Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/08/24 14:07 #174475

  • Izabella1004
  • Izabella1004 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 202
Polygonatum lasianthum 'Zansetsu'





Polygonatum lasianthum Kuroki Shima Fu




Polygonatum lasianthum 'Crow leaf'




Polygonatum lasianthum 'Kon Chiri Shima'


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, VERA, Franusiowa, Danusia, wojtek

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/08/24 17:25 #174495

  • Izabella1004
  • Izabella1004 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 202
c.d.

Polygonatum falcatum Silver Stripe




Polygonatum falcatum 'Goshikidai'




Polygonatum amabile




Polygonatum odoratum 'Rai-Jin'




Polygonatum lasianthum 'Ama No Gawa'


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, VERA, Danusia, wojtek


--=reklama=--

 

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/10/11 20:17 #179335

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Polygonatum odoratum 'Ussurland Roundleaf' zmienia kolory na jesienne, bardziej żółte.Teraz lepiej widać okrągłąwe liście.


fot.11.09.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/10/11 20:17 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, VERA, basik, Danusia, Maggie

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/12/03 11:32 #183632

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6355
  • Otrzymane podziękowania: 24964
W swoich bogatych archiwach B) :kawa , zalazłem jeszcze wiosenną fotkę Polygonatum x hybridum 'Golden Gift'

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, MarzenaSantaFe, piku, VERA, Elżbieta, basik, Danusia, wojtek, Maggie

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/01/30 11:05 #187976

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16449
  • Otrzymane podziękowania: 55528
.....a ja znalazłam Polygonatum odoratum 'Shiro Shima Fu' B)
Ładnie przyrasta na przepuszczalnym, stale wilgotnym stanowisku, w świetlistym cieniu, pod starą jabłonią.

fot.maj 2019




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, VERA, wojtek

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/02/20 22:49 #190442

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
sonaj napisał:

Tomek Mr napisał:
Niestety moje kokoryczki w drugiej połowie sezonu zwykle coś podjada think:

W moich owrzódka konwaliowa (Phymatocera aterrima) też potrafi zrobić niemałe spustoszenie. Jej larwy (pokazywane przez Ciebie w tym wątku) rozpoczęły już żerowanie. Dopóki są małe znaleźć je można na spodniej stronie niżej położonych, noszących ślady uszkodzenia (w postaci żerów wzdłuż nerwów) liści. Warto od czasu do czasu przyjrzeć się dokładniej swoim kokoryczkom i interweniować w razie zauważenia ubytków w blaszce liściowej.

Jak interweniować? Są jakieśsprawdzone sposoby? Środki?

Kokoryczki już niedługo pokażą noski, ale tymczasem Polygonatum stewartianum w okresie kwitnienia. Przypadło ono na koniec maja, kiedy większość towarzyszących roślin dopiero się rozkręcała


fot.26.05.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/02/20 22:52 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, VERA

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/03/01 22:35 #191687

  • sonaj
  • sonaj Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 123
  • Otrzymane podziękowania: 366
Poll napisał:
sonaj napisał:

Tomek Mr napisał:
Niestety moje kokoryczki w drugiej połowie sezonu zwykle coś podjada think:

W moich owrzódka konwaliowa (Phymatocera aterrima) też potrafi zrobić niemałe spustoszenie. Jej larwy (pokazywane przez Ciebie w tym wątku) rozpoczęły już żerowanie. Dopóki są małe znaleźć je można na spodniej stronie niżej położonych, noszących ślady uszkodzenia (w postaci żerów wzdłuż nerwów) liści. Warto od czasu do czasu przyjrzeć się dokładniej swoim kokoryczkom i interweniować w razie zauważenia ubytków w blaszce liściowej.

Jak interweniować? Są jakieśsprawdzone sposoby? Środki?

Gąsienice owrzódki zbieram ręcznie, po zauważeniu pierwszych objawów ich żerowania, natomiast od połowy maja staram się co jakiś czas kontrolować spodnią stronę liści. Czasem w ten sposób udaje mi się zlikwidować całe grupy jaj złożone przez owada.
Dr Hanna Legutowska w Preparatach roślinnych radzi na wszelkie liściożerne gąsienice stosować napary/wywary/wyciągi z takich roślin jak krwawnik pospolity, rumianek pospolity, wrotycz pospolity i pomidor. Osobiście testowałem kiedyś tylko wyciąg z wrotycza, który pomógł mi rozprawić się z mrówkami w kompoście, więc może sprawdziłby się i w tym przypadku? Trudnością może się tu jednak okazać samo wykonanie oprysku... Tym, którzy używają chemii pomóc mogą środki ochrony roślin działające w oparciu o cypermetrynę lub inny pyretroid, których aktualny rejestr można znaleźć tutaj: www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin---zastosowanie
Najbardziej stałą cechą natury jest jej zmienność
Agnieszka Lisiak

Desire

poZdRAwIAm
Ostatnio zmieniany: 2020/03/01 22:38 przez sonaj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/04/14 22:56 #197053

  • sonaj
  • sonaj Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 123
  • Otrzymane podziękowania: 366
Pojawiają się już kokoryczki. Jedne z ładniejszych pędów na wczesnym etapie rozwoju ma u mnie Polygonatum odoratum 'Koryu'. Odmiana ta potrafi też bardzo ładnie przebarwiać się jesienią.


Zdjęcia z 07.04.2020 i 26.09.2019

Po kilku latach uprawy mogę napisać, że jest stosunkowo żywotna, tolerancyjna w stosunku do stanowiska i dobrze radzi sobie (po zaaklimatyzowaniu) w czasie suszy. Zimuje bezproblemowo. Nigdy też nie zauważyłem by była atakowana przez gąsienice owrzódki konwaliowej (prawdopodobnie ze względu na nieco twardsze liście). Bez wątpienia to jeden z ciekawszych i łatwych w uprawie kultywarów.
Najbardziej stałą cechą natury jest jej zmienność
Agnieszka Lisiak

Desire

poZdRAwIAm
Ostatnio zmieniany: 2020/04/14 23:06 przez sonaj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, VERA, basik, wojtek

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/04/17 22:38 #197333

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
U mnie też ostro ruszyły...jak zawsze najpierwsza kokoryczka wielokwiatowa, która jest obecnie najbardziej zaawansowana w rozwoju



Kokoryczka wielokwiatowa 'Variegatum' jest na etapie rozwijania kłów



Polygonatum 'Echigo-Nishiki' dopiero wystawiła z ziemi różowawe dzioby, choć rośnie na pełnym słońcu


fot.16.04.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, VERA, sonaj

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/04/19 22:49 #197601

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Polygonatum 'Golden Gift' ładnie przyrosło. hu_rra



Polygonatum odoratum 'Shiro Shima Fu' - odmiana o liściach mottled. W moim ogrodzie od ubiegłego roku, ale widzę, ze nie przyrasta w ekspresowym tempie.



fot.19.04.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/04/19 23:18 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, VERA, wojtek

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/04/25 00:20 #198158

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Polygonatum odoratum 'Kayaba Nishiki' na ciepłym, półcienistym stanowisku. Od ubiegłego roku nie przyrosło ani na jeden kieł. :nie_wiem


fot.24.04.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/04/25 00:21 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Elżbieta, jugo

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/04/29 22:40 #198894

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1040
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Mi w tamtym roku Polygonatum x hybridum „Grace Barker” nowy odrost wyszedł jakiś zmutowany , w tym roku powtórzył cechy clap
Zdjęcje z ubiegłego roku



tegoroczne



Mamusia

Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, basik, wojtek

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/04/29 22:47 #198897

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Fabiolciu, cudne! Jakby co, zamawiam sadzonkę na wymianę za np 'Golden Gift'. gwizdac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/04/29 23:14 #198903

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1040
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Polu nie ma sprawy flower
Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/04/30 22:09 #199002

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25094
A u mnie tak zwyczajnie :lol:



i kokoryczka wonna 'Variegatum'

pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Fabiola, basik, Maggie

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/05/06 00:34 #199793

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Wiesiaczku, te 'zwyczajne' nie kapryszą i super rosną. W ogrodach niekolekcjonerskich a mających charakter parkowy, są niezastąpione. też mam ich sporo.


Polygonatum 'Mikinori Ogisu'

W zasadzie, nazwa jest nieco myląca, gdyż ta kokoryczka pochodzi z kolekcji Mikinori Ogisu - japońskiego botanika, łowcy i kolekcjonera roślin o którym mówi się 'Indiana Jones botaniki', ale przez niego samego jest nazwana/skatalogowana jako 'OG94047'.
Jest to jedna z mniejszych kokoryczek, bo osiąga zazwyczaj około 20 cm wysokości. Liście jej są ciemnozielone, błyszczące i osadzone na podbitych czerwienią łodyżkach.
W moim ogrodzie rośnie na stanowisku dość słonecznym, mocno wilgotnym.




fot.05.05.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/05/06 00:34 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, basik, wojtek, Maggie

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/05/07 20:49 #200002

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16449
  • Otrzymane podziękowania: 55528
Polygonatum odoratum 'Byakko' od zeszłego roku u mnie. Nie przyrósł, ale nabrał na wadze :) Wiosną nie widać przebarwień na liściach, a to z pewnością jest ta odmiana, bo inne w pobliżu nie rosną.

fot.07.05.2020


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, wojtek, Maggie

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/05/07 21:59 #200022

  • Maggie
  • Maggie Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 377
  • Otrzymane podziękowania: 677
Kokoryczka od Edyty :lol: Pamiątka z jesiennego zlotu w Rogowie:

Pozdrawiam
Czereśniowa 17
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, basik, wojtek

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/05/12 07:22 #200530

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7812
  • Otrzymane podziękowania: 40270
Polygonatum odoratum 'Byakko' nabyłem dwa lata temu, dmuchałem na nią i chuchałem bo sadzonka była maleńka ...
Jakie było moje rozczarowanie, kiedy w zeszłym sezonie nie wyszła. Chciałem kupić kolejną gdyż była do tego dobra okazja.
Jednak sprzedawca w Wojsławicach powiedział bym aż tak się nie spieszył, bo one lubią "polegiwać" i mogą się obudzić w kolejnym sezonie.

Tej wiosny więc z nadzieją obserwowałem miejsce, w którym ją posadziłem, jednak nic na powierzchni się nie pojawiało. Wszystkie kokoryczki były już na wierzchu,
a ona ciągle nic. Zacząłem ponownie tracić nadzieję gdy w końcu ujawnił się "tłuściutki" kiełek.



Najpierw byłem podekscytowany, że nareszcie wyszła ale później zacząłem się martwić bo zielony kiełek rósł i ciągle pozostawał zielony ...
Wyglądało na to, że po rocznym leniuchowaniu moja kokoryczka postanowiła wrócić do formy podstawowej. Ale codziennie do niej zaglądałem ...

No i ponownie mnie zaskoczyła bo gdy roślina osiągnęła kilkanaście centymetrów, nieśmiało zaczęły się pojawiać delikatne, jasne przebarwienia na liściach.





Proces postępował z dnia na dzień i dziś wygląda już tak jak powinna, z wyraźnym białym (no jeszcze żółtym) rysunkiem hu_rra

Ostatnio zmieniany: 2020/05/12 07:25 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, Maggie

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2020/05/12 08:03 #200536

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6355
  • Otrzymane podziękowania: 24964
Z tego co słyszałem od kilku osób w tym pana Radziula, 'Byakko' jest kapryśna. Jednego roku potrafią ładnie się wybarwić, by w następnych całkiem zzielenieć :nie_wiem U mnie podobnie jak u Wojtka nie wyszła w ubiegłym roku...więc dostałem następną sadzonkę ;). W tym roku, ta pierwsza się pokazała więc mam dwie :lol: Zdjęć na razie nie dodaję bo dopiero się rozwija.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.195 s.