka słów za duzo, lub nie dodano odpowiedniego wyjasnienia.
A propos, co to są 'małe ilości'; bo dla mnie to zapewne inna ilość, niż dla wielu innych ogrodników.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 22:54 #183539

• th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Jasne, że te wszystkie pojęcia powinny być doprecyzowane w jakichś przepisach wykonawczych

Ciekawe, czy ktoś na forum uczestniczył/ będzie uczestniczyć w takich szkoleniach... mógłby zapytać i o bezpośrednio... i o małe ilości... i o hipotetyczną sytuację, gdy wysyłam bądź nabywam jedną paprotę gwizdac

Pogrubiłam jeszcze w poprzednich postach słowo dostarczający... zatem jeszcze jedna hipotetyczna sytuacja, gdy nie sprzedaję a oddaję w dobre ręce tą jedną paprotę, no ale za pośrednictwem kuriera :zdrowko

Ostatnio zmieniany: 2019/11/30 23:13 przez th.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/11/30 23:28 #183540

• basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
markita napisał:
Monika dokładnie to miałam na myśli. Na fb czytałam, że kontroli będa podlegać także osoby zamieszczające prywatne ogłoszenia o sprzedaży swoich roślin za pośrednictwem poczty lub kuriera.

Poza tym wydaje mi się, że dodatkowo sprawę zaciemniają sprawę lokalni pracownicy PIORINU, którzy też nie rozumieją ustawy, a do nich zwracają się ludzie podobni do nas, którzy szukają informacji. Być może to oni właśnie rozszerzają grupę docelową, "na wszelki wypadek", żeby sami nie mieli problemów.

Mój dziadek na takie sytuacje zapewne odpowiedziałby... strachy na lachy
..... eee nie panikujcie, nie ma się czego bać
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2019/12/01 14:45 przez basik.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/12/01 07:33 #183546

• mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 5339
Mnie zastanawia ewentualne ekzekwowanie takiego prawa w ogródkach indywidalnych .................................. policja sprawdzałaby paszporty roślin jakby sąsiad uprzejmie doniósł , że sadzę coś nowego think: think: 2smiech 2smiech
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Ostatnio zmieniany: 2019/12/01 07:35 przez mirdem.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/12/01 17:12 #183557

• basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Marto a tak tylko jeszcze z ciekawości zapytam :)
A dla jakiej grupy osób są organizowane te szkolenia, bo wśród znanych mi ogrodników, jak również na śląskiej giełdzie kwiatowej w Tychach nikt z pytanych na takowych nie był i nawet o nich nie słyszał.
Ja bym chętnie poszła na takie szkolenie :tup
pozdrawiam Basia

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/12/01 18:01 #183559

• markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Basiu nie mam pojęcia, ale na logikę biorąc - dla szkółkarzy, oni na pewno maja informacje. Co do reszty, czyli handlujących amatorów, to wydaje mi się, że będzie obowiązywała wersja "nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem". Czytałam, że szkolenia i egzaminy są bezpłatne, więc każdy może wziąć w nich udział, informacje pewnie sa dostępne w lokalnych Piorinach. Sama się zastanawiam, czy nie wziąć w tym udziału, tylko skąd czas wezme krecigl .
Ci, co handluja na giełdach, to raczej nie musza wystawiac paszportów, o ile sprzedają odbiorcy docelowemu. Niczego nie wysyłają, sprzedaż jest bezpośrednia.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/12/01 18:51 #183561

• basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Przepraszam, że jestem taka upierdliwa, ale wg mnie te 'szkolenia' są mocno naciągane i raczej nie dla szkółkarzy.
Chętnie bym na takowy poszła think:

bo Państwowa Inspekcja Ochrony i Nasiennictwa informuje, że:

Paszport roślin
wydaje się dla roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów jedynie wtedy, gdy przeprowadzane u podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców, w trakcie cyklu produkcyjnego, kontrole oraz w niektórych przypadkach badania laboratoryjne wykazały, że przedmiotowe rośliny, produkty roślinne lub przedmioty:

są wolne od organizmów kwarantannowych oraz
spełniają określone dla tych roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów wymagania specjalne.
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2019/12/06 21:28 przez basik.

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/12/01 20:21 #183568

• markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
No właśnie, kwestia zdrowotności roślin. Kto u licha będzie je badał w domowych ogródkach??? A przecież paszport ma poświadczać zdrowotność roślin. A skąd ja mam wiedzieć, czy moje roslinki nie cierpią na coś, o czym nie mam pojęcia?

Wszystko to razem mocno niejasne :angry:

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/12/02 15:16 #183603

• Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Kazdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Otrzymane podziękowania: 17474
Ze strony piorin.gov.pl/zdrowie-roslin/nowe-prawo-ue/informacje-ogolne,1.html (Prezentacja nr 3)

PIORIN tam stara się tłumaczyć to prawo i z tego wynika, że nie można wysyłać przez internet bez paszportów jednak.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Elzbieta

Paszport dla rośliny - nowe przepisy sprzedaży roślin od 2020 roku. 2019/12/05 10:16 #183730

• takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 23388
Za www.ogrodinfo.pl/ :

Dla kogo obowiązek rejestracji?
„Podmiotem profesjonalnym”, z obowiązkiem rejestracji w urzędowym rejestrze, jest każda osoba zaangażowana profesjonalnie w sadzenie, hodowlę, produkcję, wprowadzanie, przemieszczanie na terytorium UE oraz wyprowadzanie poza nie, udostępnianie na rynku, przechowywanie, gromadzenie, wysyłanie i przetwarzanie roślin i produktów roślinnych. Nie wymagają rejestracji osoby działające na rynku hobbistycznym, sprzedające wyłącznie bezpośrednio towar roślinny użytkownikom ostatecznym (nabywającym rośliny lub produkty roślinne na własny użytek).
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, nowababka
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.296 s.