Helleborus x hybridus ViV® 'Mirabella'
ciemiernik mieszańcowy
'Mirabella'
'Mirabella' jest ciemiernikiem hybrydowym, który powstał w wyniku wielokrotnego krzyżowania form
ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis) a być może także innych ciemierników z sekcji
Helleborastrum. Powstał on w belgijskiej firmie Microflor i włączony został do ViV® Collection. Na stronie, stworzonej celem propagowania tej kolekcji, czytamy, że opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej odmiany ViV zajmuje od 8 do 10 lat oraz to, że znajdują się w niej tylko najlepsze odmiany, które przechodzą najsurowszą kontrolę jakości.
'ViV Mirabella'
osiąga po kilku latach uprawy od 35 cm do 40 cm wysokości. Autorzy tej odmiany tak o niej piszą:
Spring bloomer ViV® Mirabella could definitely be called eye candy. Literally, too. She conquers all hearts with her beautiful candy-pink double flowers. And rightly so, because she is extremely generous. She just keeps on producing flowers. And yet she remains modest in size. She knows her place. Small but sweet!
Kwitnący wiosną ViV® Mirabella z pewnością można by nazwać cukierkiem dla oczu. Dosłownie także (tak jest w rzeczywistości). Podbija wszystkie serca swoimi pięknymi podwójnymi kwiatami w kolorze cukierkowo - różowym. I słusznie, bo jest niezwykle hojna, gdyż okres kwitnienia jest bardzo długi. A mimo to pozostaje skromna. Zna swoje miejsce. Mały, ale słodki (ciemiernik)!
Pisząc mniej poetycko, kwiaty ViV 'Mirabella' są pełne - złożone z trzech rzędów płatków, ułożonych wokół centrum Choć pąki są sporo ciemniejsze, kolor rozwiniętego kwiatu jest naprawdę cukierkowy - jasnoróżowy, w typie 'baby pink'. Średnica pojedynczego kwiatu wynosi około 5 cm. Liście są typowe dla ciemierników mieszańcowych, mających wśród przodków ciemierniki wschodnie - palczaste i żywo zielone, ale gdy są młode, mają bardzo jasny kolor. Ze względów zdrowotnych i estetycznych zaleca się ich usuwanie, gdy pąki są już dobrze widoczne nad gruntem. Termin kwitnienia w moim dolnośląskim ogrodzie to przełom lutego i marca, ale pełnię kwitnienia możemy podziwiać na przełomie marca i kwietnia.
W uprawie ogrodowej wymagać będzie gleby przepuszczalnej, o stałej lekkiej wilgotności, dobrze zdrenowanej i bez zastoin wodnych. Lubi stanowiska z dostępem do promieni słonecznych w czasie, gdy będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać, więc warto wybrać miejsce nie w mocnym cieniu drzew iglastych, a jasnym półcieniu liściastych z - dodatkowo - porannym, przedpołudniowym słońcem. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto dwa razy w roku podsypać roślinę dolomitem.
Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi i drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by soki nie zetknęły się ze skórą.
.
.