Helleborus x hybridus ViV® 'Eloisa'
ciemiernik mieszańcowy
'Eloisa'
Jeszcze niedawno wszystkie ciemierniki pochodzące od
Helleborus orienatalis były klasyfikowane tak jak rodzic, jednak od pewnego czasu określa się je jako ciemierniki mieszańcowe (
Helleborus x hybridus), gdyż są one uzyskiwane w wyniku wielokrotnego krzyżowania w obrębie sekcji
Helleborastrum, które były krzyżowane już od końca XIX w.
'Eloisa' powstał właśnie w taki sposób w belgijskiej firmie Microflor, która wprowadziła na rynek sporą i zróżnicowaną pod względem wyglądu i terminu kwitnienia kolekcję 'ViV'. Nie mogłam dotrzeć do informacji, kiedy ta odmiana została wyselekcjonowana, ale w broszurze, wydanej w 2020 roku, została już ujęta jako jeden z 18 ciemierników tej serii.
Choć - jeśli chodzi o urodę samego kwiatu - 'Eloisa' mogłaby być zaliczona do ciemierników dość pospolitych, to warto jej jednak poszukać na ogrodniczym rynku.
Cechą tej odmiany jest bowiem szczególny termin kwitnienia, którego początek przypada na... wrzesień lub październik. W moim dolnośląskim ogrodzie zakwitł na przełomie tych miesięcy.
Palczaste, zimozielone liście wyglądają typowo jak u wszystkich ciemierników wschodnich a pojedyncze kwiaty są biało - różowe z ciemniejszymi plamkami i kreseczkami (przekwitając, zielenieją a wzór na płatkach staje się jaśniejszy, ciemnobeżowy). Według źródeł docelowa wysokość 'ViV Eloisa' to ok 40-45 cm wysokości .
W uprawie ogrodowej wymagać będzie gleby o stałej wilgotności, ale dobrze zdrenowanej i stanowiska z dostępem do promieni słonecznych w czasie, gdy będzie zawiązywać pąki kwiatowe i kwitnąć. Warto więc znaleźć miejsce nie w mocnym cieniu drzew iglastych a półcieniu liściastych z dostępem do porannego słońca. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, gdyż ciemierniki mieszańcowe świetnie się pod tym względem dostosowują.
Zdjęcia z dn. 11.11.2021r., gdy część kwiatów już przekwitła
.