Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Flower Show w Harrogate (UK)

Flower Show w Harrogate (UK) 2017/05/28 23:40 #68051

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69450
Harrogate, to miejscowość w północnej części Wielkiej Brytanii, w hrabstwie North Yorkshire. Ma tu swoja siedzibę jeden z czterech pokazowych ogrodów RHS - Harlow Carr, jednak to nie on a North of England Horticultural Society i Regional Agricultural Centre są organizatorami miejscowych Flower Show . Nie odbywają się też one na terenie ogrodu a w samym mieście , na terenach wystawowych, czyli Great Yorkshire Showground. Głównymi celami kolejnych Flower Show jest promocja rolnictwa i dorobku ogrodniczego regionu. Oczywiście, na imprezy ściągają przede wszystkim rzesze miłośników ogrodów , licząc na zakup ciekawych roślinnych nowości i szeroko pojętych artykułów ogrodniczych (nasiona, urządzenia, narzędzia) , czy po prostu, aby się zainspirować ciekawymi prezentacjami.
---

Pierwszy Flower Show, w Harrogate, na którym byłam, to jesienna impreza - Autumn Flower Show - odbyła się w okolicach połowy września 2014 roku. Mając w pamięci jesienne targi w berlińskim Ogrodzie Botanicznym Dahlem, muszę przyznać, że brytyjska impreza była zorganizowana z większym rozmachem i bardziej wszechstronna. Konkursowe wystawy warzyw i owoców, całe inspirujące 'uliczki' pokazujące, jak w różny sposób można ciekawie zagospodarować swój ogród i setki, setki stoisk, gdzie można było zaopatrzyć się nie tylko w tysiące mniej, lub bardziej rzadkich roslin, ale podyskutować na tematy z prawdziwymi fachowcami, nauczyć się wyplatania ozdób z wikliny, czy łozy a także posmakować yorksherskiej kuchni regionalnej. Wstęp ( dla nas) dość drogi, bo 18f, ale tysiące ludzi uznało, że warto zapłacić taką cenę.Każdy z wystawców, obok miejsca sprzedaży, zobowiązany był do zorganizowania wystawki- przeglądu roślin, które można było kupić. Wszystkie oczywiście były oceniane przez jury a niektóre z nich tak piękne, że rwały oczy. Na mnie, w 2014 roku, największe, niezapomniane wrażenie zrobiły trzy takie ekspozycje :
- stoiska Fern Nursery, gdzie u Neila Timm'a poczyniłam największe roślinne zakupy
- stoisko z roslinami skalnymi- głownie rozchodnikami - szkółki D'Arcy Everest, które zachwycało niesamowitymi kompozycjami stworzonymi z najzwyklejszych i tych bardziej niezwykłych rozchodników. Do ich prezentacji wykorzystano wszystko, co możliwe - kamienne koryta, potłuczone doniczki ceramiczne, drewniane skrzynki...ale każde z tych małych skalniaczkowych instalacji było dziełkiem samym w sobie!
- stoisko znanego nursery Edrom ( goryczki i inne rzadkie rośliny)W 2015roku, jesienny Flower Show był imprezą jubileuszową a odbył się 20.IX..Moglibyśmy sobie tylko życzyć u nas, w Polsce. takich zorganizowanych z wielkim rozmachem, dopiętych w każdym calu i pod każdym względem, imprez. Moc wystaw i sprzedawców, zaplecze socjalne, doskonale zorganizowany dojazd, parkowanie aut, oznakowanie i kompetentna , szalenie życzliwa obsługa gotowa dopomóc każdemu w każdej trudnej sytuacji. W wielu miejscach rozstawiono mapy terenów wystawowych, na których zaznaczono miejsca, gdzie aktualnie się znajdujemy. Ułatwiało to dotarcie do wybranych stoisk, czy hal.

Tradycją Flower Show są uliczki, czy miejsca inspiracji , czyli różne warianty zagospodarowania pewnego fragmentu ogrodu.W 2015roku, przedmiotem prezentacji były niewielkie angielskie przedogródki. Jak wiadomo, większość ogrodów ana Wyspch jest wielkości 2-5 arów, więc miejsca przed domem w pierwszej kolejnosci wykorzystywane sa na podjazdy dla aut a dopiero pozostała reszta zmieniana jest w coś...w rodzaju ogrodu.Faktycznie, sztuką jest takie zagospodarowanie tej powierzchni, aby ze smakiem i logicznie wyglądała.Obejrzeć też można było dorobek yorkshirskich rolników , ogrodników , pszczelarzy i różnorodnych stowarzyszeń krajowych i regionalnych. Ze względu na remont jednej z hal, na potrzeby wystawców Flower Show, tymczasowo powiększono halę, która w innych latach stanowiła miejsce odpoczynku zwiedzających : mieściła kafejki i restauracje. W 2015r., w tym właśnie pawilonie rozmieszczono stoiska sprzedawców roślin , wystawę przedstawionych do konkursów płodów rolnych, oraz stoiska z żywnością i innymi artykułami: tkaninami, wyrobami skórzanymi, biżuteryjnymi, odzieżą.W hali 'tymczasowej', można było nie tylko oglądać wystawy warzyw, owoców i kwiatów, ale i pokazy kulinarne np gotowania potraw z wykorzystaniem ciekawych ziół. Pokazy te budziły dość duże zainteresowanie, ale mnie ciągnęło raczej w inna stronę....

Oczywiście ... moją największą ciekawość wzbudzały zgromadzone w tej hali stoiska sprzedawców roślin. Jakoś nie zachwyciły mnie w tym roku wystawy sprzedawanych towarów , które są obowiązkowym elementem Flower Show i są oceniane przez specjalną komisję.Co można było kupić? Cebule kwiatowe, trawy, hosty i całe mnóstwo bylin, wśród których największą popularnością cieszyły się chyba floksy. Jednym z najciekawszych było stoisko Hartside Nursery, którego wystawka zdobyła złoty medal Flower Show.

Innymi, ciekawie skomponowanymi, choć o niezbyt szerokiej ofercie były : stoisko z trawami i stoisko D'arcy &Everest, którego miniskalniaki podziwiałam już w ubiegłym roku

Tamtegoroczna oferta była mniej atrakcyjna, brakło też kilku ciekawych wystawców, którzy brali udział w innych Flower Show. Brakowało wystawców...ciekawych bylin do cienia- pod tym względem o wiele mniejsze targi berlińskie zdeklasowały Flower Show 2015.

.
Ostatnio zmieniany: 2017/09/20 00:49 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, VERA

Flower Show w Harrogate 2017/09/19 22:03 #85150

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69450
Tegoroczny jesienny (Autumn) Flower Show w Harrogate odbywał się w dniach 15-17 września 2017 , jak zwykle na terenach wystawowych miasta, czyli Yorkshire Showground. Zdecydowałam się na wizytę w pierwszym dniu imprezy, czyli w piątek, 15. Ciężko jest opisać tak wielką imprezę w jednym poście, więc postanowi łam podzielić relację na kilka wpisów: relację z hali nr 1, czyli szkółek, hali nr 2, czyli narodowego konkursu rolniczego, wystaw stowarzyszeń i związku narodowych kolekcji, oraz przeglądu stoisk umiejscowionych na wolnym powietrzu.

Hala nr 1, to hala, gdzie umieszczono stoiska renomowanych brytyjskich szkółek.Organizatorzy przygotowali w tej hali kilka wystaw poświęconych łowcom roślin z czasów wiktoriańskich. Przedstawiały one życiorysy tych osób, zdjecia i rośliny, które zostały nazwane na cześć znalazcówZorganizowano też kilka prezentacji na zywo, np pogadankę i pokaz pielęgnacji storczykówZasadą jest, iż szkółki te przy swoich stoiskach budują wystawkę, która oceniana jest przez jury. Z ciekawych wystawców odnotowałam:
D'Arcy Everest z ciekawą ofertą roślin skalnych

Brownthwaite Hardy Plants, gdzie kupiłam kilka paprociCrafty Plants ze wspaniałą ofertą tilandsiiCooks Garden Centre z przepięknymi hortensjamiSpring Cottage, posiadacze narodowej kolekcji kamasji

Hoyland Plant Centre,posiadacze narodowej kolekcji rodzaju Tulbaghia . W ofercie szkółki znaleźć można było tez wiele agapantów.Kilka innych zdjęć z tej hali

.cdn
.
Ostatnio zmieniany: 2017/09/20 00:29 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, felka


--=reklama=--

 

Flower Show w Harrogate (UK) 2019/09/14 22:33 #176444

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69450
Trochę zaniedbałam ten wątek a przecież przynajmniej raz w roku jestem na Flower Show w Harrogate. krecigl Prawda jest jednak taka, że w sumie, kazdy z nich jest bardzo podobny do siebie.... Nie wiem, jaki jest powód, może pogoda, która w ubiegłym i tym roku dała się we znaki (mało opadów, temperatury wyzsze, niż te powszechnie uwazane za typowo angielskie), ale tegoroczny jesienny Flower Show był troche mierny. Podobnie, jak berlińskie targi ogrodnicze, tak, jedna z najbardziej prestizowych imprez ogrodniczych, schodzi na psy.
Wiele wolnego miejsca, półpuste hale wystawowo- handlowe, więcej stoisk z gadzetami, jacuzzi, artykułami vintage, niz z roślinami. W temacie tych ostatnich tez nie mozna powiedziec niczego dobrego, raczej odmiany znane i popularne, zero zaskoczek. Co rok wystawiają sie stowarzyszenia np hodowców dalii, pelargonii, bonsai itp, więc temat stał sie już nieco ograny. krecigl Na stanowisku National Plant Collections ich posiadacze dostarczają rosliny, które sa sprzedawane. Były także paprocie - źle i niechlujnie podpisane np Dryopteris filx- mas 'Cristata' podpisany, jako Dryopteris cristata, który jest przeciez zupełnie innym gatunkiem.

Kilka fotek z tegorocznego Autumn Flower Show/ Harrogate 2019

Ostatnio zmieniany: 2019/09/15 08:42 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, zanetatacz

Flower Show w Harrogate (UK) 2019/09/14 22:36 #176446

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69450
Hala szkółek ogrodniczychOstatnio zmieniany: 2019/09/14 22:37 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz

Flower Show w Harrogate (UK) 2019/09/14 22:45 #176448

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69450
Stoiska ogrodnicze na wolnym powietrzu były liczniejsze, niż na półpustej hali, gdzie zabrakło stałych bywalców flower Show np szkółki Fibrex, Fern Nursery...

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Flower Show w Harrogate (UK) 2019/09/14 22:51 #176451

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69450
Wystawy brytyjskich stowarzyszeń...Juz nieco nudne, bo formuła co rok taka samaKonkurs na aranzację kwiatową pod tytułem 'Creature' (stworzenia)

Ostatnio zmieniany: 2019/09/14 22:52 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, MarzenaSantaFe, piku

Flower Show w Harrogate (UK) 2019/09/14 22:58 #176453

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69450
Jak napisałam na początku, wiecej widziałam stoisk z gadżetami, altankami, szklarniami itp, niz z roslinami. Co więc można było podziwiać?

Ostatnio zmieniany: 2019/09/14 23:51 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, nelu-pelu, wojtek

Flower Show w Harrogate (UK) 2019/09/14 23:42 #176456

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69450
Na koniec rewelacyjne stoiska z elemetami fairy gardens, które sa na Wyspach niezwykle modne! Bardzo mi sie to wszystko podobało i ciężko było oderwać sie od tych elfickich drobinek.

Ostatnio zmieniany: 2019/09/15 08:33 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, nelu-pelu, wojtek

Flower Show w Harrogate (UK) 2019/09/15 02:14 #176461

 • Ness
 • Ness Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 1915
 • Otrzymane podziękowania: 2881
Ale ceny były przystępne. Trzy rośliny za 8 funtów.... gwizdac Wyprzedaż jakaś?
pozdrawiam
Jaguś

Jeśli nie wiesz co masz dalej zrobić, zrób sobie kawę

Nad rzeczką, opodal krzaczka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.218 s.