Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2016/11/29 01:44 #37337

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
.
Anglicy, to jednak szczęściarze .... Dlaczego??? Kto bywał na Wyspach Brytyjskich, ten doskonale wie, co tydzień można wziąć udział w wystawach i targach roślinnych różnego kalibru. Organizowane są one przez RHS ( jak Flower Show w Wisly), regionalne towarzystwa miłośników roślin (Flower Show w Harrogate, Shewsbury), ale przede wszystkim przez Plant Hunters' Fairs , dobrze zorganizowaną grupę pasjonatów ogrodnictwa, która zaprasza najlepsze szkółki ogrodnicze, oraz firmy i rzemieślników produkujących artykuły ogrodowe do prezentacji i sprzedaży w przeróżnych miejscach rozsianych na terenie centralnej Anglii .Plant Fairs odbywają się głownie w prywatnych ogrodach pokazowych, które udostępniając teren, ściągają tłumy wielbicieli ogrodów.



Co na temat kiermaszy pisze PHF? Oto credo zawarte na stronie internetowej:

1/ Świetne lokalizacje imprez- targi są organizowane w najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych ogrodach . Są wspaniałymi dniami pełnymi inspirujących pomysłów ...

2/ Świetna jakość za niską cenę - ceny wejściówek są niskie (lub nawet za darmo), więc można wyskoczyć na godzinę i kupić ciekawe rośliny bez rujnowania się. Plant Hunters' Fairs nie zarabia na opłatach za wstęp. W przypadku gdy opłata jest pobierana wszystkie pieniądze przekazywane są na potrzeby ogrodu organizującego imprezę i pomagają utrzymać te piękne ogrody w przyszłości.

3/ Sprawdzeni wystawcy - wszyscy wystawcy są doświadczonymi ogrodnikami/rzemieslnikami i są w stanie udzielić dokładnych informacji o roślinach na podstawie rzeczywistego, nabytego latami doświadczenia. Na tych kiermaszach nie wystawia się 'marketowej' masówki a rośliny wyhodowane przez medalistów RHS i posiadaczy narodowych kolekcji kolekcji, projektantów i rzemieślników. Wystawiają i sprzedają ludzie, którzy kochają rośliny i są pasjonatami tego, co zielone.




Plant Hunters' Fairs wydają własne czasopismo, w którego kolejnych artykułach omawiane są przez fachowców różnego rodzaju rośliny a następnie, pod artykułem zamieszczana jest informacja gdzie i kiedy można autora tekstu spotkać, oraz kupic rośliny, których jest hodowcą.Ponieważ tegoroczny newsletter jeszcze nie został wydany, przykłady z ubieglorocznego

Artykul Jacqueline Jones na temat uprawy traw ozdobnych w donicach...





... i informacja, na których kiermaszach można spotkać autorkę i porozmawiać na temat uprawy i aranżacji traw



Artykuł dra Wilsona Walla na temat uprawy rodzimych storczyków w ogrodach





I info o tym, gdzie można spotkać się z autorem, zasięgnąć informacji na temat uprawy storczyków w ogrodzie i oczywiście je kupić




Zamieszczane są także artykuły o ogrodach - miejscach, gdzie odbywają się kiermasze.W wiosennym wydaniu '216, zamieszczono m.in artykuł na temat Plant Fair w Battefield 1403 . Oprócz informacji na temat tego ciekawego miejsca, zamieszczono też terminy kiermaszy, które miały się odbyć w tym miejscu. Na jednej z tych imprez - lipcowej - byłam i poniżej zdam relację. :)





Na stronie PHF, sukcesywnie dodawane sa terminy i miejsca, gdzie będą odbywać się imprezy w roku 2017. Kolorowych 'pinezek' przybywa - nic, tylko wybierać i ... zdobywać pieniądze na kolejne rośliny :tup




cdn :witaj
Ostatnio zmieniany: 2016/11/29 17:39 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, hanya, piku, VERA, zuzanna2418, zanetatacz, basik

PLANT HUNTERS' FAIRS - KIERMASZE ŁOWCÓW ROSLIN W WIELKIEJ BRYTANII 2016/11/29 17:11 #37396

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Felley Priory
05.10.2014 r


Imprezy Plant Hunters' Fairs nie były mi wcześniej znane... Coś tam się obiło o uszy, ale bez odzewu :P Pierwszy raz zawitałam na organizowany przez PHF kiermasz w październiku 2014r.

Nie usłyszałabym zapewne o niewielkim 2 akrowym ( ok. 80 arów) ogrodzie pokazowym Felley Priory, gdybym nie sprawdziła na stronie nursery Neila Timma, poznanego na Flower Show, gdzie ( poza siedzibą) zamierza sprzedawać swoje paprocie. Moim zdaniem, organizacja takich imprez, to kapitalny pomysł na promocję ogrodu, podreperowanie budżetu, ale i przybliżenie do miłośników ogrodów znanych i cenionych producentów roślin.

Felley Priory
, jak wspomniałam wyżej, to niezbyt olbrzymi pokazowy ogród, jakich wiele w Anglii. Położony jest w centrum UK, przy bocznej drodze, kilkanaście mil od sławnego miasta i lasu Nottingham. Ogród rozciąga się wokół XVIII wiecznego domu, zbudowanego na miejscu, gdzie znajdowało się nieduże opactwo z XII. Wstęp na kiermasz był płatny - tyle, ile wynosi bilet wstępu do ogrodu, czyli 6f. Jak napisałam wyżej, wszystkie te pieniądze zostały 'w ogrodzie', organizatorzy z PHF nie biorą z tego tytułu ani grosza.





Przyjechaliśmy na ten kiermasz dość wcześnie, bo obawiałam się, ze dojedziemy zbyt póxno i wszystko, co warte uwagi, zostanie mi zmiecione sprzed nosa.Później, niemal całe , wielkie pastwisko zastawione było różnej wielkości pojazdami a my już wtedy opuszczaliśmy to miejsce z siatkami pełnymi roślin ... Sam ogród nie powalił mnie wtedy na kolana, choć i w nim znalazłam kilka inspirujących zakątków. Następnego roku, gdy ponownie odwiedziłam Felley Priory, ogród spodobał mi się wiele bardziej. Oczywiście, jak w każdym niemal pokazowym, mającym na siebie zarabiać ogrodzie, znajduje się nieduża szkółka zajmujacą się rozmnażaniem i sprzedażą roślin i Tea Room, gdzie można się posilić i odpocząć po trudach zwiedzania.







Stoiska kiermaszowe ustawiono wzdłuż dróg, między innymi tuż koło zabudowań gospodarczych , oraz murów okalających część ogrodową posiadłości. Część stoisk rozłożono na trawnikach. Impreza była kameralna, skupiała bowiem nie więcej, niż 40 wystawców, ale za to były to nursery z najwyższej półki, które widziałam również na Flower Show. Wybór roślin był dość szeroki a i ceny nieco niższe, niż na Flower Show.












Stoisko Neila Timma i jego małżonki, których poznałam w Harrowate i do których , po wcześniejszej wymianie maili, leciałam, jak po sznurku, położone było niemal na samym końcu alei, ale bez trudu udało mi się je odnaleźć. Dobrze,że pojechał ze mną syn, bo choć nie przewidywałam zbyt dużych zakupów, to moje paprociane łakomstwo sięgnęło zenitu.Podczas rozmowy, jaka wywiązała się pomiędzy panią Timm a moim synem ( ja szukałam w torbie ptasiego mleczka' firmy Wedel, którym obdarowałam p. Timm), powiedziała ona " Nieeee, to, że twoja mama kupiła tak duzo roslin, wcale nie znaczy, że jest stuknięta". No cóż...moje dzieci i tak wiedzą swoje.









Co można było kupić na tej imprezie? Obfitość hortensji, fuksji, kwitnących dzielżanów, róz....Nieco odmian skalnic, żurawek ( wiele mniej, niż na targach ogrodniczych w Berlinie). Ciekawe trawy , paprocie , kwitnące astry różnej maści i duża ilość odmian jukk.
Rwały oczy piękne wyroby z metalu, szkła weneckiego i gliny, to jednak rzeczy nie na naszą kieszeń. Przy naszych zarobkach, kiedy przeliczamy funta na 5 złotych polskich, wychodzą z tych przeliczeń jakieś koszmarne kwoty.






Pola przy pakowaniu łupów



:witaj
Ostatnio zmieniany: 2016/11/29 17:20 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, VERA, Baba z psami, zanetatacz, basik, a.nia


--=reklama=--

 

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2016/11/29 18:33 #37409

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Felley Priory
04.10.2015 r


Jesienią następnego roku ponownie zawitałam na jesiennym kiermaszu organizowanym przez PHF. Tym razem byłam lepiej przygotowana - zabrałam ze sobą swój aparat i nie musiałam robić zdjęć aparatem wnuka. Pogoda dopisała - piekny, słoneczny październikowy dzień sprzyjał nie tylko zakupom , ale i zwiedzaniu ogrodu. Jak wyżej pisałam, tym razem ogród zrobił na mnie lepsze wrażenie, ale być może przyczyną był nastrój i pięknie świecące słońce? zakupy w takim otoczeniu, to przyjemność sama w sobie :heart





Poprzednim razem jechałam głownie po paprocie, tym razem wiedziałam, ze Neil Timm nie przygotował w tym sezonie niczego nowego. Obfitośc roślin kusiła, miałam jednak ograniczenia finansowe i założyłam zakup niewielu roślin. I tym razem stoiska rozstawiono wzdłuż murów i na równo wykoszonych trawnikach. Wydaje mi się, iż stoisk było nieco więcej?





Z ciekawością obejrzałam dziesiątki odmian i gatunków wilczomleczy, które wystawiła szkółka specjalizująca się w ich uprawie





Co można było kupić? Wszystko - od drobinek skalnych, przez byliny, krzewy, do drzewek.















Z bardzo ciekawą oferta wystąpiła znana szkółka Pottertons Nursery ( Lincolnshire Alpine & Dwarf bulb nursery), specjalizująca się w roślinach skalnych - od cebulek po małe krzewy


















cdn
Ostatnio zmieniany: 2016/11/29 18:34 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zuzanna2418, Baba z psami, zanetatacz, basik, a.nia

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2016/11/29 18:55 #37412

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Z innych ciekawych firm odnotowałam rzemieślnika z wyrobami glinianymi Staffordshire Clay. Piekne, ale na naszą kieszeń bardzo drogie rzeczy.



The Herb Nursery z roślinami zielnymi i pelargoniami







Jakie ceny trzeba było zapłacić za rośliny? oczywiście, poziom cen zróżnicowany, w zalezności od ich wielkości i dostępności.















Wiele roślin oznaczonych było, jako przyjazne dla owadów





Kilka różnych, ostatnich zdjeć z tej imprezy

















.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, zanetatacz

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2016/11/29 20:46 #37443

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Battlefield 1403
30.07.2016 r


Dla zapowiadanego w newsletterze kiermaszu , który odbył się pod koniec lipca, wybrano nie ogród a farmę, znajdująca się w miejscu sławnej bitwy w 1403r. To miejsce położone jest blisko historycznego miasta Shrewsbury i granicy walijskiej, więc dość daleko od mojego miejsca rezydowania, ale postanowiłam się tam wybrać, choćby ze względu na obecność Shady Palnts Nursery, w której kilka razy zdarzyło mi się robić zakupy przez internet.











Shady Palnts Nursery, to znana brytyjska szkółka, specjalizująca się w sprzedaży roślin cienia, także paproci. Z takimi też roślinami przyjechała na ten kiermasz. Wybór spory - hosty, paprocie, rodgersje.... ale żadnych rarytetów nie było :silly:









Było także inne stanowisko z hostami - do wyboru około 100 odmian i kilka paproci





Na innych stoiskach królowały letnie byliny, ale mozna było złapać namiary na szkółki z całej centralnej Anglii















Kupic mozna było także - ale w małej ilości i wyborze - gadżety ogrodowe hand made





cdn
Ostatnio zmieniany: 2016/11/29 21:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, Baba z psami, zanetatacz

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2016/11/29 21:04 #37445

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
W miarę upływu czas kupujących przybywało i na niezbyt dużym podwórzu farmy zaczęło się robić tłoczno. Wiele osób stwierdziło, że czas posilić się, więc sporym powodzeniem cieszyły się fermowy sklep, BBQ, oraz kawiareknka serwująca kawe, herbatę i spory wybór ciast











Oferowane rosliny były w róznych wielkościach i róznych cenach. Ja skusiłam się na trzy skabiozy i lilie nepalskie









A teraz czekamy na następny rok...Pierwsze kiermasze łowców roślin odbędą się już w marcu 2017r, czyli za 3,5 miesiąca!
. :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, Baba z psami, zanetatacz, basik

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2017/09/18 17:13 #84893

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Henbury Hall
17.09.2017


Szukając kiermaszy organizowanych przez Plant Hunters' , znalazłam na stronie internetowej zapowiedź imprezy niedaleko Manchesteru.



Henbury Hall posiadłość położona niemal 20 mil na południe od Manchesteru i ok. 1 mili od miejscowości Henbury, w brytyjskim hrabstwie Cheshire To stary majatek, bo zabudowania i dm istniały tu już w XVII wieku, natomiast obecny dom powstał w latach osiemdziesiątych XXw. Obecnie, ogrody otaczające Henbury Hall są rekonstruowane, ale i tak jest co podziwiać.



Kiermasz odbył się 17.09.2017r na podwórcu majątku. W starych stajniach przygotowano miejsca do odpoczynku i posilania się





Impreza była bardzo kameralna i skupiała tylko kilkunastu wystawców, w tym tak znane szkółki, jak Pottertons Nursery.























Ostatnio zmieniany: 2017/09/18 17:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, zanetatacz, a.nia

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2017/09/18 18:07 #84900

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Co można było kupić na tym kiermaszu??? na stoisku Pottertons Nursery dominowały rośliny cebulowe













Na stanowisku gospodarzy, Henbury Hall, można było zakupić konfitury, m.in śliwkowe, przygotowane według wiktoriańskiego przepisu



Inne stoiska oferowały głownie byliny letnie, w tym kukliki w sporej ilości odmian









Na innych stoiskach...






















Dodatkowym plusem tej imprezy była mozliwość zwiedzenia ogrodu, który na co dzień udostępniany jest tylko grupom po wcześniejszym umówieniu się.

.
Ostatnio zmieniany: 2017/09/18 18:26 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, zanetatacz

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2020/01/21 13:31 #187105

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Na stronie Plant Hunters' ukazał sie już spis imprez na 2020 rok... Łowcy roślin mogą brać i wybierać. gwizdac Nic, tylko jeździć z miasta do miasta - od marca do końca września. Wsród szkółek, które będą brac po raz pierwszy udział w tych imprezach, wymieniane są np 'Edible Garden Nurser'y z Devonu, 'Just Peonies' z Herefordshire, 'Morton Nurseries' z Nottinghamshire, Heartsease Plants z Zachodniej Walii (West Wales).
Plant Hunters’ Fairs 2020

March
Sun 8 Alderford Lake, Whitchurch SY13 3JQ 10am-4pm
Sat 14 Carsington Water, Ashbourne DE6 1ST 10am-4pm
Sun 15 Ness Botanic Gardens, Wirral, CH64 4AY 10am-4pm
Sat 21 Sugnall Walled Garden, Eccleshall ST21 6NF 10am-4pm
Sun 22 1620s House Donington Le Heath, Coalville, LE67 2FW 10am-4pm
Sat 28 Patchings Art Centre, Nottingham, NG14 6NU 10am-4pm
Sun 29 National Memorial Arboretum, Alrewas, DE13 7AR 10am-4pm

April
Sat 4 Battlefield 1403, Shrewsbury, SY4 3DB 9:30am-4pm
Sun 5 Bramall Hall, Stockport, SK7 3NX 10am-4pm
Fri 10 Whittington Castle, Oswestry, SY11 4DF 10am-4pm
Sat 11 Bodenham Arboretum, Kidderminster DY11 5TB 10am-4pm
Sun - Mon 12 - 13 Dorothy Clive Garden, Mkt Drayton TF9 4EU 10am-5pm
Sat 18 Hoghton Tower, Preston PR5 0SH 10am-4pm
Sun 19 Middleton Hall, Tamworth B78 2AE 9am-4pm
Sat 25 Sandwell Valley Park, West Bromwich B71 4BG 10am-4pm
Sun 26 Cholmondeley Castle, Malpas, SY14 8AH 10am-5pm

May
Sat - Sun 2 - 3 Weston Park, Shifnal TF11 8LE 10am-5pm
Sat 9 1620s House Donington Le Heath, Coalville, LE67 2FW
Sun 10 Adlington Hall, Macclesfield SK10 4LF 10am-4pm
Sat 16 British Ironwork Centre, Oswestry SY11 4JH 10am-4pm
Sun 17 Norton Priory, Runcorn, WA7 1SX 10am-4pm
Sun 24 Pottertons Nursery & Garden, Caistor, LN7 6HX 9am-5pm
Mon 25 Carsington Water, Ashbourne DE6 1ST 10am-4pm
Sun 31 National Memorial Arboretum, Alrewas DE13 7AR 10am-4pm

June
Sat - Sun 6 - 7 Hodnet Hall, Market Drayton TF9 3NN 10am-5pm
Sun 14 Abbeywood Gardens, Delamere, CW8 2HS 10am-4pm
Sun 28 Bramall Hall, Stockport, SK7 3NX 10am-4pm

July
Sun 5 Cholmondeley Castle, Malpas, SY14 8AH 10am-5pm
Sun 19 Middleton Hall, Tamworth B78 2AE 9am-4pm Hall
Sat 25 National Memorial Arboretum, Alrewas DE13 7AR 10am-4pm
Sun 26 Jul British Ironwork Centre, Oswestry, SY11 4JH 10am-4pm

August
Sun 2 1620s House Donington Le Heath, Coalville, LE67 2FW 10am-4pm
Sun 9 Southwell Minster, NG25 0HD 11am-4pm
Sun 16 Capesthorne Hall, Macclesfield SK11 9JY 10am-4pm
Sun 23 Carsington Water, Ashbourne DE6 1ST 10am-4pm
Wed 26 Abbeywood Gardens, Delamere, CW8 2HS 10am-4pm
Sun - Mon 30 - 31 Dorothy Clive Garden, Mkt Drayton TF9 4EU 10am-5pm

September
Sat 5 Bodenham Arboretum, Kidderminster DY11 5TB 10am-4pm
Sun 6 Ness Botanic Gardens, Wirral, CH64 4AY 10am-4pm
Sun 13 Weston Park, Shifnal TF11 8LE 10am-4pm

Z kolei na stronie wspomnianego wyżej ogrodu Felley Priory znajdujemy informację na temat dwóch Plant Fair: 07.06. i 20.09.2020r.

No i mapka, która pozwala ogarnąć rozrzut imprez:



:owady :owady :owady :owady

.
Ostatnio zmieniany: 2020/01/21 13:40 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, zanetatacz, a.nia

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2020/01/21 19:58 #187132

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9815
  • Otrzymane podziękowania: 21223
Dopiero odkryłam ten wątek -dziękuję Polluś za pokazanie ciekawych miejsc i roślin,ach te stare angielskie zabudowania mają w sobie tyle tajemniczości...
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2020/02/02 16:32 #188341

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3577
  • Otrzymane podziękowania: 13858
Rety! Jestem zachwycona! Co za fantastyczny pomysł i w jakich fajnych miejscach odbywają się te kiermasze. :kocham
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

PLANT HUNTERS' FAIRS - kiermasze łowców roślin w Wielkiej Brytanii 2020/02/02 17:15 #188350

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Takie kiermasze, to kapitalna sprawa, bo w cenie biletu mamy też zwiedzanie ogrodu. I tak mogłam zobaczyć ogród przy posiadłości Henbury Hall a jest on dostepny tylko dla grup, po wcześniejszym umówieniu spotkania.

W tym roku planuję rozpocząć sezon łowiecki w kwietniu, rozpoczynając od wizyty na kiermaszu w Hoghton Tower, w miejscowości Preston.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz
Czas generowania strony: 0.243 s.