Helleborus x iburgensis 'HGC® Ice N’ Roses Maddy Marble'
ciemiernik iburgski
'Ice N’ Roses Maddy Marble'/ 'HM 1212'
Z botanicznego punktu widzenia ta odmiana jest złożoną, międzygatunkową hybrydą kilku ciemierników:
Helleborus x iburgensis =
Helleborus x ballardiae (
H. lividus x H. niger) x
Helleborus x hybridus . Nazwa gatunku została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku.
'Maddy Marble' to nowa odmiana w
Helleborus Gold Collection Josefa Heugera. W tym roku pojawiła się na ogrodniczym rynku wraz z kilkoma innymi ciemiernikami, które w swojej nazwie mają człon 'Marble', oznaczający, iż liście są nie tylko zielone, ale posiadają również marmurkowe, jaśniejsze przebarwienia, które zazwyczaj umiejscowione są wzdłuż nerwów. Wszystkie ciemierniki z tej linii noszą imiona rozpoczynające się na literę M np. 'Mindy Marble',
'Macy Marble', 'Milla Marble'. Przebarwieniami liści przypominają one ciemierniki z Rodney Davey Marbled Group, jednak jaśniejsze plamki i nitki na liściach są nieco mniej kontrastowe. Być może wraz z dojrzewaniem roślin przebarwienia te będą bardziej nasycone, ale w tej chwili ciężko cokolwiek wyrokować. Kwiaty są duże, mają około 5-6 cm średnicy i są dwukolorowe - białe wnętrze płatków z jasnoróżowymi żyłkami okolone jest różowymi smugami. W trakcie przekwitania płatki stają się ciemniejsze - limonkowe z wąskim, malinowym brzegiem a malinowe żyłki są wyraźnie widoczne tylko z tyłu płatków. Zebrane po kilka kwiaty, osadzone są na wzniesionych łodygach, które są lekko kropkowane na czerwono. Ciemierniki tego gatunku nie związują nasion.
Docelowe rozmiary 'Ice N’ Roses Maddy Marble' określane są na 30-40 cm x 50 cm. Początek kwitnienia przypadać będzie w naszych warunkach na przełom stycznia i lutego, ale wiele zależy od warunków pogodowych - na cieplejszym zachodzie kraju może rozpocząć się w styczniu, zaś na wschodzie i w centrum Polski w lutym.
Jak inne ciemierniki preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, o stałej, lekkiej wilgotności wilgotności. Do ph gleby dostosuje się, ale dobrze, by nie była bardzo kwaśna. W takim wypadku zalecane jest lekkie podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie: wiosna + jesień. Ważne jest, by ciemiernik posadzony był w miejscu niezbyt ciemnym, osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów.
Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by soki nie zetknęły się ze skórą.
.