Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2022/05/09 12:36 #265467

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
Moje przylaszczki w sezonie 2022
Najszybciej wystartowała biała przylaszczka przytargana w zeszłym roku ze szwajcarskiego parkingu i posadzona w Nowym :oops: przywiozłam białą , białą podbarwiona na różowe i jasno fioletową. te dwie ostatnie posadzone w bardziej cienistym miejscu..
22.03.2022


12.04

06.05


Biała z podbarwionymi na różowo pąkami..
07.04 dopiero rozwija kwiaty


29.04


I jasno fioletowa
07.04.2022


I przylaszczki z Górkowego
Pink Forest
26.03

27.03

24.04


Red Forest
24.04.2022

08.05


Przylaszczka pospolita
26.03







I taka śliczniutka siewka przy przylaszczce White Forest
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, piku, halszka, takasobie, nowababka, zanetatacz, elakuznicom, basik, wojtek ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2022/12/25 12:35 #283573

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24935
Właściwie to nie wiem czy to ostatni kwiat tego sezonu,,,czy pierwszy nowego ? think: Pokazał się pąk przylaszczki transylwańskiej różowej ;)
Zdjęcie słabe, ale na dworze ciemnica :nie_wiem

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, halszka, Efkaraj, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2022/12/25 13:22 #283577

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2748
  • Otrzymane podziękowania: 9061
Moje dostały piękne liście jesienią i nie wiedziałam, czy to początek końca, czy koniec początku. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, elakuznicom, dultom

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2022/12/29 20:37 #283720

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55435
U mnie przylaszczki również jakieś wyrywne. Hepatica x media Millstream Merlin pokazała pąk kwiatowy.

fot. 29.12.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, piku, halszka, Efkaraj, takasobie, elakuznicom, dultom, DorotaZ, Katarzyna2021 ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/01/01 12:20 #283867

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24935
Moja przylaszczka siedmiogrodzka w dniu dzisiejszym. prawda, że ładnie przywitała nowy rok ? ;)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, MarzenaSantaFe, piku, halszka, Efkaraj, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, Shalina, dultom ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/01/04 18:45 #284091

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68087
Tomasz, coś Ty jej zrobił???
basik napisał:
U mnie przylaszczki również jakieś wyrywne. Hepatica x media Millstream Merlin ...

U mnie, ta przylaszczka dopiero wystawiła owłosione pąki tuż nad powierzchnię gruntu.


fot.30.12.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, halszka, Efkaraj, elakuznicom, Danusia, Shalina, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/02/20 20:24 #287285

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68087
Przylaszczki pospolite na słonecznych stanowiskach mają już wybarwione pąki


fot.20.02.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, halszka, Efkaraj, nowababka, jugo, nelu-pelu, elakuznicom, basik ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/02/22 04:06 #287375

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5737
  • Otrzymane podziękowania: 15220
Moje, co bardziej wyrywne, przylaszczki swoje fioletowe łebki zaczęły pokazywać już w grudniu i styczniu, co nie skończyło się dla nich najlepiej gwizdac

Obecnie łebków coraz więcej a że dziś wyszło na moment słonko to - tadam! - rozwinął się i pierwszy, przylaszczkowy kwiat :kocham

Zdjęcie z 21.02.2023




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/22 14:46 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, halszka, nowababka, jugo, elakuznicom, basik, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/02/25 16:39 #287591

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55435
U mnie również niektóre przylaszczki pokazują już pierwsze kwiatki.

fot. 25.02.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, halszka, Efkaraj, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia, GosiaM, Shalina ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/02/27 03:19 #287768

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5737
  • Otrzymane podziękowania: 15220
Mała, dzielna roślinka w wielkim świecie :silly:

Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, halszka, nowababka, jugo, zanetatacz, nelu-pelu, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/02 22:41 #288016

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68087
Pierwsze koty za płoty... Przylaszczki na słonecznych miejscach rozwijają pierwsze pąki.


fot.02.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, halszka, nowababka, jugo, zanetatacz, basik, Danusia, Shalina, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Efkowe posty 2023/03/04 17:44 #288122

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31835
Nigdy nie miałam przylaszczek, ponieważ oczytałam się, że ziemia musi być zasadowa, absolutnie nie glina... więc dałam sobie spokój.
Tymczasem w ubiegłym roku, Wiesia podarowała mi kilka ładnych przylaszczkowych kępek.
"posadź pod tą hortensją, wiosną zanim hortensja wypuści liście, będziesz miała kwitnące przylaszczki" - tak powiedziała Wiesia... Hmmmm.... hortensja 'Blue Bird", żeby była blue, sypię pod nią sporo drobnej kory sosnowej... Cóż, jeśli Wiesia mówi, znaczy Wiesia wie. Przecież ma je w swoim ogrodzie ;)
No to jedną kępkę posadziłam pod hortensją przed domem. Reszta poszła pod las.

Tadaaaaaam



Czy te listki ubiegłoroczne mam wyciąć?

Wiesiu :buziak
Ostatnio zmieniany: 2023/03/04 18:33 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, halszka, nowababka, jugo, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, Shalina ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/05 17:16 #288183

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5737
  • Otrzymane podziękowania: 15220
Efciu... jeśli listki nadgryzione zębem czasu i brzydkie, to wycinam... jeśli ładne, zostawiam, zwłaszcza te przebarwione na fioletowo uwielbiam :kocham

Dałabym jakąś ilustrację, ale tymczasowo u mnie listków nie widać :silly:




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/05 17:19 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, halszka, Efkaraj, nowababka, elakuznicom, basik, Danusia, wojtek, Shalina, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/05 17:22 #288185

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31835
Dziękuję Moniu :buziak
U mnie taka sama sytuacja pogodowa. Wczoraj tylko tego suchego listka wyciągnęłam, co przygniata kwiatuszka. Reszta została, bo nie są brzydkie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/08 21:26 #288440

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55435
Ja wycinam liście nim rozwiną się kwiaty, nawet jak prezentują się ładnie. Chwila, moment, a buchnie kwitnienie, a potem to straszna dłubaczka jest przy usuwaniu, aby nie uszkodzić kwiatów.

fot. 08.03.2023
gatunek


i taka przymierza się do kwitnienia, od A.ni :przytulam

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, halszka, Efkaraj, nowababka, elakuznicom, Danusia, Shalina, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/10 22:00 #288598

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68087
Śmiało rusza Hepatica acutiloba, która teraz ma w pełni słoneczne stanowisko



Natomiast Hepatica nobilis różnie. Większość kępek ma dopiero pąki


fot. 10.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, Efkaraj, jugo, elakuznicom, basik, Danusia, Shalina, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/11 03:32 #288612

  • Shalina
  • Shalina Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 212
  • Otrzymane podziękowania: 1052
Wczoraj pięknie zakwitly przylaszczki :)
Żd.10.03.2023

Pozdrawiam Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, halszka, Efkaraj, nowababka, jugo, nelu-pelu, elakuznicom, basik ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/11 15:23 #288648

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55435
Halinko pięknie :kocham

Na takie efekty przyjdzie mi jeszcze poczekać, zwłaszcza, że od dziś wróciła zima.

fot. 10.03.2023


Pierwszy kwiatuszek przylaszczki siedmiogrodzkiej.

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, nowababka, nelu-pelu, Danusia, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Anika

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/13 16:28 #288825

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14858
U mnie też już coś zaczyna kwitnąć. :) :)
'Rubra Plena'



Pospolita




Biała też się rozkręca,ale dużo jeszcze w pąkach.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, Efkaraj, nowababka, nelu-pelu, Franusiowa, Danusia, Shalina, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Przylaszczka (Hepatica) - gatunki, odmiany, warunki uprawy 2023/03/14 19:18 #288902

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31835
Były pączki, to teraz kwiateczki :)




Pod lasem też wszystkie trzy kępki kwitną, ale zdjęcia takie nieostre zrobiłam, że nawet ich wstawiać nie będę. Tylko jedno się jakoś wykadrowało ;)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, jugo, nelu-pelu, Franusiowa, DorotaZ, ewakatarzyna, Anika
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.195 s.