Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor (L.) Lloyd)

Wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor (L.) Lloyd) 2019/07/16 13:39 #170963

 • Katarzyna
 • Katarzyna Avatar
 • Wylogowany
 • Złoty forowicz
 • Posty: 249
 • Otrzymane podziękowania: 739


Wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor (L.) Lloyd) jest grzybem saprotroficznym powszechnie występującym na drewnie. Jest gatunkiem wywołującym zgniliznę białą jednolitą. Surowcem leczniczym są płaskie owocniki o półkolistym kształcie, które rosną zazwyczaj w grupach, gdzie sąsiednie okazy dachówkowato zachodzą na siebie. Wrośniaka możemy pozyskiwać przez cały rok. Owocniki należy rozdrobnić i wysuszyć w piekarniku o temperaturze 50 stopni C. Przechowywać w szczelnym słoju, w suchym miejscu bez dostępu światła. Charakterystyczny wygląd grzybni sprawił, że w Chinach nosi nazwę Yun Zhi (grzyb chmura), nazwa angielska to Turkey tail (indyczy ogon), w Japonii zwany jest Kawaratake (grzyb przyrzeczny).
Jak podaje Sułkowska-Ziaja szeroko prowadzone badania o charakterze mykochemicznym dowiodły występowania w owocnikach tego grzyba wielu grup związków odpowiedzialnych za wielokierunkowe działanie lecznicze. Należą do nich m.in. polisacharydy i kompleksy białkowo-polisacharydowe, terpeny, związki polifenolowe. W 2012 roku badacze japońscy wyodrębnili z Trametes versicolor cykliczny heptapeptyd o dużej liczbie grup metylowych o nazwie (–)-ternatyna. Badania biologiczne wskazują na możliwość zastosowania tej pochodnej w leczeniu otyłości oraz cukrzycy typu 2. Trametes versicolor ma długą historię stosowania w tradycyjnej medycynie chińskiej. Po raz pierwszy jego opis można znaleźć w „Compendium Materia Medica” autorstwa chińskiego lekarza i farmaceuty Li Shi Zhena (XVI w.) jako środek korzystny dla zdrowia i zapewniający długie życie, o ile jest spożywany regularnie. Napary z wysuszonych owocników stosowano w celu „odprowadzenia wilgoci, zredukowania flegmy, w chorobach płuc”, a także aby „wzmocnić psychikę i podnieść poziom energii”. Większość opisanych powyżej właściwości biologicznych została potwierdzona naukowo. Jak podaje Sułkowska-Ziaja i inni autorzy w swoim opracowaniu, badania mające na celu wykazanie skuteczności tego tradycyjnie stosowanego surowca oraz wyjaśnienie mechanizmów jego działania mają swój początek w latach 70. ubiegłego wieku, gdy po raz pierwszy zaobserwowano spadek remisji nowotworu po doustnym zastosowaniu naparu z owocników tego grzyba. Od 1977 roku Polisacharyd-K, znany pod nazwą Krestin, jest używany w Japonii jako adiuwant w terapii nowotworów. Uznawany jest za pierwszy zatwierdzony lek pochodzenia grzybowego w terapii tego typu chorób. Kolejny związek – Polisacharydopeptyd stosowany jest w Chinach ze względu na swoje właściwości immunomodulujące. Oba wymienione kompleksy pełnią rolę adiuwantów w czasie chemio- i radioterapii, wydłużające okres remisji oraz długość życia w różnych typach nowotworów. Związki te w przeprowadzanych testach in vitro wykazały także hamowanie aktywności wirusa HIV-1, a ostatnie badania wykazały aktywność tych związków in vitro wobec wirusa grypy typu A (serotyp H1N1) oraz wirusa Herpes simplex typu 2 (szczep BH). Wodne ekstrakty z wrośniaka różnobarwnego hamują inwazję i migrację komórek nowotworowych, powodując redukcję masy nowotworu (o 36%), a także zmniejszają możliwości przerzutów z płuc. Krestin również znacząco pomaga w zwalczaniu zakażenia in vivo wywołanego wirusem ektromelii, cytomegalii i Herpes simplex na drodze odpowiedzi immunologicznej. W zależności od zastosowanego rozpuszczalnika, ekstrakty z owocników wykazują zróżnicowane działanie przeciwbakteryjne.
Preparatom z wrośniaka różnobarwnego przypisuje się następujące właściwości lecznicze: przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, immunostymulujące, hepatoprotekcyjne, hipoglikemiczne, antycholinergiczne, przeciwutleniające, inaktywujące aflatoksyny, przeciwbakteryjne (redukuje liczbę bakterii z rodzaju Clostridium, Staphylococcus i Enterococcus, nie wpływa w znaczący sposób na poziom Streptococcus spp., Bacteroides spp. oraz Escherichia coli. lecz stymuluje namnażanie pożytecznych dla nas bakterii z rodzajów Bifidobacterium i Lactobacillus).
Ostatnio zmieniany: 2019/07/16 13:43 przez Katarzyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor (L.) Lloyd) 2019/07/16 13:43 #170964

 • Katarzyna
 • Katarzyna Avatar
 • Wylogowany
 • Złoty forowicz
 • Posty: 249
 • Otrzymane podziękowania: 739
Receptura na
Odwar z wrośniaka: 10 gram sproszkowanego grzyba zalać 500 ml wody, gotować na wolnym ogniu przynajmniej 30 minut, odcedzić, pić dwa razy dziennie. Literatura podaje, że maksymalną ekstrakcję polisacharydów uzyska się gotując grzyb na wolnym ogniu przez 80 minut.
Można przyjmować również wysuszonego wrośniaka w postaci sproszkowanej 3 razy dziennie po 3 gramy. Należy go wtedy przyjąć przed posiłkiem i popić gorącym napojem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.148 s.