Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2019/08/20 20:30 #174112

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Trytoma groniasta
Kniphofia uvaria


Trytoma pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Z gatunku uzyskano wiele kultiwarów, które z powodzeniem są uprawiane w naszych ogrodach.
Z kępy ciemnozielonych, twardych liści wyrasta gruby, prosty pęd kwiatowy z groniastym kwiatostanem. Liście z początku sztywne i wyprostowane, w miarę wzrostu rośliny rozkładają się na boki. Łodyga kwiatowa osiąga około 1 metra.
Kwiaty w gronie otwierają się od dołu do góry, kwiaty dzwonkowate, żółte, pomarańczowe, pomarańczowo-żółte, zielonkawo-żółte pojawiają się od czerwca do października.

Stanowisko dla trytomy jest dość wymagające. Roślina potrzebuje ciepła, słońca i osłonięcia od wiatrów. Ziemia powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna
Ponieważ tyrtomy a wrażliwe na mróz musimy je późną jesienią zabezpieczyć zawiązując liście w chochoła, a cała roślinę zawinąć matą. Dodatkowo obsypać podstawę liśćmi lub torfem.
Korzenie trytomy są bardzo wrażliwe na zimną wilgoć, dlatego ważne aby miejsce gdzie rosną trytomy było dobrze zdrenowane.


Trytomy najlepiej rozmnażać przez podział rozrośniętych roślin lub przez oddzielenie bocznych przyrostów.
Ostatnio zmieniany: 2023/07/13 19:48 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, nowababka, Maggie

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2019/11/29 14:46 #183460

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
Trytoma u mnie jest już drugi rok . Kupiona na targach w Poznaniu wiosną 2018 roku
w przemiłym towarzystwie Olusi Poli i Very :buziak . Mogłam wybrać sadzonki jak widać, są duże i zdrowe
ale w 2018 roku nie zakwitła a tworzyła tylko liście .




a już za rok wyglądała tak.

w maju 13.05.2019



16.06.2019 pięknie zakwitła i chociaż teraz jest więcej liści, to jestem ciekawa, jak przetrwa zimę.

Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 16:41 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, VERA, agnesik12, wojtek


--=reklama=--

 

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/07/08 08:20 #207374

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Bardzo lubię trytomy ... jednak nowe odmiany często bywają zawodne w zimowaniu.

Ale są i takie jak trytoma Redhot Popsicle która dobrze się sprawdza i mam ją już w wielu miejscach w ogrodzie.







Ostatnio zmieniany: 2022/02/07 08:17 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, agnesik12

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/07/10 12:46 #207570

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Trytomy w ogrodzie Very




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, agnesik12

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/10/12 16:30 #215315

  • agnesik12
  • agnesik12 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 296
Na początku września zakwitła u mnie trytoma limelight. Niesamowity wygląd.


Pozdrawiam,
Agnieszka
Ostatnio zmieniany: 2022/10/16 21:32 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Franusiowa, wojtek

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/10/13 21:22 #215406

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Marzą mi się takie łany trytomy w moim ogrodzie, ale niestety te na fotkach to podpatrzone gdzieś w Austrii.







Ostatnio zmieniany: 2020/10/13 21:23 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, VERA, nelu-pelu, elakuznicom

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/02/07 08:26 #259341

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Przez ostatnie lata przetestowałem trochę nowych odmian trytom i muszę stwierdzić, że zdecydowanie najlepiej w moim ogrodzie zachowuje się Redhot Popsicle.
Zimuje bez problemu i fajnie się mnoży (mam już 7 dorodnych kęp).

Ostatnio zmieniany: 2022/02/07 08:28 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): maria16, ewakatarzyna

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/02/11 08:23 #259571

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Trytoma groniasta Alcazar

fot. 04.09.2021, Wojsławice


Mam już kilka niski odmian w ogrodzie ... ale na widok takich wysokich pędów kwiatostanowych stwierdziłem, że musze się rozejrzeć za Alcazarem.

Ostatnio zmieniany: 2022/02/11 08:27 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, maria16, basik, ewakatarzyna

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/07/20 21:24 #273243

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Trytoma Poco Orange to niska odmiana która rośnie u mnie już trzeci rok ... ale zachwyciła mnie dopiero teraz, kiedy znalazłem jej dobre miejsce na nowej rabacie.

fot. lipiec 2022








Ostatnio zmieniany: 2022/07/20 21:30 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Efkaraj, Franusiowa, elakuznicom, basik, DorotaZ, ewakatarzyna, Willow

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/07/20 22:31 #273248

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
Wojtek co znaczy ''znalazłem jej dobre miejsca" jestem bardzo ciekawa, bo mojaTrytoma jakoś już drugi rok ma dwa trzy kwiaty a masę liści.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, wojtek

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/07/20 23:09 #273253

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Majka nie wiem czy takie znajdziesz u siebie :lol:

Rośnie na skraju rabaty przy południowej ścianie budynku, czyli ma cały dzień słońce i ciepełko. U nas ostatnio prawie nie pada, co widać po trawniku na zdjęciu poniżej, a i ciepełko niczego sobie ... dzisiaj tylko 37 °C :slonko

Ale bez wody to wyschłaby tak jak ta trawa ... a jeżeli nawet nie, to kwitła by słabo. W "nogach" ma więc rurki z wodą.



Redhot Popsicle.

fot. 07.07.2022
Ostatnio zmieniany: 2022/07/20 23:12 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa, elakuznicom, basik, DorotaZ, ewakatarzyna

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/08/13 21:50 #274706

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16352
  • Otrzymane podziękowania: 54894
W Wojsławicach zachwyciła mnie odmiana Alcazar.

Widoczna z daleka :mniam



Osiągnęła ok. 120 cm wysokości :woohoo:





Egzemplarz wzbudzał ogólny podziw. Wszyscy, których widziałam robili sobie przy nim zdjęcie.



pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek, ewakatarzyna, Willow

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/10/16 21:37 #278817

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Takie cudo zachwyciło mnie w Wojsławicach. Niestety nie podpisana ... ale jak tak poszperałem w sieci to z takimi poskręcanymi liśćmi powinna być odmiana Limelight .
Od dzisiaj to mój nowy obiekt pożądania rotfl

fot. 16.10.2022






Ostatnio zmieniany: 2022/10/16 21:37 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik, DorotaZ, ewakatarzyna, Willow

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/12/15 22:20 #283060

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16352
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Wojtku urocza ta 'Limelight' :mniam Gdybyś kiedyś na nią natrafił, to pamiętaj o koleżance Basi :)

Wiosną posadziłam odmianę 'Wit'. Ładnie się rozrosła i nawet zakwitła jesienią, ale niestety to nie jest ta odmiana :(

fot. 29.10.2022


pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2022/12/15 22:24 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, wojtek, ewakatarzyna

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/12/16 00:20 #283072

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Basiu, ja kupiłam w tym roku Limelight w którejś ze szkółek wysyłkowych, ale za Chiny nie pamiętam, w której. think: Dostałam ładne rośliny, które kwitły kilkoma kwiatami


fot.26.10.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek, ewakatarzyna

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2023/01/25 14:21 #285501

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Trytoma Mango Popsicle ... od czterech lat u mnie w ogrodzie.

fot. 01.08.2022


Ostatnio zmieniany: 2023/01/25 14:22 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, ewakatarzyna, Willow

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2023/07/13 19:34 #299238

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16352
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Fajnie przyrasta i kwitnie trytoma o żółtych kwiatach rosnąca na w pełni słonecznym stanowisku. Gleba gliniasta, ale uzdatniana kompostem. Nie wiem co to za odmiana. Może ktoś rozpozna?

fot. 11.07.2023


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, wojtek, ewakatarzyna

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2023/09/16 22:06 #303335

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
Moja najstarsza trytoma (nie pamiętam nazwy), posadzona 3 lata temu wytworzyła potężną kępę, którą tej wiosny w maju podzieliłam na pół i rozsadziłam w dwa miejsca na słonecznej rabacie - patelni - bo słońce od rana do wieczora, gleba lessowa niczym nie wzbogacana. Wcześniej rosła też na słonecznym miejscu ale miała mniej miejsca, więc wymagała przenosin. Tam ładnie kwitła ale na obecnej rabacie po prostu dostała takiego kopa, że kwitnienie jest właściwie ciągłe, choć widać dwie wyraźne fale kulminacyjne. Pierwsza to szał w lipcu - 34 kłosy kwiatostanowe na jednej i 36 na drugiej. Aktualnie przekwitły już stopniowo te z pierwszej fali i kępy zaczęły wytwarzać kolejne - na jednej naliczyłam już 18 na drugiej 21 kwiatostanów. To jest zachwycająca odmiana, uwielbiam ją i każdego dnia podziwiam :fotka Zimuje bez problemu, bez okrywania i związywania.





Mam też odmianę mocno żółto-pomarańczową i limonkową ale to zeszłoroczne nabytki i kępy są mniejsze a co za tym idzie i kwiatostanów jest mniej. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie nabiorą mocy i wystrzelą. Dokarmiam je wszystkie skórkami od banana, od kiedy dowiedziałam się jak działają na kwitnienie (potas). Przetestowałam to na magnolii, bo znalazłam tę wskazówkę na jakimś forum i pod wszystkie krzewy, drzewka, pnącza i byliny kwitnące ładuję te skórki ile się da.Tak dokarmiane oczary już wytworzyły pączki na przyszły sezon.

pozdrawiam Ewa
pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2023/09/23 11:28 #303772

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16352
  • Otrzymane podziękowania: 54894
Trytoma kończy powtórne w tym sezonie kwitnienie. Z dalsza kwiatostany wyglądają, jak palące się świece.

fot. 22.09.2023


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Willow

Trytoma (Kniphofia) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2023/09/23 19:49 #303794

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 203
  • Otrzymane podziękowania: 651
A moja właśnie wchodzi w drugie kwitnienie

pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.208 s.