Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2020/06/23 14:20 #205940

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1052
  • Otrzymane podziękowania: 4923
Orszulko, bardzo Ci dziękuję :buziak
Dzięki Tobie jedna z NN otrzymała imię. :)
Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jola1

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2020/06/23 21:21 #205995

  • siecja
  • siecja Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 3
Padły tu nazwy odmian piwonii: Festiva Maxima i Festiva Dream. i mam jednak pytanie jak je odróżnić?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2020/06/24 08:58 #206034

  • Jola1
  • Jola1 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 484
Mam taką starą "babciową " odmianę .Może komuś z czymś się skojarzy. :)








Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2020/06/24 15:36 #206062

  • alik
  • alik Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 53


Witam! W dziale z piwoniami jestem po raz pierwszy. Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu piwonii. Kupowałam ją jako
primavera. Czy to ona? Zakwitła pierwszy raz, jest jasnożółta, a zewnętrzne płatki są bladoróżowe. Mi się podoba, ale nie wiem czy kupować kolejną, czy składać reklamację bo na zdjęciu wyglądała, że bedzie cała intensywnie żółta. Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2020/06/26 10:46 #206187

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Jola1 napisał:
Mam taką starą "babciową " odmianę .Może komuś z czymś się skojarzy. :)

To Edulis Superba, Jolu.


alik napisał:
Kupowałam ją jako
primavera. Czy to ona? Zakwitła pierwszy raz, jest jasnożółta, a zewnętrzne płatki są bladoróżowe.

Alik, to Primavere.
Ostatnio zmieniany: 2020/06/26 10:46 przez Orszulka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jola1, Puszek, alik

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2020/06/26 16:33 #206208

  • alik
  • alik Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 53
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2020/07/02 17:51 #206852

  • babciakrysia
  • babciakrysia Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 164
  • Otrzymane podziękowania: 597
Byłabym niezmiernie wdzięczna, gdyby ktoś mógłby mi pomóc w ustaleniu nazw moich piwonii. Pochodzą głownie od Królika.

A teraz piwoniowe NN-ki.









Z góry serdecznie dziękuję.
Krystyna
Ostatnio zmieniany: 2020/07/02 18:16 przez babciakrysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2020/07/03 12:49 #206923

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
1. Duchesse de Nemours
2. Bu-Te lub Jan van Leeuwen sama musisz porównać
3. Primavere ?
4. jest wiele podobnych, ale może Krinkled White.
Popatrz w naszej bazie zielonozakreceni.pl/forum/peonie/208-galeria-piwonii
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): babciakrysia

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2021/05/28 19:09 #238959

  • kryzysowa
  • kryzysowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 736
  • Otrzymane podziękowania: 1841
Kochani, ktoś się pokusi o identyfikację?
Miała być zupełnie inną odmianą, a ja piwoniowy laik :oops:

Ostatnio zmieniany: 2021/05/28 19:10 przez kryzysowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2021/06/21 16:59 #241802

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5817
Moze ktoś wie co to ???

Miała być Black Beauty ...................... i jakos tak słabo ten black ................. o beauty się wiadomo nie dyskutuje :zielony :zielony jednak wydaje mi się ,że to nie ta odmiana













Pędy kwiatowe ciemne , pędy uginają się pod ciężarem kwiatów ,
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Ostatnio zmieniany: 2021/06/21 17:02 przez mirdem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2021/06/21 19:57 #241815

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13577
Ale też "pikna"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2021/06/22 00:24 #241862

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1580
  • Otrzymane podziękowania: 4729
kryzysowa napisał:
Kochani, ktoś się pokusi o identyfikację?
Miała być zupełnie inną odmianą, a ja piwoniowy laik :oops:


Kasiu, przyjrzyj się tej odmianie, i porównaj ze swoją piwonią.
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2021/06/22 12:53 #241888

  • Puszek
  • Puszek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 1930
  • Otrzymane podziękowania: 3830
Ja dopiero teraz zajrzałam do tego wątku po raz pierwszy i przeglądając pytania (od końca) w pierwszej chwili zdziwiłam się skąd tu moje zdjęcie wink-3
Rok temu zielonajagoda pytała się o swoją żółtą piwonię 203759 (to pierwsze zdjęcie z widoczną moją łapą :lol: )
Dostała potwierdzenie, że to na 90% Yellow Crown a ja też potwierdzam tylko na 100% clap . Piwonia ta ma bardzo charakterystyczne liście i kwiaty tak wiec trudno się pomylić...
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2022/02/07 14:52 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2021/06/24 13:54 #242173

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1522
  • Otrzymane podziękowania: 3852
To miała być Elsa Saas ale raczej nią nie jest:




kwitnie bardzo obficie, późno (zdjęcia z weekendu), a kwiaty mają bardzo sztywne łodygi, w ogóle się nie pokładają.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2021/06/24 18:44 #242205

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1580
  • Otrzymane podziękowania: 4729
Janko, porównaj ją sobie z Shirley Temple.
U mnie S. T. jest jedną z późniejszych piwonii, ma podobne pąki (z taką ciemną obwódką).
Kwiaty są zmienne, jednego roku ma malinowe maźnięcia, innego wcale.
I faktycznie, pędy ma sztywne, nie pokłada się pod ciężarem kwiatów.
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): janka.p

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2022/02/18 14:51 #259930

  • babciakrysia
  • babciakrysia Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 164
  • Otrzymane podziękowania: 597
Ta piwonia, rośnie u nas już od bardzo dawna i zachowuje się różnie,
bywa mniej lub bardziej różowa, a pewnego roku ze względu na kolor, można byłoby zaliczyć ją do białych.
Najbardziej jest podobna do Cathariny Fontijn szczególnie za ten silny, specyficzny zapach!
Zakwita trochę później co widać na załączonej fotce.
Czy to ona?







Krystyna
Ostatnio zmieniany: 2022/02/18 14:52 przez babciakrysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): DorotaZ

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2022/05/30 22:27 #268251

  • Gosia Ł
  • Gosia Ł Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 2
Witam Wszystkich
Mam prośbę o zidentyfikowanie mojej piwonii. Pytam bo zaintrygowało mnie to, że jest inna niż pozostałe, które posiadam. Korzenie ma bulwiaste (trochę jak dalia), wyrasta z ziemi wcześniej od innych. Wychodzące pędy wyglądają identycznie jak te na Waszych zdjęciach, są jakby trochę włochate. Spodziewałam się że będzie to piwonia Młokosiewicza ale kwiat zaskoczył mnie tym, że jest pełny, ma zielone torebki nasienne od początku kwitnienia i nie wygląda jak Wasze…
Proszę pomóżcie :)



Ostatnio zmieniany: 2022/05/30 23:35 przez Puszek. Powód: wstawienie zdjęcia z załącznika i przeniesienie postu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2022/06/13 07:48 #269855

  • Jola1
  • Jola1 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 484
Gosia Ł ta Twoja piwonia to majówka -Rubra plena. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2022/12/11 21:09 #282645

  • Puszek
  • Puszek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 1930
  • Otrzymane podziękowania: 3830
Przeglądając poszczególne odmiany "trafiłam" na Coral Sunset, Coral Charm i Coral Supreme. Mam dwie pierwsze te odmiany i do tej pory ciężko mi je rozróżnić. Jest jeszcze trzecia i to wszystko siostry mające bardzo wiele wspólnego. Pokusiłam się i zrobiłam w miarę szczegółowe porównanie. Pogrzebałam w różnych różnistych opisach w kilkunastu a może i więcej portalach i sklepach ogrodniczych (m.in. w tych znaczniejszych tj. American Peony Society, paeon.de, peonysenvy). I to porównanie zamieściłam poniżej w tabelce.

parametr/nazwa Coral Charm Coral Sunset Coral Supreme
Hodowca:Wissing (USA 1964)Wissing / Klehm (USA 1965)Wissing / Klehm (USA 1964)
Kwiatyw kształcie misy o przenikliwym koralowym kolorze, który ma łagodny przyjemny poblask. Kwiaty połpółpełne, rozjaśniające się prawie do jasno różowego w miarę rozwoju. Płatki zewnętrzne i w drugim rzędzie są duże i nie mają niepożądanych nacięć płatków. Płatki stają się węższe i stopniowo wyprostowane w kierunku środka kwiatu otaczają środek wypełniony licznymi żółtymi pręcikami oraz zielonymi, grubymi słupkami o koralowych znamionachw pąku intensywnie różowe, po rozwinięciu półpełne, koralowe, niejednolicie wybarwione. Płatki korony szerokie, na zewnątrz łososiowe, od wewnątrz kremowo-różowe, jaśniejsze u nasady, otaczają środek wypełniony licznymi żółtymi prątniczkami oraz zielonymi, grubymi słupkami o koralowych znamionach. Kolor w początkowej fazie kwitnienia najciemniejszy koralowy ze wszystkich Coralów a w miarę rozwoju kwiatów rozjaśnia się do bladego kremudo. 12 cm o luźnym pokroju, podwójne, koralowo - łososiowe, w trakcie rozwijania delikatnie jaśnieją. (Bardziej łososiowe i trochę pełniejsze niż Coral Charm)
Wysokośćok. 90 cm90 cm czasem więcejok. 90 cm
Liściezłożone, ciemnozielonezłożone, ciemnozielone, listki w zarysie wąskoeliptyczne lub lancetowatebrak danych
Pęd z ilością pąków bocznychsztywny, duża ilość pąków bocznychdość sztywny, jeden pąk kwiatowydość sztywny, jeden pąk kwiatowy
Zapachmało przyjemnymało przyjemny, najbardziej "pachnąca" z Coralówmało przyjemny
Termin kwitnieniabardzo wczesny wg forumowiczów początek czerwcabardzo wczesny wg forumowiczów pierwsza połowa czerwcabardzo wczesny (troszkę tj. 2 dni wcześniejszy od Coral Charm)
RodzicePeony peregrina Otto FroebelPeony lactiflora Minnie Shaylor x Peony peregrina Otto FroebelPeony lactiflora Minnie Shaylor x Peony peregrina Otto Froebel

Pokusiłam się o takie porównanie bo w tych trzech wątkach zdjęcia są pomylone. Podstawową różnicą tych odmian jest występowanie lub nie pąków bocznych i nieznacznie różniące się kolory.
Na teraz nie podejmuję się "uporządkować" tych wątków ale mam prośbę do wszystkich forumowiczów mających te odmiany aby w nowym sezonie może porównali swoje kwiaty z tymi wyżej opisami.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2022/12/13 18:51 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, nowababka, babciakrysia, ewacz

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii 2022/12/12 08:36 #282666

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11488
Dziękuję Kasiu za Twoją pracę :buziak
Rozumiem, że moja Coral Sunset to jest Charm bo z całą pewnością ma pąki boczne. Tylko wysokość się nie zgadza think: U mnie bywa wyższa, ale to też zależy od ilości opadów wiosną.
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Puszek
Moderatorzy: Puszek
Czas generowania strony: 0.191 s.